თავისუფლების მკაცრი საკანი : "არის მკითხველი მშვენიერ წიგნის" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 დეკემბერი. - N303 (5032). - 4,6 გვ.[MFN: 60830]
ანოტაცია:  ფერმწერისა და პოეტის ესმა ონიანის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ონიანი ესმა (პოეტი, ფერმწერი, ესეისტი).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები. ქართველი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  ჩანაწერები, წიგნი, შემოქმედება, სახვითი ხელოვნება, ინტელექტი.
1. გოჩიაშვილი, შორენა
იღბლიანი კლიენტები : ახალგაზრდული ღიმილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 იანვარი. - N1 (5034). - 2 გვ.[MFN: 60831]
თემატიკა:  სატირა. იუმორი.
1. ბაჯელიძე, ნინო
სამომავლოდ სიკეთის მომტანი : ქართველი მედიკოსები ათენში : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 დეკემბერი. - N303 (5032). - 5 გვ.[MFN: 60832]
ანოტაცია:  საბერძნეთის ქ. ათენში პერინატოლოგთა XIX საერთაშორისო კონგრესის გამართვის შესახებ
პერსონალია:  ტაბიძე დევი (საქართველოს სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის გენერალური დირექტორის მოადგილე); მაჭავარიანი მამუკა (ფონდის იურიდიული დეპარტამენტის უფროსი); ჯიაძე ბელა (ფონდის გენერალური დირექტორის თანაშემწე); მერაბიშვილი ნინო (პროფესორი, თბილისის სამედიცინო უნივერსიტეტის გინეკოლოგიის კათედრის გამგე); პაპიტაშვილი ალექსანდრე (ექოსკოპიის ცნობილი სპეციალისტი); მიქაბერიძე ავთანდილ (ათენის ქართული ინსტიტუტის დირექტორი); ანსაკლისი არისტოტელე (ევროპის პერინატოლოგთა ასოციაციის პრეზიდენტი); ხუნძაკიშვილი ნუკრი (საქართველოს სამხედრო ატაშე); რ0ოდი ვერა (ბერძენი პოეტი).
გეოგ.დასახელება:  საბერძნეთი (ათენი).
თემატიკა:  საქართველო-საბერძნეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  საერთაშორისო კონგრესი, საქართველოს დელეგაცია, ადამიანის ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის პრობლემები, მედიცინა, თანამედროვე ტექნოლოგიები, სამედიცინო კონსულტაციები, პრაქტიკული დახმარებები.
არსად ისე არ მღერიან, როგორც აქ, ამ ქვეყანაში : მრავალჟამიერ, გუგუნებდეს ხმა! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 იანვარი. - N1 (5034). - 7 გვ.[MFN: 60833]
ანოტაცია:  მომღერალ გოგიტა ბუგიანიშვილის შესახებ. სურათზე: გოგიტა ბუგიანიშვილი
პერსონალია:  ბუგიანიშვილი გოგიტა (ანსამბლ "რუსთავის" მომღერალი); ერქომაიშვილი ანზორ (მომღერალი).
თემატიკა:  ქართული ხალხური სიმღერების შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  ხალხური სიმღერა, სამების ტაძარი, საგალობლები.
ტრადიციას არ ღალატობენ : 2005: ვინ - სად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 იანვარი. - N1 (5034). - 7 გვ.[MFN: 60834]
ანოტაცია:  სასტუმრო "მეტეხ-პალასში" სპორტულ ჟურნალისტების მიერ წლის საუკეთესო ათი სპორტსმენის გამოვლენისა და მათი დაჯილდოების ცერემონიის შესახებ
პერსონალია:  ზვიადაური ზურაბ (მოჭიდავე); ხერგიანი ნესტორ (მოჭიდავე); აზმაიფარაშვილი ზურაბ (მოჭადრაკე); კანდელაკი გიორგი (მოკრივე); ასანიძე გიორგი (მძლეოსანი); ნოზაძე რამაზ (მოჭიდავე).
საკვანძო სიტყვები:  დაჯილდოება, ვეტერანები, სპორტსმენები.
1. იუშჩენკო თავის მომხრეებს მთავრობის ბლოკირებისთვის მოუწოდებს : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 დეკემბერი. - N303 (5032). - 5 გვ.[MFN: 60835]
პერსონალია:  იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის ოპოზიციის ლიდერი, პრეზიდენტობის კანდიდატი); იანუკოვიჩი ვიქტორ (უკრაინის პრემიერ-მინისტრი, პრეზიდენტობის კანდიდატი).
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო არჩევნები, მთავრობის შენობის დაბლოკა, წინასაარჩევნო კამპანია, ამომრჩევლები, საარჩევნო კომისია.
1. ბაღდადში კვლავ განხორციელდა თავდასხმა პოლიციაზე : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 დეკემბერი. - N303 (5032). - 5 გვ.[MFN: 60836]
საკვანძო სიტყვები:  აფეთქება, ამერიკელთა ობიექტები, სუნიტური პარტიის შტაბ-ბინა, ამბოხებულები.
1. ცუნამის, შესაძლოა, ეპიდემიის გავრცელება მოჰყვეს : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 დეკემბერი. - N303 (5032). - 5 გვ.[MFN: 60837]
საკვანძო სიტყვები:  ტაილანდი, შრი-ლანკა, სამაშველო ოპერაციები, ჰუმანიტარული დახმარება, დაღუპულთა რაოდენობა, დაზარალებულები.
1. ნამგალაური, დავით
დავით ნამგალაური: მარტოობა დამთავრდა, ოჯახს გაუმარჯოს! : საახალწლო ინტერვიუ / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 იანვარი. - N1 (5034). - 7 გვ.[MFN: 60838]
ანოტაცია:  სურათზე: დავით ნამგალაური
პერსონალია:  ნამგალაური დავით (საქართველოს სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); კურტანიძე ელდარ (პირველი მოადგილე); მაჩაიძე ედიშერ (მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტი.
ჩვენი "ქუჩის ბიჭები" კიევის ქუჩებში : სოლიდარობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 დეკემბერი. - N303 (5032). - 5 გვ.[MFN: 60839]
ანოტაცია:  უკრაინის ქ. კიევში ჯგუფ "ქუჩის ბიჭების" მიერ გამართული კონცერტების შესახებ
პერსონალია:  ხაჩიძე პაატა; ხაჩიძე ზურაბ (ჯგუფ "ქუჩის ბიჭების" მომღერლები).
თემატიკა:  ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები. საქართველო-უკრაინის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  უკრაინა, კიევის ქუჩები, კონცერტი, მეგობრული ჟესტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6079 | 6080 | 6081 | 6082 | 6083 | 6084 | 6085 | 6086 | 6087 | 6088 | 6089 |  შემდეგი »  ბოლო »»