როცა მუზები აწუხებენ მხატვარს... : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 17 თებერვალი. - N38 (5071). - 8 გვ.[MFN: 62721 ]
ანოტაცია: მხატვარ ნუგზარ ნათენაძის პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია: ნათენაძე ნუგზარ (მხატვარი).
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 17 თებერვალი. - N38 (5071). - 8 გვ.[MFN: 62722 ]
პერსონალია: ჭავჭავაძე მერი ; მაჭავარიანი ანზორ ; კეჭაღმაძე სუზანა ; გამსახურდია ჯუკული .
უკრაინა მართლა ძმასავით გვეხმარება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 17 თებერვალი. - N38 (5071). - 3 გვ.[MFN: 62723 ]
პერსონალია: ქურხული თემურ (თბილისის პრემიერი).
საკვანძო სიტყვები: ხელშეკრულება, კომპანია "ბოგდანი", ავტობუსი, უკრაინელი ბიზნესმენები .
ქართველი მართლმადიდებლები წითელ პარასკევს აღნიშნავენ : დღეს // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 აპრილი. - N82(4811). - 1 გვ.[MFN: 62724 ]
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა დოდო ჭავჩავაძემ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 აპრილი. - N82(4811). - 10 გვ.[MFN: 62725 ]
ანოტაცია: სურათზე: ომის ვეტერანი ზაქარია უსენაშაილი და მარო ბოლღაშვილი. 1990 წელი
პერსონალია: უსენაშვილი ზაქარია (ომის ვეტერანი).
თემატიკა: ომის ვეტერანები .
"ფიხტერი" ვალდებულებას იღებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 აპრილი. - N81 (4810). - 3 გვ.[MFN: 62726 ]
ანოტაცია: გერმანიის ფირმა "რიხტერის" მიერ საქართველოს ელექტროსისტემისათვის სარეაბილიტაციო სამუშაოების გაწევის შესახებ
პერსონალია: კორბეტი ჯო ("სახელმწიფო ელექტროსისტემის" გადაცემის აღმასრულებელი დირექტორი).
თემატიკა: საქართველოს ენერგეტიკა. ენერგომომარაგება .
საკვანძო სიტყვები: მსოფლიო ბანკი, ქვესადგურის რეაბილიტაცია, ენერგოსისტემა, გერმანული ფირმა .
100 წლის მამა სააღდგომოდ ლოცულობს... : ქართული ტრადიციები // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 9 აპრილი. - N82(4811). - 10 გვ.[MFN: 62727 ]
პერსონალია: ქობულია მიხეილ .
თემატიკა: ქართული ოჯახი. ქართული წეს-ჩვეულებები .
საკვანძო სიტყვები: მოგონება, მშობლები .
ექსპორტირებული ღვინის 60 პროცენტი უყურძნოდ დამზადებულია : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 17 თებერვალი. - N38 (5071). - 3 გვ.[MFN: 62728 ]
პერსონალია: ლეკიშვილი ნიკო (პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის კომიტეტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: ფალსიფიცირებული სასმელები .
საკვანძო სიტყვები: ღვინის ფალსიფიკაცია .
პანკისის ხეობას ეწვივნენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2004. - 8 აპრილი. - N81 (4810). - 3 გვ.[MFN: 62729 ]
ანოტაცია: პანკისის ხეობაში ვაქცინაციის პროცესის მიმდინარეობის შესახებ
პერსონალია: წერეთელი გიგი (ჯანდაცვის მინისტრი); მაილსი რიჩარდ (აშშ-ს ელჩი საქართველოში).
თემატიკა: საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო. პანკისის ხეობა .
საკვანძო სიტყვები: ჩეჩენი ლტოლვილები, ჯანდაცვის მუშაკები, "წითელას" საწინააღმდეგო ვაქცინაცია, სოფლების ამბულატორია .