ნეპალის მეფემ ქვეყნის მინისტრთა კაბინეტი დაითხოვა : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 თებერვალი. - N25 (5058). - 5 გვ.[MFN: 62013]
პროცესი გამჭვირვალე გახდა, ქვეყანა ფინანსურ კატასტროფას გადაურჩა : ინტეგრაცია / ესაუბრა ლალი ქინქლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 27 მარტი. - N71 (4800). - 8 გვ.[MFN: 62015]
ანოტაცია: ინტერვიუ ნიკოლოზ გეგუჩაძესთან
პერსონალია:გეგუჩაძე ნიკოლოზ (საქართველოს ფინანსური მონიტორინგის სამსახურის უფროსი).
ღმერთი გაგვწყრომია და "უხერხო რამე" მოგვსვლია... : რა ენა წახდეს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 თებერვალი. - N25 (5058). - 6 გვ.[MFN: 62016]
ანოტაცია: საქართველოს ენის სახელმწიფო პალატის ყოფილი თავმჯდომარის ლევან ღვინჯილიასადმი მიძღვნილი წერილის შესახებ, ქართული ენის დაცვის საკითხებთან დაკავშირებით
პრეზიდენტმა მოუწოდა, რომ არჩევნები დემოკრატიული ნორმებისა და პრინციპების სრული დაცვით გამართულიყო : პირველი ამომრჩეველი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 მარტი. - N72 (4801). - 1 გვ.[MFN: 62020]
მიხეილ სააკაშვილი: ჩვენ ყველაფერი გავაკეთეთ იმისათვის, რომ საარჩევნო კამპანია ყოფილიყო თავისუფალი : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 მარტი. - N72 (4801). - 1,2 გვ.[MFN: 62021]