ბარამიძის პრესკონფერენციამ თავდაცვის მინისტრს ეჭვი გაუღრმავა : პრეზიდენტთან შეხვედრამდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 იანვარი. - N3-4 (5037). - 1 გვ.[MFN: 60900]
პერსონალია:ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); ბარამიძე გიორგი (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ევროსტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში).
ყივჩაყის პაემანი : ნადირობა, როგორც ომი : ზოგიერთი ფიქრი : ახალი წიგნიდან : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 1. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 იანვარი. - N2 (5035). - 5 გვ.[MFN: 60901]
ანოტაცია: იბეჭდება მწერალ აკა მორჩილაძის არაისტორიული რომანის "ყივჩაყის პაემანი" პირველი-ორი თავი
ბევრია თუ ცოტა 70 წელიწადი? : საიუბილეო საუბარი სპორტკომპლექს "ლაგუნა-ვერეს" დირექტორთან ვლადიმერ გოიაშვილთან : შტრიხები პორტრეტისათვის / ესაუბრა არმაზ სანებლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 იანვარი. - N3-4 (5037). - 19 გვ.[MFN: 60902]
ანოტაცია: "აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - ფონდების სამართლებრივი სტატუსის დადგენისა და მათი შემდგომი ფუექციონირების უზრუნველყოფისათვის გასატარებელ ღონისძიებათა შესახებ" საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2004 წლის 20 ოქტომბრის N 1306 ბრძანებისა და "აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - ფონდების ლიკვიდაციის უზრუნველსაყოფად სალიკვიდაციო კომისიის შექმნის შესახებ"