საქართველოს ჰიმნიც გაარემიქსეს?! : დაფუძნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 დეკემბერი. - N286 (5015). - 4 გვ.[MFN: 60023]
ანოტაცია:  შოთა რუსთაველის სახ. თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში ეროვნული კულტურის შენარჩუნებისა და განვითარების ცენტრის "ოროველას" დაფუძნების შესახებ
პერსონალია:  სულაშვილი მაკა (ეროვნული კულტურის შენარჩუნებისა და განვითარების ცენტრ "ოროველას" საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურის ხელმძღვანელი); ხვედელიძე ვალერი ("ოროველას" პრეზიდენტი); ნანობაშვილი ზურაბ ("ოროველას" დამფუძნებელი); აბრამიანი კრისტინა (მოსკოვის ლომონოსოვის სახ. სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტი); ლორთქიფანიძე გიგა (თბილისის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი); აზარაშვილი ვაჟა (კომპოზიტორი); წიკლაური თემურ (მომღერალი); ერქომაიშვილი ანზორ (სახელმწიფო ანსამბლ "რუსთავის" სამხატვრო ხელმძღვანელი); კვალიაშვილი მარიკა (კომპოზიტორი).
საკვანძო სიტყვები:  საზოგადოება, საგანმანათლებლო ღონისძიებები, ეროვნული კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა-შენარჩუნება, ახალგაზრდობა, ქართული ხალხური სიმღერები, ქართული კულტურის დეგრადაცია, ეროვნული მუსიკის ხელყოფა.
გენერალური პროკურატურა დაინტერესდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 დეკემბერი. - N285(5014). - 3 გვ.[MFN: 60024]
პერსონალია:  ჭიჭინაძე ლაშა (პროფესიული კავშირების გაერთიანების თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  პრესკონფერენცია, განცხადება, პროფკავშირების ქონება.
თემურ ყვითელაშვილი - გინესის რეკორდების წიგნში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 დეკემბერი. - N285(5014). - 4 გვ.[MFN: 60025]
პერსონალია:  ყვითელაშვილი თემურ (გიტარისტი).
რა უსაყვედურა პროკოფი რატიანს ლადო ასათიანმა : მიღწვიან, მომიგონებენ... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N57(4786). - 5 გვ.[MFN: 60026]
ანოტაცია:  ჟურნალისტ პროკოფი რატიანის შესახებ. სურათზე: პროკოფი რატიანი და ლადო ასათიანი
პერსონალია:  რატიანი პროკოფი (ჟურანლისტი, სახელმწიფო მოღვაწე, ისტორიის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი); ასათიანი ლადო (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი ჟურნალისტები. ქართველი პოეტები.
ია ფარულავა - "რუსეთის საპატიო სტუმარი" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 დეკემბერი. - N285(5014). - 4 გვ.[MFN: 60027]
პერსონალია:  ფარულავა ია (მსახიობი, ტელეწამყვანი).
საკვანძო სიტყვები:  მედალი, საპატიო დიპლომი, ტელეგადაცემა.
საახალწლო საჩუქრები - ახალ წლამდე : თანადგომა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 დეკემბერი. - N285(5014). - 4 გვ.[MFN: 60028]
თემატიკა:  ჰუმანიტარული დახმარება. შიდა ქართლი.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა, ლიახვის ხეობა, სამაჩაბლო.
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 დეკემბერი. - N285(5014). - 5 გვ.[MFN: 60029]
ანოტაცია:  გარდაბნის რაიონის გამგეობის მიერ, რაიონის საბიუჯეტო ორგანიზაციების საწვავის მომარაგების მიზნით, ღია ტენდერის გამოცხადების შესახებ
1. გომურაშვილი, გიორგი
კარგი სპექტაკლების დადგმა თურმე სხვენშიც შეიძლება : სტუდენტური შემოქმედება / ესაუბრა ნანული ზოტიკიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 10 დეკემბერი. - N286 (5015). - 5 გვ.[MFN: 60030]
ანოტაცია:  თსუ-ს სხვენში მოწყობილ პატარა კამერულ სცენაზე არაორდინარული სპექტაკლების შექმნის შესახებ
პერსონალია:  გომურაშვილი გიორგი (პლასტიკის თეატრის დამაარსებელი, სახელმწიფო პანტომიმის თეატრის ყოფილი მსახიობი); შალიკაშვილი ამირან (პედაგოგი); ყურაშვილი თენგიზ (თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის კულტურისა და ხელოვნების ცენტრის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პროფესიონალი მსახიობები, სცენა, პლასტიკა, პანტომიმა, ფესტივალები, გასტროლები.
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 9 დეკემბერი. - N285(5014). - 6 გვ.[MFN: 60031]
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს საქართველოს საავტომობილო გზების დლეპარტამენტის მიერ ღია ტენდერის გამოცხადების შესახებ
თემატიკა:  ტენდერი. საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი.
1. რეკვავა, პაატა
საცხოვრებელი სახლი ძმათა სასაფლაო არ არის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N57(4786). - 6 გვ.[MFN: 60032]
ანოტაცია:  შენობა-ნაგებობების სეისმომდგრადობის პრობლემების შესახებ
თემატიკა:  სეისმოლოგია.
საკვანძო სიტყვები:  მტკიცე შენობები, სეისმომდგრადობა, სამშენებლო სისტემა, დაზიანება, საცხოვრებელი სახლები, მიწისძვრები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 5999 | 6000 | 6001 | 6002 | 6003 | 6004 | 6005 | 6006 | 6007 | 6008 | 6009 |  შემდეგი »  ბოლო »»