რა ღირს ჩვენი ცხოვრება? : გაძვირდა წიგნები? // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61409 ]
საკვანძო სიტყვები: მაღაზია "პარნასი" .
კალანდარიშვილი, ია
რა ღირს ჩვენი ცხოვრება? : ფასები იგივე რჩება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61410 ]
პერსონალია: ჭიპაშვილი ოთარ (ტრანსპორტის რეგულირებისა და მართვის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: საქალაქო ტრანსპორტი .
საკვანძო სიტყვები: ფიქსირებული გადასახადი, ტარიფი .
არ დამიწყო იტალიური?! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61411 ]
ბრითიშ ეარვეისა საქართველოს ტოვებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61412 ]
თემატიკა: საქართველოს სამოქალაქო ავიაცია .
საკვანძო სიტყვები: საჰაერო მიმოსვლა, უცხოური კომპანიები .
სპეციალური ფონდი - ქართული ფილმების გადასარჩენად : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 19 იანვარი. - N14 (5047). - 3 გვ.[MFN: 61413 ]
პერსონალია: ბაზღაძე გიორგი (კინოთეატრ "რუსთაველის" გენერალური დირექტორი); ჩხეიძე რეზო (ს/ს "ქართული ფილმის" ხელმძღვანელი); გაბაშვილი გიორგი (კულტურის მინისტრი); ხაზარაძე მამუკა ("თი-ბი-სი ჯგუფის" პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები: ციფრული გადამუშავება, დაზიანებული ფონოგრამები, ფილმსაცავი, ხანძარი, დაფინანსება .
დაპირისპირება რუსთავში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61414 ]
ანოტაცია: რუსთავის მერსა და პოლიციის შეფს შორის არსებული დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია: ტყეშელაშვილი მერაბ (რუსთავის მერი); ელოშვილი რამაზ (რუსთავის პოლიციის უფროსი).
თემატიკა: რუსთავის მერი. რუსთავის პოლიცია .
სად გადადის გია ჭანტურიას უწყება? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61415 ]
პერსონალია: ჭანტურია გია (საქართველოვ ნავთობის კორპორაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა: საქართველოს ნავთობის კორპორაცია .
აღდგომა და ხვალეო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 23 მარტი. - N67(4794). - 4 გვ.[MFN: 61416 ]
პერსონალია: გილაური ნიკა (ენერგეტიკის მინისტრი).
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკა. ენერგოკრიზისი .
საკვანძო სიტყვები: ელექტროგადამცემი ხაზი, სარემონტო სამუშაოები .
დეკანოსიძე, თამარ
ციტადელი ძველი ქართული ლიტერატურის სწავლებისათვის : (მანანა გიგინეიშვილის, ლაურა გრიგოლაშვილის, ვახტანგ როდონაიას მიერ ძველი ქართული ლიტერატურის ქრესტომათიის, IX კლასის მოსწავლეთათვის შედგენილი სახელმძღვანელოს გამო) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 6 გვ.[MFN: 61417 ]
თემატიკა: ძველი ქართული ლიტერატურის სახელმძღვანელოები. ქართული მწერლობა .
საკვანძო სიტყვები: რეცენზია, ჰაგიოგრაფია, ჰიმნოგრაფია, ქართული კულტურა, სულიერება, ქრისტიანული რელიგია .
სვანიძე, მიხეილ
2. ერთა ლიგა და საქართველო : რატომ არ მიიღეს საქართველო ერთა ლიგაში : ისტორია : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 13. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 19 იანვარი. - N14 (5047). - 3 გვ.[MFN: 61418 ]
თემატიკა: საერთაშორისო ორგანიზაცია - ერთა ლიგა .
საკვანძო სიტყვები: მემორანდუმი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6137 | 6138 | 6139 | 6140 | 6141 | 6142 | 6143 | 6144 | 6145 | 6146 | 6147 | შემდეგი » ბოლო »»