1. არჩევნები რუმინეთში: ოპოზიცია არ ეთანხმება შედეგებს : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ნოემბერი. - N277(5006). - 5 გვ.[MFN: 59559]
პერსონალია:  ნასტასე ადრიან (რუმინეთის პრემიერ-მინისტრი); ბაშესკუ ტრაიან (რუმინეთის ოპოზიციური ალიანსის ლიდერი).
თემატიკა:  რუმინეთი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტის არჩევნები, სოციალ-დემოკრატები, მმართველი პარტია.
ანჯელინა ჯოლი ლესბოსელია : ეს მსახიობმა თვითონ აღიარა რეპორტიორებთან საუბრის დროს : ჰოლივუდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 28 ნოემბერი. - N276 (5005). - 4 გვ.[MFN: 59560]
პერსონალია:  ჯოლი ანჯელინა (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ფილმი, როლი.
1. იაპონია ავღანეთს იყენებდა სსრ კავშირის წინააღმდეგ ჯაშუშობის ბაზად : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ნოემბერი. - N277(5006). - 5 გვ.[MFN: 59561]
საკვანძო სიტყვები:  სადაზვერვო ინფორმაცია.
"თბილგაზში" საკადრო წმენდა იწყება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ნოემბერი. - N277(5006). - 2 გვ.[MFN: 59562]
საკვანძო სიტყვები:  შრომითი ხელშეკრულებები.
დამსახურებული ორკესტრი - ყოფნა-არყოფნის ზღვარზე : იუბილე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 ნოემბერი. - N277(5006). - 6 გვ.[MFN: 59563]
ანოტაცია:  საქართველოს სახელმწიფო კამერული ორკესტრის შექმნის 40 წლის იუბილესთან დაკავშრებით. სურათზე ლ. ისაკაძე და იუსტუს ფრანცი
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე, საქართველოს სახელმწიფო დამსახურებული კამერული ორკესტრის დირიჟორი); იაშვილი მარინე (მევიოლინე); პოლიტკოვსკი იგორ (მუსიკოსი); სანაძე ედურდ (კომპოზიტორი); ფრანცი იუსტუს (კამერული ორკესტრის მთავარი დირიჟორი, პიანისტი).
თემატიკა:  საქართველოს სახელმწიფო კამერული ორკესტრი. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  საიუბილეო კონცერტი.