გოზინაყი, ჩურჩხელა და... შოკოლადის ფილა : ძველით საახალწლოდ... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 4 გვ.[MFN: 61094]
ანოტაცია:  საქართველოს კულტურის გამოჩენილი მოღვაწეები ახალი წლის შესახებ. სურათზე: ბიძინა კვერნაძე, ელისო ბოლქვაძე და ნინო ანანიაშვილი
პერსონალია:  კვერნაძე ბიძინა (კომპოზიტორი); ბოლქვაძე ელისო (პიანისტი); ანანიაშვილი ნინო (ბალერინა); ერისთავი დიმიტრი (მხატვარი).
თემატიკა:  ქართული ინტელიგენცია. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები. ქართველი მხატვრები.
1. ისრაელის სამხედრო-საჰაერო ძალებმა დარტყმები მიაყენეს სამიზნეებს ღაზის სექტორში : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 5 გვ.[MFN: 61095]
საკვანძო სიტყვები:  სარაკეტო დარტყმა, დაბომბვა, პალესტინელი მოთარეშეები.
1. კოკისპირული წვიმები სამხრეთ კალიფორნიაში : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 5 გვ.[MFN: 61096]
გეოგ.დასახელება:  კალიფორნია.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, სტიქია, მეწყერი, მსხვერპლი, სამაშველო ოპერაციები, წყალდიდობა.
1. მერაბიშვილი, პეტრე
ეს წიგნი ევროპული სასწავლო გეგმებისა და პროგრამების მოთხოვნას ესადაგება : გამოიც / პეტრე მერაბიშვილი ; შალვა ნაჭყებია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N64 (4793). - 8 გვ.[MFN: 61097]
ანოტაცია:  პროფესორ დემი ლაოშვილის სახელმძღვანელოს "ელექტროენერგეტიკის" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ლაოშვილი დემი (საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის ენერგეტიკის ფაკულტეტის დეკანი, პროფესორი).
თემატიკა:  ელექტროენერგეტიკის სახელმძღვანელოები.
საკვანძო სიტყვები:  ნაშრომი.
1. ერაყში არჩევნები ყველგან არ გაიმართება : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 5 გვ.[MFN: 61098]
პერსონალია:  ალავი აიად (ერაყის დროებითი პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  საყოველთაო არჩევნების ჩატარება, კენჭისყრა, მოთარეშეები, თავდასხმა.
თურმე ოჯახი თავზე გვენგრევა : აკრძალული ზონა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 4 გვ.[MFN: 61099]
ანოტაცია:  საქართველოს მძიმე დემოგრაფიული მდგომარეობისა და ქართული ოჯახების აწმყოსა და მომავლის შესახებ
პერსონალია:  ხომასურიძე არჩილ (ჟორდანიას სახელობის რეპროდუქციული ჯანმრთელობის ინსტიტუტის დირექტორი); თოთაძე ანზორ (დემოგრაფი, პროფესორი).
თემატიკა:  დემოგრაფია. ოჯახი და ქორწინება. სქესობრივი აღზრდა.
საკვანძო სიტყვები:  შობადობა, სქესობრივი ცხოვრება, ტრადიციები, განქორწინება, სამედიცინო კვლევა, დემოგრაფიული კრიზისი.
1. აფეთქება პიროტექნიკის ფაბრიკაში : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 5 გვ.[MFN: 61100]
ანოტაცია:  ჩრდილოეთ ჩინეთში პიროტექნიკის ფაბრიკაში მომხდარი აფეთქების შესახებ
თემატიკა:  ჩინეთი.
საკვანძო სიტყვები:  ინციდენტი, სახელოსნო, ახალგაზრდა ქალები, მსხვერპლი, საწარმო.
1. ჭელიძე, დავით
საგადასახადო ლაფსუსები ქვეყანას აზარალებს : როგორი კანონი გვინდა / ესაუბრა ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 19 მარტი. - N64 (4793). - 8 გვ.[MFN: 61101]
ანოტაცია:  ინტერვიუ დავით ჭელიძესთან
პერსონალია:  ჭელიძე დავით (ეკონომიკის მეცნიერებათა კანდიდატი, ცენტრ TRACCC-ის მკვლევარი).
თემატიკა:  ჩრდილოვანი ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ხარვეზები, საგადასახადო პოლიტიკა, მეწარმეები.
1. შიდსის საიდუმლოს ფარდას გენები ახდიან : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 5 გვ.[MFN: 61102]
პერსონალია:  სტოი ჯონათან (აშშ-ს სამედიცინო მკვლევართა ჯგუფის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ვირუსი, დაავადება, მომაკვდინებელი სენი, მეცნიერები.
1. ჩიკვაიძე, ალექსანდრე
ომს მამები იწყებენ, ტყვია კი შვილებს ხვდება : წიგნიდან - "პოლიტიკური ჭადრაკი" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 იანვარი. - N8 (5041). - 6 გვ.[MFN: 61103]
ანოტაცია:  იბეჭდება ნაწყვეტები ა. ჩიკვაიძის წიგნიდან - "პოლიტიკური ჭადრაკი"
პერსონალია:  ჩიკვაიძე ალექსანდრე (დიპლომატი, პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  მემუარული ლიტერატურა. ქართველი დიპლომატები.
საკვანძო სიტყვები:  პემუარები, პოლიტიკური მოღვაწეობა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6106 | 6107 | 6108 | 6109 | 6110 | 6111 | 6112 | 6113 | 6114 | 6115 | 6116 |  შემდეგი »  ბოლო »»