ცხრა დღეში დადგმული სპექტაკლი, რომელიც ოცი ლარი დაჯდა, მოსკოვში მიაქვთ : შემოქმედებითი საღამოები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 8 გვ.[MFN: 58326]
ანოტაცია: აკაკი ხორავას სახ. მსახიობის სახლში წარმოდგენილი თანამედროვე, ახალგაზრდული სპექტაკლის შესახებ
საით "მიექანება" საქართველო : რაუფ ორუჯევი, "ეხო", (,აქო), 30 ოქტომბერი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / მოამზადა სიმონ კილაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 ოქტომბერი. - N253(4982). - 1,2 გვ.[MFN: 58329]
ანოტაცია: საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
გიორგი არველაძე: ჩვენ ძალზე მწირი ფინანსური რესურსები გვაქვს, მაგრამ მდიდრები ვართ ხალხის მხარდაჭერით : ეს ერთი წელიწადი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 2 ნოემბერი. - N254 (4983). - 2,3 გვ.[MFN: 58333]
ანოტაცია: ინტერვიუ პარლამენტარ გიორგი არველაძესთან
პერსონალია:არველაძე გიორგი (საქართველოს პარლამენტის წევრი, გაციონალური მოძრაობის გენერალური მდივანი).
საქართველოს საპარლამენტო დელეგაცია მოსკოვში : ვიზიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 1 გვ.[MFN: 58334]
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); კოკოშინი ანდრეი (რუსეთის სათათბიროს დსთ -ის ქვეყნებთან ურთიერთობის კომიტეტის თავმჯდომარე); გაბაშვილი კოტე (საქართველოს პარლამენტის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე).
იანუკოვიჩმა შეიძლება ხაჯიმბას ბედი გაიზიაროს. ახლა ბუშის ჯერია? : მსოფლიო და არჩევნები : ოტო ლაცისი, "რუსკი კურიერი", 2 ნოემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 1 გვ.[MFN: 58335]
ანოტაცია: უკრაინასა და თვითაღიარებული აფხაზეთის რესპუბლიკაში ჩატარებული და ამერიკაში მიმდინარე საპრეზიდენტო არჩევნებში რუსეთის როლისა და მიზნების შესახებ
პერსონალია:ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); aხაჯიმბა რაულ (აფხაზეთის პრეზიდენტობის კანდიდატი); ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის პრეზიდენტობის კანდიდატი); იანუკოვიჩი ვიქტორ (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტობის კანდიდატი, ოპოზიციის ლიდერი); ბრიუსი ჯორჯ (ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის წარმომადგენელი).