გლეხობამ მიწები კი მიიღო, მაგრამ პრობლემები ვერ გადაჭრა : სოფელი / კობა ხუციშვილი ; ივერი ახალბედაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 3 გვ.[MFN: 63327]
ანოტაცია:  აგრარულ სექტორში განხორციელებული რეფორმების შედეგებისა და არსებული პრობლემების მოგვარების შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს სოფლის მეურნეობა. მიწის იჯარა. მიწის მესაკუთრეობა.
საკვანძო სიტყვები:  აგრარული რეფორმა, საბაზრო ეკონომიკა, მიწის საკუთრებაში გადაცემა, მიწის ფართობი, სასოფლო-სამეურნეო სავაგული, ფერმერული მეურნეობები, პრივატიზება, პროდუქცია, რელიზაცია, ტექნოლოგია.
რუსეთის სახელმწიფო სათათბირომ განიხილა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 აპრილი. - N90(4819). - 1 გვ.[MFN: 63328]
ანოტაცია:  რუსეთის დუმის მიერ დსთ-ს ქვეყნების სამხედრო თანამშრომლობის საკითხის განხილვის შესახებ
პერსონალია:  ბეჟუაშვილი გელა (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო. ქართული ჯარი. დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა თანამეგობრობა.
1. მძინარაშვილი, ბონდო
ყულფი ვიწროვდება : დღის ბრალდება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 აპრილი. - N90(4819). - 1 გვ.[MFN: 63329]
ანოტაცია:  აჭარის ხელისუფლებისა და გენერალ დუმბაძის ანტისახელმწიფოებრივი ქმედებების შესახებ
პერსონალია:  აბაშიძე ასლან (აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის მეთაური); დუმბაძე რომან (ყოფილი 25-ე ბრიგადის მეთაური, ყოფილი გენერალი).
თემატიკა:  აჭარის კრიზისი.
საკვანძო სიტყვები:  სამშობლოს ღალატი, მეამბოხე გენერალი, აჭარის ლიდერი.
კიდევ ერთი ტრაგედია! : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 1 გვ.[MFN: 63330]
ანოტაცია:  ფალიაშვილის ქუჩის 64 ნომერში მდებარე საცხოვრებელ სახლში აშიანების ოჯახის ბუნებრივი აირით მოწამვლის შესახებ
თემატიკა:  გაზით მოწამვლა.
საკვანძო სიტყვები:  ბუნებრივი აირი.
1. სანებლიძე, ნანა
ნინო ბურჯანაძე სოციალურად დაუცველ ბავშვებს შეხვდა : გუშინ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 აპრილი. - N90(4819). - 1,2 გვ.[MFN: 63331]
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე. სოციალურად დაუცველი ბავშვები.
ძალა ერთობაშია... : გამგებელი და დეპუტატი შეხმატკბილებულად მუშაობენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 3 გვ.[MFN: 63332]
ანოტაცია:  თიანეთის ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალური ყოფისა და მისი გამგებლის ლევან მოკვერაშვილის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  მოკვერაშვილი ლევან (თიანეთის რაიონის გამგებელი); არჩემაშვილი ილია (მაჟორიტარი დეპუტატი).
გეოგ.დასახელება:  თიანეთი.
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. გამგებლები.
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონი, მოსახლეობა, სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობა, ელექტროენერგია, ალგილობრივი ბიუჯეტი, პედაგოგთა ხელფასი, სოფლის მეურნეობა.
1. პარლამენტის პრესსამსახური
საარჩევნო კომისიაში - მხოლოდ პროფესიონალი, პატიოსანი კადრი : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 მარტი. - N49 (5082). - 2 გვ.[MFN: 63333]
პერსონალია:  მაჭავარიანი მიხეილ (პარლამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
საკვანძო სიტყვები:  კონფერენცია, დაკონპლექტება, კონკურსი.
1. ლეჟავა, გელა
საქართველოს ჯანსაღი პარლამენტი ჰყავს, - გვარწმუნებს პროფესორი გელა ლეჟავა : საკანონმდებლო კულუარებში / ესაუბრა გელა დურგლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 21 აპრილი. - N90(4819). - 1,2 გვ.[MFN: 63334]
ანოტაცია:  საუბარი პარლამენტართა ნარკოლოგიური შემოწმების შედეგების შესახებ
პერსონალია:  ლეჟავა გელა (ნარკოლოგიის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის სს თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  დეპუტატები.