შენ და მე : გული არ ივიწყებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 მარტი. - N73 (4802). - 5 გვ.[MFN: 62170]
ანოტაცია:  იბეჭდება თამარ ჩიჯავაძის მოგონებები სახელწოდებით "შენ და მე" პოეტ შოთა ნიშნიანიძეზე
პერსონალია:  ნიშნიანიძე შოთა (პოეტი).
საკვანძო სიტყვები:  მოგონებები.
ახალციხის რაიონში ენერგოკრიზისია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 3 გვ.[MFN: 62171]
გეოგ.დასახელება:  ახალციხე.
თემატიკა:  ენერგოკრიზისი საქართველოში. საქართველოს ენერგეტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ელექტროენერგია.
1. იანტბელიძე, რობერტ
"პოლიციელი, მძღოლი, სამართალი" საერთაშორისო ფედერაციაში გაწევრიანდა / ესაუბრა სპარტაკ ქობულია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 მარტი. - N73 (4802). - 8 გვ.[MFN: 62172]
ანოტაცია:  ინტერვიუ რობერტ იანტბელიძესთან
პერსონალია:  იანტბელიძე რობერტ (საქართველოს მძღოლთა უფლებების დაცვის არასამთავრობო ორგანიზაცია "პოლიციელი, მძღოლი, სამართალის" პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  უკრაინა, მძღოლთა უფლებების დაცვა.
1. გამყრელიძე, თამაზ
მის აღმატებულებას საქართველოს პრეზიდენტს ბატონ მიხეილ სააკაშვილს : ტკივილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 თებერვალი. - N28 (5061). - 1 გვ.[MFN: 62173]
ანოტაცია:  ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი, აკადემიკოსი).
გენერალ როდიონოვს სისხლი სწყურია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 3 გვ.[MFN: 62174]
ანოტაცია:  როდიონოვისა აფხაზეთის სახალხო კრების თანამშრომლობის შესახებ
პერსონალია:  როდიონოვი იგორ (გენერალი, რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატი).
თემატიკა:  აფხაზეთი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზეთის სტატუსი, რუსეთის ინტერესები.
1. სააკაშვილის პირადი დანაკარგი : სტივენ ლი მაიერსი, "ნიუ-იორკ ტაიმსი" (აშშ). 4 თებერვალი : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 5 თებერვალი. - N28 (5061). - 1 გვ.[MFN: 62175]
ანოტაცია:  საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ზურაბ ჟვანიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  ქართველი პოლიტიკოსი, სამძიმარი.
1. ინფორმაცია
ვლადისლავ არძინბა შეშინდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 3 გვ.[MFN: 62176]
ანოტაცია:  არძინბას განცხადება, საქართველოს ახალი ხელისუფლების მხრიდან ძალის შესაძლო გამოყენების შესახებ
პერსონალია:  არძინბა ვლადისლავ (აფხაზეთის დე-ფაქტო პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  აფხაზური ჯარი, აფხაზეთის სუვერენიტეტი.
1. ამაშუკელი, ნანა
მონოგრაფია - მრავალასპექტიანი სამეცნიერო გამოკვლევა : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 მარტი. - N73 (4802). - 8 გვ.[MFN: 62177]
ანოტაცია:  დემურ გიორხელიძის სამეცნიერო მონოგრაფიის "საქართველოს ეკონომიკური პოლიტიკის თანამედროვე პრობლემების" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  გიორხელიძე დემურ (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკის კომიტეტის თავმჯდომარე); მესხია იაკობ (სამეცნიერო რედაქტორი, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორი).
თემატიკა:  სამეცნიერო ნაშრომები, მონოგრაფიები.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური პოლიტიკა.
1. ვაშინგტონი მიესალმება ნატოს ახალ წევრებს : საზღვარგარეთ / მოამზადა ზაზა ბეჟანიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 31 მარტი. - N74(4803). - 4 გვ.[MFN: 62178]
ანოტაცია:  ესტონეთის, ლიტვის, ლატვიის, ბულგარეთის, რუმინეთის, სლოვაკეთის და სლოვენიის ნატოში მიღების შესახებ
პერსონალია:  პაუელი კოლინ (აშშ სახელმწიფო მდივანი); ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ნატო. პოლიტიკა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6213 | 6214 | 6215 | 6216 | 6217 | 6218 | 6219 | 6220 | 6221 | 6222 | 6223 |  შემდეგი »  ბოლო »»