თედიაშვილი 35-ე იყო : სპორტი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 30 იანვარი. - N23(5056). - 6 გვ.[MFN: 62006 ]
ანოტაცია: ევროპის ჭაბუკთა ზამთრის ოლიმპიადის შესახებ
პერსონალია: თედიაშვილი ვახტანგ ; აბრამიშვილი იასონ (მოთხილამურეები).
გეოგ.დასახელება: შვეიცარია ; მონტეი .
ფინალების დროც დადგა : ჩოგბურთი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 30 იანვარი. - N23(5056). - 5 გვ.[MFN: 62007 ]
ანოტაცია: სერენა უილიამსის გამარჯვების შესახებ
პერსონალია: უილიამსი სერენა ; დევენპორტი ლინდსი ; საფინი მარატ ; ჰიუიტი ლეიტონ (ჩოგბურთელები).
თემატიკა: სპორტი. ჩოგბურთი .
საკვანძო სიტყვები: ავსტრალიის ღია ჩემპიონატი .
აშშ ავღანეთში ახალ ძალებს გზავნის / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 27 მარტი. - N71 (4800). - 6 გვ.[MFN: 62008 ]
თემატიკა: ამერიკის შეერთებული შტატები. პოლიტიკა .
ჭრელა-ჭრულა: რუსეთის ფეხბურთი - უკოლოსკოვოდ?; ყაიმების ტური; ევროპის სიმბოლური ნაკრები; მსაჯი დანაშაულს აღიარებს; საბოტაჟი ალჟირულად; ჟურნალისტებმა მაღაზიაში გამოიჭირეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 30 იანვარი. - N23(5056). - 5 გვ.[MFN: 62009 ]
ანოტაცია: მსოფლიო სპორტის ამბები
პერსონალია: კოლოსკოვი ვიაჩესლავ (რუსეთის ფეხბურთის კავშირის პრეზიდენტი); ჰოიცერი რობერტო (გერმანული ბუნდესლიგის ერთ-ერთი მსაჯი); პანკარო ჯუზეპე (ფეხბურთელი).
თემატიკა: სპორტი. ფეხბურთი. ჭადრაკი .
აშშ და რუსეთი მზად არიან მიაღწიონ მორიგებას : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 2 თებერვალი. - N25 (5058). - 5 გვ.[MFN: 62010 ]
პერსონალია: გრეფი გერმან (რუსეთის ეკონომიკური განვითარებისა და ვაჭრობის მინისტრი); ზიოლიკი რობერტ (აშშ-ს სავაჭრო წარმომადგენელი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი).
თემატიკა: რუსეთი. ამერიკის შეერთებული შტატები. პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: სავაჭრო ორგანიზაცია, შეთანხმება, საერთაშორისო სავაჭრო ორგანიზაცია, გაერთიანება .
მძლავრი მიწისძვრა აღმოსავლეთ თურქეთში / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 27 მარტი. - N71 (4800). - 6 გვ.[MFN: 62011 ]
საკვანძო სიტყვები: ერზრუმის პროვინცია .
"ჩემო ღმერთო, ერთად-ერთო, თბილის-ქალაქო"... : შორეული ახლობელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 27 მარტი. - N71 (4800). - 7 გვ.[MFN: 62012 ]
ანოტაცია: გია დანელიას შესახებ
პერსონალია: დანელია გია (რეჟისორი).
თემატიკა: რუსი რეჟისორები .
საკვანძო სიტყვები: ფილმი, მოსკოვი, კინოშედევრები .
ნეპალის მეფემ ქვეყნის მინისტრთა კაბინეტი დაითხოვა : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 2 თებერვალი. - N25 (5058). - 5 გვ.[MFN: 62013 ]
პერსონალია: გიანენდრა (ნეპალის მეფე); შერ ბაჰადურ დეუბა (ნეპალის მინისტრთა კაბინეტის ხელმძღვანელი).
თემატიკა: ნეპალი. პოლიტიკა .
საკვანძო სიტყვები: მაიოსტი-მოთარეშეები, თავდასხმები, სამშვიდობო მოლაპარაკება .
ქრონოგრაფი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 30 იანვარი. - N23(5056). - 6 გვ.[MFN: 62014 ]
პერსონალია: იოსელიანი ოთარ (რეჟისორი); ვაშინგტონი ჯორჯ (აშშ პირველი პრეზიდენტი); სიტინი ივან (რუსი ქველმოქმედი, განმანათლებელი); არსენ იყალთოელი (ქართველი სასულიერო მოღვაწე, მწერალი, ფილოსოფოსი, ჰიმნოგრაფი).
თემატიკა: ქრონოგრაფი .
გეგუჩაძე, ნიკოლოზ
პროცესი გამჭვირვალე გახდა, ქვეყანა ფინანსურ კატასტროფას გადაურჩა : ინტეგრაცია / ესაუბრა ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 27 მარტი. - N71 (4800). - 8 გვ.[MFN: 62015 ]
ანოტაცია: ინტერვიუ ნიკოლოზ გეგუჩაძესთან
პერსონალია: გეგუჩაძე ნიკოლოზ (საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსი).
თემატიკა: ფინანსური მონიტორინგი .
საკვანძო სიტყვები: ფულის გათეთრება, ფინანსური ბლოკადა, ცვლილებები, ინვესტიციები, სავალუტო ფონდი .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6197 | 6198 | 6199 | 6200 | 6201 | 6202 | 6203 | 6204 | 6205 | 6206 | 6207 | შემდეგი » ბოლო »»