1. ყველაფერი ყველაფერზე: უცნობი მამაკაცი მოცარტი აღმოჩნდა; ბერლინში ტროცკის უჩვენებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 თებერვალი. - N26(5059). - 8 გვ.[MFN: 62075]
პერსონალია:  მოცარტი ვოლფგანგ ამადეი (კომპოზიტორი); ტროცკი ლევ (პოლიტიკური მოღვაწე); ეიზენშტეინი სერგეი (რეჟისორი).
თემატიკა:  კულტურა. დაიჯესტი.
საკვანძო სიტყვები:  პორტრეტი, სამხატვრო გალერეა, ფილმი.
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 თებერვალი. - N26(5059). - 6 გვ.[MFN: 62076]
ანოტაცია:  საქართველოს გენერალური პროკურატურა აცხადებს ღია ტენდერს სამსახურისთვის საჭირო საკანცელარიო საქონლის შესყიდვის მიზნით
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 თებერვალი. - N26(5059). - 6 გვ.[MFN: 62077]
ანოტაცია:  საქართველოს გენერალური პროკურატურა აცხადებს ღია ტენდერს სამსახურისთვის საჭირო კარტრიჯების შესყიდვის მიზნით
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 თებერვალი. - N26(5059). - 6 გვ.[MFN: 62078]
ანოტაცია:  საქართველოს გენერალური პროკურატურა აცხადებს ღია ტენდერს პროკურატურის ბალანსზე რიცხული შენობების კაპიტალური შეკეთების სამუშაოების შესასყიდად
1. საქართველომ დაკარგა დიდი პატრიოტი, რომლის მთელი ცხოვრება ჩვენი ქვეყნის უანგარო სამსახურს ეძღვნებოდა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 4 თებერვალი. - N27 (5060). - 1 გვ.[MFN: 62079]
ანოტაცია:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების გამო
საკვანძო სიტყვები:  მწუხარება.
7-პროცენტიანი ბარიერი მხოლოდ სახელისუფლო ბლოკმა გადალახა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 მარტი. - N73 (4802). - 1 გვ.[MFN: 62080]
პერსონალია:  ჭიაბერაშვილი ზურაბ (საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე).
1. გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" რედაქცია
გუშინდელი დღე საქართველოსთვის დრამატული და შოკის მომგვრელი მოულოდნელი ცნობით დაიწყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 4 თებერვალი. - N27 (5060). - 1 გვ.[MFN: 62081]
1. დადებითად შეაფასეს : მაღალ ეშელონებში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 1 გვ.[MFN: 62082]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარისა და ევროპარლამენტისა და ეუთოს მისიათა დელეგაციის შეხვედრის შესახებ. სურათზე: ნინო ბურჯანაძე
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ეორში მათიას (ევროსაბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის არჩევნებზე დამკვირვებელთა ჯგუფის ხელმძღვანელი); ვოლჩიჩი დემიტრიუ (ევროპარლამენტის წევრი); ჯორჯი ბრიუს (ეუთოს საპარლამენტო ასამბლეის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში, 2004 წლის 28 მარტი.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, ცენტრი, აჭარის რეგიონი, არჩევნების შედეგები.
1. რია "ნოვოსტი"
ვლადიმერმა პუტინმა გამოუთქვა სამძიმარი საქართველოს პრეზიდენტს მიხეილ სააკაშვილს ზურაბ ჟვანიას დაღუპვასთან დაკავშირებით : გვისამძიმრებენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 4 თებერვალი. - N27 (5060). - 1 გვ.[MFN: 62083]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრი. რუსეთის პრეზიდენტი.
1. "უკრაინსკი ნოვინი"
უკრაინის პრეზიდენტმა სამძიმრის დეპეშა გამოუგზავნა მიხეილ სააკაშვილს : უკრაინა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 4 თებერვალი. - N27 (5060). - 1 გვ.[MFN: 62084]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრი. უკრაინის პრეზიდენტი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6204 | 6205 | 6206 | 6207 | 6208 | 6209 | 6210 | 6211 | 6212 | 6213 | 6214 |  შემდეგი »  ბოლო »»