არც ფიროსმანი ვარ და არც მუსიკოსი... : ახალი სახელები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 18 დეკემბერი. - N293(5022). - 7 გვ.[MFN: 60348]
ანოტაცია:  ახალგაზრდა მწერალ სანდრო კაკულიას შესახებ. სურათზე: სანდრო კაკულია
პერსონალია:  კაკულია სანდრო (მწერალი); ბუღაძე ლაშა (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ლიტერატურული საღამოები, პიესები, მინიატურები, თეატრალური სარდაფი.
აჭარაში კომენდატის საათი ამოქმედდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მარტი. - N61(4790). - 1 გვ.[MFN: 60349]
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიის მეთაური).
საკვანძო სიტყვები:  საგანგებო ვითარება, აჭარის კრიზისი.
1. ხევსური გერმანისტი : წვლილი / ზურაბ აბაშიძე ; ალექსი არაბული, ხვთისავარ არჩემაშვილი და სხვ. // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 18 დეკემბერი. - N293(5022). - 7 გვ.[MFN: 60350]
ანოტაცია:  მწერლისა და მთარგმნელის გიორგი გოგოჭურის დაბადების 80 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  გოგოჭური გიორგი (მწერალი, მთარგმნელი).
საკვანძო სიტყვები:  ესეების კრებული, იუბილე, თარგმანები.
შიმშილობას აგრძელებენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მარტი. - N61(4790). - 1 გვ.[MFN: 60351]
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. საპროტესტო აქციები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  სტუდენტები, აჭარის კრიზისი.
ძალა და აღმართი : ალავერდი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მარტი. - N61(4790). - 1,2 გვ.[MFN: 60352]
ანოტაცია:  გურია-აჭარის ადმინისტრაციულ საზღვართან საქართველოს პრეზიდენტის კორტეჟისთვის სამხედრო ტექნიკის მიერ გზის გადაკეტვის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ცენტრალური ხელისუფლება, რეგიონი, აჭარის მოსახლეობა, დაპირისპირება, დიქტატურა.
გამოსავალი რუსეთის სამხედრო ბაზის გაყვანაა : გუშინ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 16 მარტი. - N61(4790). - 2 გვ.[MFN: 60353]
ანოტაცია:  "ეროვნულ ძალთა გაერთიანების" ლიდერის, ზვიად ძიძიგურის განცხადება აჭარაში განვითარებული მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ძიძიგური ზვიად ("ეროვნულ ძალთა გაერთიანების" ლიდერი).
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პოზიცია, აჭარის კრიზისი, ცენტრალური ხელისუფლება, ოეგიონი.