ქართული აღმოსავლეთმცოდნეობის პატრიარქი : აკადემიკოს სერგი ჯიქიას დაბადების 95 წლისთავის გამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 3 გვ.[MFN: 6215]
პერსონალია:  შანიძე აკაკი; მეგრელიძე ი. (პროფესორი); წერეთელი კ. (აკადემიკოსი).
1. დაეხმარებიან საქართველოს ლიდერს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 3 გვ.[MFN: 6216]
პერსონალია:  კრისტოფერი უორენ (სახელმწიფო მდივანი); შევარდნაძე ე..
საკვანძო სიტყვები:  ქვეყანა, ერთიანობა.
1. შეაჩერეს საქმიანობა დასავლეთ საქართველოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 3 გვ.[MFN: 6217]
საკვანძო სიტყვები:  წითელი, ჯვარი, საერთაშორისო, ორგანიზაცია.
1. დიდი დესანტი საქართველოს სანაპიროზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 3 გვ.[MFN: 6218]
პერსონალია:  ფაცაცია ოთარ (პრემიერ - მინისტრი); ბალტინი ე. (ადმირალი).
1. მხარს უჭერენ თანამეგობრობაში საქართველოს შესვლას // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 3 გვ.[MFN: 6219]
პერსონალია:  კრავჩუკი ლ. (უკრაინის პრეზიდენტი); შევარდნაძე ე..
საკვანძო სიტყვები:  შეთანხმება, თანამეგობრობა, შესვლა.
1. რუსეთის პოლიტიკურ ოლიმპზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 3 გვ.[MFN: 6220]
პერსონალია:  ელცინი ბ. (რუსეთის პრეზიდენტი); ჩერნომირდინი ვ. (პრემიერ - მინისტრი); ლუჟკოვი იური (მოსკოვის მერი).
1. ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 4 გვ.[MFN: 6221]
პერსონალია:  გოგუაძე დავით (ლანჩხუთის რაიონის კომენდანტის მოადგილე); გოგიტიძე იოსებ (უშიშროების მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ვითარება, საქართველოში.
1. იქმნება საერთო აგრარული ბაზარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 1993. - 4 ნოემბერი. - N239(767). - 4 გვ.[MFN: 6222]