ცხრა დღეში დადგმული სპექტაკლი, რომელიც ოცი ლარი დაჯდა, მოსკოვში მიაქვთ : შემოქმედებითი საღამოები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 8 გვ.[MFN: 58326]
ანოტაცია:  აკაკი ხორავას სახ. მსახიობის სახლში წარმოდგენილი თანამედროვე, ახალგაზრდული სპექტაკლის შესახებ
პერსონალია:  სიხარულიძე გიორგი (რეჟისორი); ბრეგაძე გურამ (რეჟისორი); გოროსტი კარლო (დრამატურგი); მგალობლიშვილი სოსო; ქაცარიძე ნიკოლოზ; ქურდაძე თინათინ (მსახიობები).
თემატიკა:  ქართული თეატრი. ქართველი მსახიობები.
საკვანძო სიტყვები:  სცენოგრაფია, მონოლოგი, სადიპლომო ნამუშევარი, მაყურებელი.
რუს ბიზნესმენებს ეპატიჟებიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 ოქტომბერი. - N253(4982). - 1 გვ.[MFN: 58327]
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (საქართველოს ეკონომიკის მინისტრი); გაბაშვილი გიორგი (საქართველოს კულტურის და სპორტის მინისტრი).
თემატიკა:  ბიზნესმენები.
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, ფულის დაბანდება, რუსული კაპიტალი, ქართული ღვინო.
1. ბრეგვაძე, ციალა
სული შერჩა უსპეტაკეს თოვლისა... : საზოგადოება "მნმორიალი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 6 გვ.[MFN: 58328]
ანოტაცია:  რეპრესირებული პოეტის, შალვა მჭედლიშვილის შესახებ
პერსონალია:  მჭედლიშვილი შალვა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  რეპრესია, გადასახლება, შემოქმედება.
1. საით "მიექანება" საქართველო : რაუფ ორუჯევი, "ეხო", (,აქო), 30 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / მოამზადა სიმონ კილაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 ოქტომბერი. - N253(4982). - 1,2 გვ.[MFN: 58329]
ანოტაცია:  საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  შთაბეჭდილებები, კორუფცია, პოლიცია, განათლება, ქრთამი, უმაღლესი სასწავლებლები, კონტრაბანდა, ქართული არმია.
1. თელ-ავივში ბაზარი ააფეთქეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 5 გვ.[MFN: 58330]
თემატიკა:  ისრაელი. საერთაშორისო ტერორიზმი.
1. ინტელექტუალური საკუთრების ეროვნული ცენტრი "საქპატენტი"
ნოდარ გურეშიძე : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 8 გვ.[MFN: 58331]
ანოტაცია:  ნოდარ გურეშიძის გარდაცვალების გამო (1928-2004)
პერსონალია:  გურეშიძე ნოდარ (პოეტი, საზოგადო მოღვაწე).
1. რევაზ ბაღდავაძე : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 8 გვ.[MFN: 58332]
1. ლობჟანიძე, მანანა
გიორგი არველაძე: ჩვენ ძალზე მწირი ფინანსური რესურსები გვაქვს, მაგრამ მდიდრები ვართ ხალხის მხარდაჭერით : ეს ერთი წელიწადი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 2,3 გვ.[MFN: 58333]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პარლამენტარ გიორგი არველაძესთან
პერსონალია:  არველაძე გიორგი (საქართველოს პარლამენტის წევრი, გაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის წევრები. "ნაციონალური მოძრაობა".
საკვანძო სიტყვები:  მოვალეობა, თანამდებობა, პასუხიმგებლობა, პოლიტიკოსი, ქვეყნის ინტერესები, ხელისუფლება, ეკონომიკის აღმავლობა.
1. საქართველოს საპარლამენტო დელეგაცია მოსკოვში : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 1 გვ.[MFN: 58334]
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); კოკოშინი ანდრეი (რუსეთის სათათბიროს დსთ -ის ქვეყნებთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე); გაბაშვილი კოტე (საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  რუსი დეპუტატები, შეხვედრა, საუბარი, კონფლიქტის ზონა, ცხინვალის რეგიონი, აფხაზეთის საკითხი.
1. იანუკოვიჩმა შეიძლება ხაჯიმბას ბედი გაიზიაროს. ახლა ბუშის ჯერია? : მსოფლიო და არჩევნები : ოტო ლაცისი, "რუსკი კურიერი", 2 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 1 გვ.[MFN: 58335]
ანოტაცია:  უკრაინასა და თვითაღიარებული აფხაზეთის რესპუბლიკაში ჩატარებული და ამერიკაში მიმდინარე საპრეზიდენტო არჩევნებში რუსეთის როლისა და მიზნების შესახებ
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); aხაჯიმბა რაულ (აფხაზეთის პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის პრეზიდენტობის კანდიდატი); იანუკოვიჩი ვიქტორ (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატი, ოპოზიციის ლიდერი); ბრიუსი ჯორჯ (ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის წარმომადგენელი).
თემატიკა:  არჩევნები. უკრაინა. აფხაზეთი. საპრეზიდენტო არჩევნები ამერიკის შეერთებულ შტატებში. რუსეთის საგარეო პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  კრემლის ჩანაფიქრი, ავტონომიის პრეზიდენტები, პოლიტტექნოლოგია, უკრაინელი ხალხი, ამომრჩევლები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5829 | 5830 | 5831 | 5832 | 5833 | 5834 | 5835 | 5836 | 5837 | 5838 | 5839 |  შემდეგი »  ბოლო »»