1. გენძეხაძე, თ.
ბათუმში ოპერისა და ბალეტის თეატრი გაიხსნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5900]
1. საქართველოს რესპუბლიკის უზენაესი სასამართლოს პრეს - ცენტრი
უზენაესი სასამართლოს დარბაზიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5901]
1. საქართველოს რესპუბლიკის პროკურატურის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5902]
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზი, სეპარატისტები.
1. კრიმინალური ქრონიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5903]
გეოგ.დასახელება:  ქუთაისი (ნინოწმინდა).
სანამ ომია : ერთად უნდა ვებრძოლოთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5904]
საკვანძო სიტყვები:  პური, სპეკულაცია.
1. ჭადრაკი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5905]
პერსონალია:  კასპაროვი გ.; შორტი ნაიჯელ.
1. ძიუდო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5906]
საკვანძო სიტყვები:  ჰამილტონი.
1. ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 7 ოქტომბერი. - N220(748). - 4 გვ.[MFN: 5907]
პერსონალია:  შევარდნაძე ე.; ასანიძე თენგიზ (ბათუმის მერი); ასანიძე თამაზ (აჭარის მინისტრთა საბჭოს სრულუფლებიანი წარმომადგენელი ხელვაჩაურის რაიონში).
გეოგ.დასახელება:  კასპი; გულრიფში; ბათუმი; ბოლნისი; თბილისი.
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილები, პური, მკვლელობა, მეფრინველეობის, ფაბრიკა.
"იცის ღმერთმა, ყველაფერს ვაკეთებდი ამ საშინელი დღის თავიდან ასაცილებლად!.." : საქართველოს სახელმწიფოს მეთაურის ედუარდ შევარდნაძის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 28 სექტემბერი. - N213(741). - 1 გვ.[MFN: 5908]
საკვანძო სიტყვები:  რუსი, ჩეჩენი, აფხაზი, ბოევიკები.
1. რა ხდებოდა სოხუმში : 25 სექტემბერი, 26 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 28 სექტემბერი. - N213(741). - 1 გვ.[MFN: 5909]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 586 | 587 | 588 | 589 | 590 | 591 | 592 | 593 | 594 | 595 | 596 |  შემდეგი »  ბოლო »»