1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 დეკემბერი. - N299(5028). - 8 გვ.[MFN: 60663]
პერსონალია:  ჭყონია გივი; კვიმსაძე ელენე; რუხაძე მერაბ; წერეთელი ნინო.
1. გომართელი, გურამ
შენ დაუკა! : მხოლოდ ლხინი... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 8 გვ.[MFN: 60664]
ანოტაცია:  მეარღნე უშანგი ნონიაშვილის შესახებ
პერსონალია:  ნონიაშვილი უშანკი (მეარღნე); ქიტესოვი იაკობ (მეარღნე, თბილისის საპატიო მოქალაქე).
თემატიკა:  მუსიკალური ინსტრუმენტები.
საკვანძო სიტყვები:  სიმღერა, საცეკვაო მუსიკა.
ხურჩაში სამი ოჯახი დააწიოკეს : კრიმინალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 8 გვ.[MFN: 60665]
ანოტაცია:  ზუგდიდის რაიონის სოფ. ხურჩაში მომხდარი დანაშაულის შესახებ
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი (ხურჩა).
თემატიკა:  კრიმინალური ქრონიკა. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  შეიარაღებული პირები, ბოროტმოქმედება, ფიზიკური შეურაცხყოფა.
ეს ფანტასტიკური რამაზ ჩხიკვაძე : პრეზენტაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 8 გვ.[MFN: 60666]
ანოტაცია:  საქართველოს სავაჭრო ცენტრში გამართულ ნოდარ გურაბანიძის წიგნის "ეს ფანტასტიკური რამაზ ჩხიკვაძე" პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია:  ჩხიკვაძე რამაზ (მსახიობი); გურაბანიძე ნოდარ (თეატრმცოდნე, წიგნის ავტორი); სტურუა რობერტ (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართველი მსახიობები. ქართული თეატრი.
საკვანძო სიტყვები:  საშობაო გამოფენა, სცენოგრაფიული კომპოზიციები, თეატრალური გარემო, საყვარელი მსახიობი.
1. ვალერიან თორდია : [განცხადება გარდაცვალების შესახებ] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 8 გვ.[MFN: 60667]
1. ჯოჯუა, გოჩა
სახელმწიფო ადამინებისთვის არის შექმნილი და არა ადამიანები სახელმწიფოსთვის : გვესაუბრება საპარლამენტო ფრაქცია "ნაციონალური მოძრაობა - დემოკრატების" წევრი გოჩა ჯოჯუა / ესაუბრა მზია გელენავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 3 გვ.[MFN: 60668]
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის წევრები. "ნაციონალური მოძრაობა".
საკვანძო სიტყვები:  ბიუჯეტი, ეკონომიკა, დამატებითი შემოსავლები, საგადასახადო კოდექსი, "საოკეანო სანაოსნო", ინვესტორი, ფულადი-საკრედიტო პოლიტიკა.
1. ანასაშვილი, მარადი
"მალე მე და შენ ერთი პრეზიდენტი გვეყოლება!" : ახალი სახელები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 დეკემბერი. - N299(5028). - 3 გვ.[MFN: 60669]
ანოტაცია:  პარლამენტარ თეო ტლაშაძის შესახებ
პერსონალია:  ტლაშაძე თეო (პარლამენტარი).
საკვანძო სიტყვები:  ხიდისთავი, ნაციონალური მოძრაობა.
ვინ სძალავს მეწარმეებს ფულს? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 3 გვ.[MFN: 60670]
პერსონალია:  მესხიშვილი დავით (სანიტარული ზედამხედველობის საქალაქო სამსახურის ხელმძღვანელი).
თემატიკა:  სანიტარული ზედამხედველობის სახელმწიფო ინსპექცია.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიკორუფციული აქცია, მეწარმეების უფლებები, ობიექტების შემოწმება, უკანონო ფაქტები.
1. დოლიძე, ანა
ქვეყანა მარტო ხელისუფლებამ კი არა, ხალხმაც უნდა მართოს / ესაუბრა ლელა ხვადაგიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 დეკემბერი. - N299(5028). - 3,4 გვ.[MFN: 60671]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ანა დოლიძესთან
პერსონალია:  დოლიძე ანა (ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია.
საკვანძო სიტყვები:  სასწავლო კურსები, დაპირისპირება, სასამართლოს რეფორმა.
"საუნჯე" - აუქციონზე : კინოთეატრ "რუსთაველში" კი წიგნის ახალი მაღაზია გაიხსნა... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 26 დეკემბერი. - N300 (5029). - 3 გვ.[MFN: 60672]
ანოტაცია:  შპს "საქწიგნის" მაღაზიების პრივატიზებისა და ახალი წიგნის მაღაზიის გახსნის შესახებ
პერსონალია:  ფარქოსანიძე ბესიკ (შპს "საქწიგნის" გენერალური დირექტორი); ქათამაძე მერაბ (გამომცემლობა "აზრის" ხელმძღვანელი); თითმერია ლევან (საქართველოს გამომცემელთა და გამავარცელებელთა ასოციაციის პრეზიდენტი, გამომცემლობა "საარის" გენერალური დირექტორი); ჯგერანია ემზარ (საქართველოს ილია ჭავჭავაძის სახ. ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი).
თემატიკა:  აუქციონი. გამომცემლობები.
საკვანძო სიტყვები:  წიგნის მაღაზიების გაყიდვა, პრივატიზაცია, ეკონომიკური ბიზნეს-პროდუქტი, წიგნის გამოცემა, გადასახადი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6063 | 6064 | 6065 | 6066 | 6067 | 6068 | 6069 | 6070 | 6071 | 6072 | 6073 |  შემდეგი »  ბოლო »»