წითელი ჩოხები, თეთრი ფაფახები და...ელვარე ხანჯლები : დედაქალაქის კულტურული სიახლეები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 დეკემბერი. - N288(5017). - 8 გვ.[MFN: 60089]
ანოტაცია:  ფილარმონიაში გამართულ სუხიშვილების ნაციონალური ბალეტის კონცერტის შესახებ
პერსონალია:  სუხიშვილი ნინო (ანსამბლის დიზაინერი); ბლაშე მიშელ (ფრანგი ქორეოგრაფი).
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტი, ცეკვები.
სტუდენტები ალექსანდრე ლომაიას "გაასამართლებენ" : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N287 (5016). - 3 გვ.[MFN: 60090]
ანოტაცია:  თსუ-ს პირველ კორპუსთან გამართული სტუდენტების საპროტესტო აქციის შესახებ, განათლების მინისტრის ა. ლომაიას გადადგომის მოთხოვნასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ლომაია ალექსანდრე (საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრი).
თემატიკა:  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. საპროტესტო აქციები. სტუდენტები.
საკვანძო სიტყვები:  "ანტიქრისტიანული განათლების რეფორმა", სტუდენტების აქცია.
1. "ქოლგა-2004" : ფოტოკონკურსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 დეკემბერი. - N288(5017). - 8 გვ.[MFN: 60091]
ანოტაცია:  13-18 დეკემბერს ცისფერ გალერეაში ფოტოკონკურსის "ქოლგა-2004" 100 საუკეთესო ნამუშევრის გამოფენის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ნამუშევრები, ფოტომოყვარულები.
1. ბაღათურია, გიორგი
როგორ ვმართოთ სახელმწიფო? : კიბერნეტიკული კონცეფცია : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N 286 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N287 (5016). - 3 გვ.[MFN: 60092]
თემატიკა:  კიბერნეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  პოლიტიკურ-ეკონომიკური გარემო, ხელისუფლება, სახელმწიფო მართვის პოლიტიკა, უკუკავშირის რგოლი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 დეკემბერი. - N288(5017). - 8 გვ.[MFN: 60093]
პერსონალია:  გორდელაძე-ერქომაიშვილი ეთერ; გოგიბერიძე ოქროპირ.
პრეზიდენტის მიერ შეწყალებულია 57 მსჯავრდებული : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 დეკემბერი. - N288(5017). - 3 გვ.[MFN: 60094]
საკვანძო სიტყვები:  შეწყალების აქტი.
სოფი ლორენზე შეყვარებულმა ბებიამ პარლამენტარი შვილიშვილი გაზარდა : ახალი სახეები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N287 (5016). - 4 გვ.[MFN: 60095]
ანოტაცია:  პარლამენტარ სოფიო ლარცულიანის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  ლარცულიანი სოფიო (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  ბიოგრაფია, ბოლნისის მაჟორიტარი დეპუტატი.
1. ბოლაშვილი, პაატა
ევროსაბჭომ დახმარება აღგვითქვა და ჩვენ შანსი არ უნდა დავკარგოთ : ამბობს საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის ადგილობრივი მმართველობისა და რეგიონული პოლიტიკის საკოორდინაციო სამსახურის უფროსი პაატა ბოლაშვილი / ესაუბრა თამარ შაიშმელაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 12 დეკემბერი. - N288(5017). - 3 გვ.[MFN: 60096]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პაატა ბოლაშვილთან. სურათზე: პაატა ბოლაშვილი
საკვანძო სიტყვები:  თვითმმართველობა, რეფორმა, სახელმწიფო კომისია, ინვენტარიზაცია, საბიუჯეტო დეცენტრალიზაცია, ევროპის საბჭო, სტრასბურგი.
"არსენალი" თემატიკის მთელი არსენალია : ჩვენი სტუმარია სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N287 (5016). - 4 გვ.[MFN: 60097]
ანოტაცია:  სამხედრო-ანალიტიკური ჟურნალის "არსენალის" მეხუთე ნომრის გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ალადაშვილი ირაკლი (სამხედრო ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  სამხედრო ჟურნალისტიკა, სამხედრო თემები, პუბლიკაციები.
1. ხუციშვილი, მამუკა
მე ჩვენი მეფეების, ჩვენი გმირული წარსულის ფესვებზე ვერ გავიზარდე, ამ ტკივილს ჩემი შვილები გააყუჩებენ... : პრეზიდენტს ვატყობინებთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 11 დეკემბერი. - N287 (5016). - 4 გვ.[MFN: 60098]
ანოტაცია:  ახალციხელი მოქალაქე, მამუკა ხუციშვილი, საქართველოს მოქალაქეობის დამადასტურებელი პასპორტის აღებასთან დაკავშირებით მის მიმართ შექმნილი პრობლემის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს მოქალაქეობა. ბიუროკრატიზმი.
საკვანძო სიტყვები:  წერილი, რეპრესირებული მშობლები, რაიონული სასამართლო, პირადობის მოწმობის მოთხოვნა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6005 | 6006 | 6007 | 6008 | 6009 | 6010 | 6011 | 6012 | 6013 | 6014 | 6015 |  შემდეგი »  ბოლო »»