1. ნობელიანტი ვარსკვლავები რუსეთში : ინტელექტის გაბრწყინება / მოამზადა თამაზ ილმელმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 იანვარი. - N5(5038). - 7 გვ.[MFN: 60899]
პერსონალია:  ტაუნსი ჩარლზ (ფიზიკოსი); კლეინი ლოურენს (ეკონომისტი, მკვლევარი); ჯაიევერი აივარ (ფიზიკოსი); მაკდაიარმიდი ალან (ქიმიკოსი); ჰიგერი ალან (ბიოლოგი).
თემატიკა:  ნობელის პრემიის ლაურეატები.
ბარამიძის პრესკონფერენციამ თავდაცვის მინისტრს ეჭვი გაუღრმავა : პრეზიდენტთან შეხვედრამდე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 იანვარი. - N3-4 (5037). - 1 გვ.[MFN: 60900]
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი); ბარამიძე გიორგი (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი ევროსტრუქტურებში ინტეგრაციის საკითხებში).
თემატიკა:  აღმასრულებელი ხელისუფლება საქართველოში. ქართული ჯარი. საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო.
საკვანძო სიტყვები:  განხეთქილება, ბრალდება.
1. მორჩილაძე, აკა
ყივჩაყის პაემანი : ნადირობა, როგორც ომი : ზოგიერთი ფიქრი : ახალი წიგნიდან : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 1. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 იანვარი. - N2 (5035). - 5 გვ.[MFN: 60901]
ანოტაცია:  იბეჭდება მწერალ აკა მორჩილაძის არაისტორიული რომანის "ყივჩაყის პაემანი" პირველი-ორი თავი
პერსონალია:  ფაჩულია კარლო (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  არაისტორიული რომანი.
1. გოიაშვილი, ვლადიმერ
ბევრია თუ ცოტა 70 წელიწადი? : საიუბილეო საუბარი სპორტკომპლექს "ლაგუნა-ვერეს" დირექტორთან ვლადიმერ გოიაშვილთან : შტრიხები პორტრეტისათვის / ესაუბრა არმაზ სანებლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 იანვარი. - N3-4 (5037). - 19 გვ.[MFN: 60902]
ანოტაცია:  სურათზე: ვლადიმერ გოიაშვილი
თემატიკა:  ქართველი სპორტსმენები.
საკვანძო სიტყვები:  წყალბურთი, მეკარე, ცურვა.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი / მოგვაწოდა ლალი კუხალეიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 იანვარი. - N5(5038). - 8 გვ.[MFN: 60903]
ანოტაცია:  სურათზე: საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის ნ. კეცხოველის სახელობის ბოტანიკის ინსტიტუტის თანამშრომლები. ბორჯომის რაიონი სოფ. დაბა. 1984 წელი
გეოგ.დასახელება:  ბორჯომი (დაბა).
თემატიკა:  ქართული ინტელიგენცია.
1. ტრაგედიის მასშტაბი შემზარავია : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 იანვარი. - N2 (5035). - 5 გვ.[MFN: 60904]
ანოტაცია:  გასული წლის დეკემბრის დამლევს ინდონეზიაში მომხდარი საშინელი სტიქიური უბედურების შესახებ
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი); ბუში ჯებ (ფლორიდის შტატის გუბერნატორი).
საკვანძო სიტყვები:  ცუნამი, ინდონეზია, დაზარალებული ქვეყნები, მალდივის კუნძულები.
1. მაფია უკვდავია? : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 იანვარი. - N2 (5035). - 5 გვ.[MFN: 60905]
პერსონალია:  კიამპი კარლო (იტალიის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  იტალია.
საკვანძო სიტყვები:  მაფიოზური დაჯგუფებები, პოლიცია, სპეცოპერაციები.
1. გულიაშვილი, ბონდო
წუთისოფელი მამალივით ჭრელია : ჩვენსას მივხედოთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 იანვარი. - N5(5038). - 8 გვ.[MFN: 60906]
თემატიკა:  დაიჯესტი. მეცნიერება. კლონირება.
1. ეკლესიას კომპენსაციის გადახდა დაეკისრა : დედამიწის ზურგზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 იანვარი. - N2 (5035). - 5 გვ.[MFN: 60907]
პერსონალია:  ბრაუნი ტოდ (ეპისკოპოსი).
თემატიკა:  ამერიკის შეერთებული შტატები.
საკვანძო სიტყვები:  კათოლიკური ეკლესია, სასამართლო, კალიფორნიის ეპარქია, მღვდელი, სექსუალური ძალადობა, დოლარი, სარჩელი.
1. აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - ფონდების სალიკვიდაციო კომისია
განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 იანვარი. - N3-4 (5037). - 19 გვ.[MFN: 60908]
ანოტაცია:  "აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - ფონდების სამართლებრივი სტატუსის დადგენისა და მათი შემდგომი ფუექციონირების უზრუნველყოფისათვის გასატარებელ ღონისძიებათა შესახებ" საქართველოს იუსტიციის მინისტრის 2004 წლის 20 ოქტომბრის N 1306 ბრძანებისა და "აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - ფონდების ლიკვიდაციის უზრუნველსაყოფად სალიკვიდაციო კომისიის შექმნის შესახებ"
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - ფონდების სალიკვიდაციო კომისია.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6086 | 6087 | 6088 | 6089 | 6090 | 6091 | 6092 | 6093 | 6094 | 6095 | 6096 |  შემდეგი »  ბოლო »»