გენძეხაძე, თ.
ბათუმში ოპერისა და ბალეტის თეატრი გაიხსნა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5900 ]
თემატიკა: 44 .
საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი სასამართლოს პრეს - ცენტრი
უზენაესი სასამართლოს დარბაზიდან // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5901 ]
საქართველოს რესპუბლიკის პროკურატურის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5902 ]
საკვანძო სიტყვები: აფხაზი, სეპარატისტები .
კრიმინალური ქრონიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5903 ]
გეოგ.დასახელება: ქუთაისი (ნინოწმინდა ).
სანამ ომია : ერთად უნდა ვებრძოლოთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5904 ]
საკვანძო სიტყვები: პური, სპეკულაცია .
ჭადრაკი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5905 ]
პერსონალია: კასპაროვი გ. ; შორტი ნაიჯელ .
თემატიკა: 42 .
ძიუდო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5906 ]
საკვანძო სიტყვები: ჰამილტონი .
ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5907 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. ; ასანიძე თენგიზ (ბათუმის მერი); ასანიძე თამაზ (აჭარის მინისტრთა საბჭოს სრულუფლებიანი წარმომადგენელი ხელვაჩაურის რაიონში).
გეოგ.დასახელება: კასპი ; გულრიფში ; ბათუმი ; ბოლნისი ; თბილისი .
საკვანძო სიტყვები: ლტოლვილები, პური, მკვლელობა, მეფრინველეობის, ფაბრიკა .
"იცის ღმერთმა, ყველაფერს ვაკეთებდი ამ საშინელი დღის თავიდან ასაცილებლად!.." : საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის ედუარდ შევარდნაძის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 28 სექტემბერი. - N213(741). - 1 გვ.[MFN: 5908 ]
თემატიკა: 12.3.2.1/1 ; 8.3.1.2 .
საკვანძო სიტყვები: რუსი, ჩეჩენი, აფხაზი, ბოევიკები .
რა ხდებოდა სოხუმში : 25 სექტემბერი, 26 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 1993. - 28 სექტემბერი. - N213(741). - 1 გვ.[MFN: 5909 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ე. .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 586 | 587 | 588 | 589 | 590 | 591 | 592 | 593 | 594 | 595 | 596 | შემდეგი » ბოლო »»