გლეხობამ მიწები კი მიიღო, მაგრამ პრობლემები ვერ გადაჭრა : სოფელი / კობა ხუციშვილი ; ივერი ახალბედაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 3 გვ.[MFN: 63327]
ანოტაცია: აგრარულ სექტორში განხორციელებული რეფორმების შედეგებისა და არსებული პრობლემების მოგვარების შესახებ
ძალა ერთობაშია... : გამგებელი და დეპუტატი შეხმატკბილებულად მუშაობენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 3 გვ.[MFN: 63332]
ანოტაცია: თიანეთის ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალური ყოფისა და მისი გამგებლის ლევან მოკვერაშვილის საქმიანობის შესახებ
საარჩევნო კომისიაში - მხოლოდ პროფესიონალი, პატიოსანი კადრი : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 2 გვ.[MFN: 63333]
საქართველოს ჯანსაღი პარლამენტი ჰყავს, - გვარწმუნებს პროფესორი გელა ლეჟავა : საკანონმდებლო კულუარებში / ესაუბრა გელა დურგლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 აპრილი. - N90(4819). - 1,2 გვ.[MFN: 63334]
ანოტაცია: საუბარი პარლამენტართა ნარკოლოგიური შემოწმების შედეგების შესახებ
პერსონალია:ლეჟავა გელა (ნარკოლოგიის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის სს თავმჯდომარე).
"თავისუფლების ინსტიტუტის" წარმომადგენელს მიკროფონი გამოურთეს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 2 გვ.[MFN: 63336]
ანოტაცია: კანონპროექტის "ზოგადი განათლების შესახებ"
პერსონალია:გრიგალაშვილი ნოდარ (საქართველოს პარლამენტის განათლების კომიტეტის თავმჯდომარე); მამა გიორგი (გამრეკელი) (საქართველოს საპატრიარქოს სასწავლო კომიტეტის თავმჯდომარე, სასულიერო აკადემიის პრორექტორი); თუთბერიძე თეა ("თავისუფლების ინსტიტუტის" წარმომადგენელი); ლომაია კახა (განათლების მინისტრი); ხაჩიძე დავით (ილია ჭავჭავაძის სახელობის პედაგოგთა კავშირის თავმჯდომარე).