1500 ოპერაცია გულზე : ჩვენებური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 მარტი. - N58 (5091). - 7 გვ.[MFN: 63714]
ანოტაცია:  მოსკოვში მოღვაწე ქართველი ექიმის, დავით იოსელიანის შესახებ
პერსონალია:  იოსელიანი დავით (მოსკოვის მთავარი კადიოლოგი, კარდიოანგიოლოგიის ცენტრის დირექტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  პროფესიონალი, ენდოვასკულარული ოპერაცია, მოსკოვის კლინიკა.
იდეები გაწუხებთ? - შემოგვთავაზეთ! : ეს ქვეყნის განვითარებას წაადგება : კონკურსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 2 გვ.[MFN: 63715]
ანოტაცია:  მსოფლიო ბანკის სათავო ოფისის მიერ შემუშავებული და მისივე დაფინანსებით განხორციელებული პროგრამის საფუძველზე თბილისში ორგანიზებული კონკურსის "იდეების კიდობანი საქართველოს განვითარებისათვის" "საქართველოს სავაჭრო ცენტრში" ღონისძიების მოწყობის შესახებ
პერსონალია:  აკობია დავით (ქვემო კახეთის საშუალო სკოლის VIII კლასის მოსწავლე); მიქენაია ქეთევან (სათემო კავშირ "მეგზურის" თავმჯდომარე); საუსვორტი ვან როი (მსოფლიო ბანკის წარმომადგენელი საქართველოში); ქურხული თემურ (ქალაქის პრემიერი); მესხი ლალი (ბრიტანეთის საელჩოს საერთაშორისო განვითარების განყოფილების უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  კონკურსანტი, პროექტი.
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 მარტი. - N58 (5091). - 7 გვ.[MFN: 63716]
ანოტაცია:  საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - სამსახური "დიპლომატი" აცხადებს ტენდერს კუთვნილი ავტოსატრანსპორტო საშუალებების საწვავით უზრუნველსაყოფად ტალონური სისტემით მომსახურების შესყიდვაზე
1. ღიბრაძე, ნინო
ნინო მენთეშაშვილების მეორე შვილია : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 მარტი. - N58 (5091). - 8 გვ.[MFN: 63717]
პერსონალია:  მენთეშაშვილი ალბერტ; აფციაური ირმა.
ოქრომრავალი კოლხეთის რეალობა : მიწისქვეშა საუკუნეები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 მარტი. - N58 (5091). - 8 გვ.[MFN: 63718]
ანოტაცია:  საქართველოს ეროვნულ მუზეუმში წარმოდგენილი ვანის არქეოლოგიური ექსპედიციის ბოლო ხნის მონაპოვარის გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე დავით (ეროვნული მუზეუმის დირექტორი); გაბაშვილი გიორგი (საქართველოს კულტურის, ძეგლთა დაცვისა და სპორტის მინისტრი).
თემატიკა:  არქეოლოგიური გათხრები საქართველოში. არქეოლოგიური კვლევის ცენტრი. საქართველოს ეროვნული მუზეუმი.
საკვანძო სიტყვები:  ექსპონატები, ძველი კოლხეთის კულტურა, არქეოლოგია, არქეოლოგიური ექსპედიცია, გამოფენა.
ეს კანონი პრაქტიკულად არ მუშაობს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 2 გვ.[MFN: 63719]
ანოტაცია:  გაკოტრების საქმეთა წარმოების შესახებ
პერსონალია:  კემულარია კოტე (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი).
მაღალმთიან სოფლებს გაზის მიწოდება აღუდგა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 2 გვ.[MFN: 63720]
საკვანძო სიტყვები:  დავალიანება.
1. ჯაყელი, ქეთი
ეროსი, ჩვენი ეროსი... : მოგონების საღამო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 მარტი. - N58 (5091). - 8 გვ.[MFN: 63721]
ანოტაცია:  საბავშვო კინოცენტრ "ფიფქიაში" ეროსი მანჯგალაძის ხსოვნისადმი მიძღვნილი საღამოს შესახებ
პერსონალია:  მანჯგალაძე ეროსი; ჩახავა მედეა; კავსაძე კახი; კახაბრიშვილი კახა; ღაღანიძე ჯემალ; ლაღიძე სოსო (მსახიობები); გორგასლიძე ლალი (კინოცენტრ "ფიფქიას" პრეზიდენტი); აფრიდონიძე მზია (ს. ზაქარიაძის სახ. ხელოვნების კოლეჯის დირექტორი).
თემატიკა:  ქართველი კინომსახიობები. კულტურა.
საკვანძო სიტყვები:  ჭეშმარიტი მსახიობის მოგონება, ქართული თეატრის მსახიობები, მოზარდთა კულტურულ-ესთეტიკური აღზრდა, ხელოვნების კოლეჯი.
პარლამენტი აფასებს 1991-92 წლების დეკემბერ-იანვრის მოვლენებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 2 გვ.[MFN: 63722]
პერსონალია:  კუკავა კახა (პარლამენტარი); ძიძიგური ზვიად (პარლამენტარი).
თემატიკა:  1991-92 წლების სახელმწიფო გადატრიალება საქართველოში. საქართველოს პარლამენტი.
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 7 გვ.[MFN: 63723]
ანოტაცია:  საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს საავტომობილო საწვავის შესყიდვაზე
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6368 | 6369 | 6370 | 6371 | 6372 | 6373 | 6374 | 6375 | 6376 | 6377 | 6378 |  შემდეგი »  ბოლო »»