როცა პოეტი ორჯერ ოცდაათი წლისაა : შეხვედრა ჯემალ აჯიაშვილთან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63637]
ანოტაცია:  პოეტ ჯემალ აჯიაშვილის დაბადების 60 წელთან დაკავშირებით
პერსონალია:  აჯიაშვილი ჯემალ (პოეტი, მთარგმნელი).
საკვანძო სიტყვები:  შემოქმედი, პოეზია, პროზა, თარგმნილი ხელნაწერები.
ზაზა ბეგაშვილი: შორს ბინძური ხელი და თვალი ბიბლიოთეკებისაგან : კვირეული დაიწყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63638]
ანოტაცია:  საქართველოს საბიბლიოთეკო კვირეულის საზეიმო გახსნის შესახებ
პერსონალია:  ბეგაშვილი ზაზა (თბილისის საკრებულოს თავმჯდომარე); გაბაშვილი გიორგი (საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრი); ღარიბაშვილი ირაკლი (საქართველოს საბიბლიოთეკო ასოციაციის პრეზიდენტი); ჯგერენაია ემზარ (საქართველოს პარლამენტის ი. ჭავჭავაძის სახ. ეროვნული ბიბლიოთეკის დირექტორი); სტურუა გულნარა; შოთაშვილი ომარ (ბიბლიოთეკარები).
თემატიკა:  ბიბლიოთეკები საქართველოში. საბიბლიოთეკო საქმე.
საკვანძო სიტყვები:  საბიბლიოთეკო ფონდი, საგანძური, დაფინანსება, ბიბლიოთეკების გასხვისება.
როგორი ბიუჯეტი გვექნება? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 აპრილი. - N94 (4823). - 2 გვ.[MFN: 63639]
პერსონალია:  ჟვანია ზურაბ (საქარველოს პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  შემოსავლები, საპენსიო თანხები, კანონპროექტი.
ქართულ მხარეს თავის წინადადებებს წარმოუდგენენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 მარტი. - N56(5089). - 1 გვ.[MFN: 63640]
ანოტაცია:  რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო საქართველოში დისლოცირებული სამხედრო ბაზების შესახებ
გეოგ.დასახელება:  მოსკოვი; თბილისი.
თემატიკა:  რუსეთის სამხედრო ბაზები საქართველოში. საქართველო-რუსეთის ურთიერთობები.
1. თოფურიძე, ციალა
არაორდინარული ნიჭიერებით გამორჩეული : ლეილა გამსახურდიას გახსენება : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63641]
ანოტაცია:  ლეილა გამსახურდიას გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  გამსახურდია ლეილა (პოეტი, მთარგმნელი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. მთარგმნელები.
რუსული სამხედრო ბაზების საკითხი განიხილეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 მარტი. - N56(5089). - 1 გვ.[MFN: 63642]
პერსონალია:  ბარამიძე გიორგი (სახელმწიფო მინისტრი); ლაფორი ფილიპ (საფრანგეთის ელჩი საქართველოში); შრამი უვე (გერმანიის ელჩი საქართველოში).
საკვანძო სიტყვები:  შეხვედრა.
სადახლოზე მძღოლებს კარგი დახლი დაუდგებათ : სამხრეთ კავკასიის ქვეყნების გზებზე წესრიგისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 24 აპრილი. - N93 (4822). - 7 გვ.[MFN: 63643]
ანოტაცია:  საქართველოში არასამთავრობო ორგანიზაციის "პოლიციელი, მძღოლი, სამართალი" ამოქმედების შესახებ
პერსონალია:  მამედოვი ალეკფერ (ორგანიზაცია "პოლიციელი, მძღოლი, სამართლის" მარნეულის რეგიონული განყოფილების ხელმძღვანელი); იანტბელიძე რობერტ (ორგანიზაციის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საგზაო მოძრაობის წესები. საგზაო პოლიცია. ტრანსპორტი.
საკვანძო სიტყვები:  სამართალდამცავი ორგანიზაციების თანამშრომლობა, სადახლოს გამშვები პუნქტი, სატრანსპორტო საშუალებები, ავტოინსპექტორები.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / შალვა შარაშიძის ფოტოარქივიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 25 აპრილი. - N94 (4823). - 16 გვ.[MFN: 63644]
ანოტაცია:  სურათზე: რეზო თაბუკაშვილი სტუმრად თელავის მუსიკალური სკოლის მოსწავლეებთან. 1982 წელი
პერსონალია:  თაბუკაშვილი რეზო (მწერალი, საზოგადო მოღვაწე).
1. წლის ადამიანებად დაასახელეს : გამოკითხვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 11 მარტი. - N56(5089). - 1 გვ.[MFN: 63645]
ანოტაცია:  უკრაინის მასმედიისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების მიერ საქართველოსა და პოლონეთის პრეზიდენტების წლის ადამიანებად დასახელების შესახებ. სურათზე: მ. სააკაშვილი და ა. კვასნევსკი
პერსონალია:  სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); კვასნევსკი ალექსანდრე (პოლონეთის პრეზიდენტი); ჩარკვიანი გელა (პრეზიდენტის პრეს-სპიკერი).