თანხა მთლიანად აანაზღაურეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 3 გვ.[MFN: 62169]
პერსონალია:ჩხაიძე გიორგი; ჭუმბურიძე გურამ (სს"ელექტროკავშირის" სამეთვალყურეო საბჭოს წევრები); მეტრეველი ვაჟა (სს "ელექტროკავშირის" სამეთვალყურეო საბჭოს ყოფილი თავმჯდომარე).
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ მიხეილ სააკაშვილს : ტკივილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 თებერვალი. - N28 (5061). - 1 გვ.[MFN: 62173]
ანოტაცია: ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, აკადემიკოსი).
სააკაშვილის პირადი დანაკარგი : სტივენ ლი მაიერსი, "ნიუ-იორკ ტაიმსი" (აშშ). 4 თებერვალი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 თებერვალი. - N28 (5061). - 1 გვ.[MFN: 62175]
ანოტაცია: საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების გამო
მონოგრაფია - მრავალასპექტიანი სამეცნიერო გამოკვლევა : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 მარტი. - N73 (4802). - 8 გვ.[MFN: 62177]
ანოტაცია: დემურ გიორხელიძის სამეცნიერო მონოგრაფიის "საქართველოს ეკონომიკური პოლიტიკის თანამედროვე პრობლემების" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:გიორხელიძე დემურ (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე); მესხია იაკობ (სამეცნიერო რედაქტორი, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
ვაშინგტონი მიესალმება ნატოს ახალ წევრებს : საზღვარგარეთ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 4 გვ.[MFN: 62178]