შენ ამოუცნობი ხარ! : ბედნიერი ტალანტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 ოქტომბერი. - N253(4982). - 4 გვ.[MFN: 58394 ]
ანოტაცია: მხატვარ-ოქრომჭედელ მანაბა მაგომედოვას შესახებ
პერსონალია: მაგომედოვა მანაბა (მხატვარი, ოქრომჭედელი).
თემატიკა: მხატვრები. ოქრომჭედლობა .
საკვანძო სიტყვები: ნამუშევრები, ფერადი ლითონები, დამუავება, სამკაულები, გამოფენები, დაღესტანი .
5. "ელასა, მელასა, თაფლი მისვია ენასა" : ჟურნალისტი მივლინებიდან დაბრუნდა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 21 აგვისტო. - N194 (4923). - 3,4 გვ.[MFN: 58395 ]
ანოტაცია: აჭარის მაღალმთიანი სოფლების შესახებ
პერსონალია: დავითაძე ფრიდონ (შუახევის გამგებელი).
გეოგ.დასახელება: აჭარა (შუახევი ).
თემატიკა: აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. საქართველოს მაღალმთიანი რეგიონები .
საკვანძო სიტყვები: სოფელი, მეფუტკრეობა, მოსახლეობა, ოჯახი, საბაზრო ფასი, პროდუქცია, მეწარმე .
ცაბუტაშვილი, თამარ
"ბიჭის მამა შინ არ არის, მზევ შინ შემოდიო" : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 8 გვ.[MFN: 58396 ]
აღდგება ფიროსმანის მივიწყებული ტილო : მხატვრობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 8 გვ.[MFN: 58397 ]
პერსონალია: ფიროსმანი ნიკო (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები: ექსპერტიზა, რესტავრაცია .
ბათიაშვილი, გურამ
სახეები და სიტუაციები : თავები ახალი წიგნიდან : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N 247-251 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 31 ოქტომბერი. - N253(4982). - 4 გვ.[MFN: 58398 ]
თემატიკა: ქართველი ებრაელები. ქართულ-ებრაული ურთიერთობები. მემუარული ლიტერატურა .
საკვანძო სიტყვები: შეხვედრები .
"ქარი დაცხრა სიბობოქრის..." : ანზორ გელაშვილის ხსოვნას // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 3 ნოემბერი. - N255(4984). - 8 გვ.[MFN: 58399 ]
ანოტაცია: ჟურნალისტ ანზორ გელაშვილის გარდაცვალების გამო. სურათზე: ა. გელაშვილი
პერსონალია: გელაშვილი ანზორ (ჟურნალისტი).
ივ. ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტი; საქართველოს ევროპისა და ამერიკის სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტი