როგორ გასძვრა ბუღაძეს "მხატის" კიბეზე ფეხსაცმელი? : თეატრალური პრემიერები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 8 გვ.[MFN: 58731]
ანოტაცია:  ლაშა ბუღაძის პიესის "განრისხებული ტატიანის" რუსეთის თეატრში წარმატებით დადგმის შესახებ
პერსონალია:  ბუღაძე ლაშა (მწერალი); უგაროვი მიხეილ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  მოსკოვი, ფესტივალი, სპექტაკლი, წარმატება, სანკტ-პეტერბურგი, რუსული თეატრი, პიესა.
"თბილგაზი" კორუფციასთან ბრძოლას იწყებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 4 გვ.[MFN: 58732]
თემატიკა:  "თბილგაზი".
საკვანძო სიტყვები:  გაზსადენი, პრესკონფერენცია, სპეციალისტი.
კურკა : ჩვენი კარის მეზობლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 5 გვ.[MFN: 58733]
ანოტაცია:  ძმები ლადო, შალვა, არჩილ ხაჩიშვილების შესახებ
პერსონალია:  ხაჩიშვილი შალვა; ხაჩიშვილი ლადო; ხაჩიშვილი არჩილ (დიდი სამამულო ომის მონაწილეები).
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომის მონაწილეები. ქართველები დიდ სამამულო ომში.
საკვანძო სიტყვები:  ოჯახი, საქმიანობა.
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 6 გვ.[MFN: 58734]
ანოტაცია:  საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდი აცხადებს ღია ტენდერს ჰემოფილიით დაავადებულ ბავშვთა და მოზარდთა მკურნალობის კომპონენტის მიხედვით სამკურნალო საშუალებების შესყიდვაზე
1. ბრძოლები ფალუჯის ქუჩებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 5 გვ.[MFN: 58735]
პერსონალია:  ჯუმაილი ჰალედ (ფალუჯის მცხოვრებთა კომიტეტის მეთაური); კეისი ჯორჯ (ერაყში ამერიკელთა სარდალი, გენერალი); რამსფელდი დონალდ (აშშ-ს თავდაცვის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ჯარისკაცი, მოლაპარაკება, შტურმი, ამბოხებულები.
1. პალესტინის ავტონომიის ხელმძღვანელები პარიზში ჩავიდნენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 5 გვ.[MFN: 58736]
პერსონალია:  ქურეი აჰმედ (პალესტინის პრემიერ-მინისტრი); აბასი მაჰმუდ (პალესტინის განთავისუფლების ორგანიზაციის გენერალური მდივანი); შაათი ნაბილ (პალესტინელთა საგარეო საქმეთა მინისტრი); არაფატი იასირ (პალესტინის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  პალესტინა.
1. შეერთებული შტატები საგარეო პოლიტიკის შეცვლას არ აპირებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 5 გვ.[MFN: 58737]
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა, პრობლემა.
1. თურქმენეთში გაათავისუფლეს 9 ათასი პატიმარი, რომელთა შორის 150 უცხოელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 5 გვ.[MFN: 58738]
თემატიკა:  თურქმენეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ამნისტია, საპყრობილე, დახმარება.
1. ბერლინი კედლის დანგრევის 15 წლისთავს ზეიმობს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 ნოემბერი. - N261(4990). - 5 გვ.[MFN: 58739]
თემატიკა:  გერმანია.
საკვანძო სიტყვები:  ცერემონია.
ჩვენი დროის რაინდები : საქართველოსთვის, ბიჭებო, სწორდით! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 ნოემბერი. - N262(4991). - 1,7 გვ.[MFN: 58740]
ანოტაცია:  ათენის ოლიმპიური თამაშებში გამარჯვებული სპორტსმენების დაჯილდოების შესახებ
პერსონალია:  პატარკაციშვილი ბადრი (ოლიმპიური ფონდის პრეზიდენტი); ზვიადაური ზურაბ; ხერგიანი ნესტორ; ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავეები); ასანიძე გიორგი (მძლეოსანი); ხაბარელი შოთა; გრიქუროვი ვანო; დარჩია ბეგი (მწვრთნელები); კახაბრიშვილი ზურაბ (საექიმო ჯგუფის ხელმძღვანელი); ხაბელოვი ლერი (ადმინისტრაციული ჯგუფის ხელმძღვანელი); ბეჟანიშვილი იროდი (სპორტის მუშაკთა პროფკავშირის თავმჯდომარე); გაბაშვილი გიორგი (საქართველოს კულტურისა და სპორტის მინისტრი); თევზაძე თამაზ (მინისტრის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის სამინისტრო. ზაფხულის ოლიმპიური თამაშები. ათენი - 2004. ქართველი ოლიმპიური ჩემპიონები.
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა, დაჯილდოება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5869 | 5870 | 5871 | 5872 | 5873 | 5874 | 5875 | 5876 | 5877 | 5878 | 5879 |  შემდეგი »  ბოლო »»