როცა პოეტი ორჯერ ოცდაათი წლისაა : შეხვედრა ჯემალ აჯიაშვილთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63637]
ანოტაცია: პოეტ ჯემალ აჯიაშვილის დაბადების 60 წელთან დაკავშირებით
ზაზა ბეგაშვილი: შორს ბინძური ხელი და თვალი ბიბლიოთეკებისაგან : კვირეული დაიწყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63638]
ანოტაცია: საქართველოს საბიბლიოთეკო კვირეულის საზეიმო გახსნის შესახებ
არაორდინარული ნიჭიერებით გამორჩეული : ლეილა გამსახურდიას გახსენება : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63641]
სადახლოზე მძღოლებს კარგი დახლი დაუდგებათ : სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების გზებზე წესრიგისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63643]
ანოტაცია: საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციის "პოლიციელი, მძღოლი, სამართალი" ამოქმედების შესახებ
პერსონალია:მამედოვი ალეკფერ (ორგანიზაცია "პოლიციელი, მძღოლი, სამართლის" მარნეულის რეგიონული განყოფილების ხელმძღვანელი); იანტბელიძე რობერტ (ორგანიზაციის პრეზიდენტი).
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / შალვა შარაშიძის ფოტოარქივიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 აპრილი. - N94 (4823). - 16 გვ.[MFN: 63644]
ანოტაცია: სურათზე: რეზო თაბუკაშვილი სტუმრად თელავის მუსიკალური სკოლის მოსწავლეებთან. 1982 წელი
წლის ადამიანებად დაასახელეს : გამოკითხვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 მარტი. - N56(5089). - 1 გვ.[MFN: 63645]
ანოტაცია: უკრაინის მასმედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ საქართველოსა და პოლონეთის პრეზიდენტების წლის ადამიანებად დასახელების შესახებ. სურათზე: მ. სააკაშვილი და ა. კვასნევსკი