იდეები გაწუხებთ? - შემოგვთავაზეთ! : ეს ქვეყნის განვითარებას წაადგება : კონკურსი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 2 გვ.[MFN: 63715]
ანოტაცია: მსოფლიო ბანკის სათავო ოფისის მიერ შემუშავებული და მისივე დაფინანსებით განხორციელებული პროგრამის საფუძველზე თბილისში ორგანიზებული კონკურსის "იდეების კიდობანი საქართველოს განვითარებისათვის" "საქართველოს სავაჭრო ცენტრში" ღონისძიების მოწყობის შესახებ
პერსონალია:აკობია დავით (ქვემო კახეთის საშუალო სკოლის VIII კლასის მოსწავლე); მიქენაია ქეთევან (სათემო კავშირ "მეგზურის" თავმჯდომარე); საუსვორტი ვან როი (მსოფლიო ბანკის წარმომადგენელი საქართველოში); ქურხული თემურ (ქალაქის პრემიერი); მესხი ლალი (ბრიტანეთის საელჩოს საერთაშორისო განვითარების განყოფილების უფროსი).
განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 13 მარტი. - N58 (5091). - 7 გვ.[MFN: 63716]
ანოტაცია: საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - სამსახური "დიპლომატი" აცხადებს ტენდერს კუთვნილი ავტოსატრანსპორტო საშუალებების საწვავით უზრუნველსაყოფად ტალონური სისტემით მომსახურების შესყიდვაზე
პარლამენტი აფასებს 1991-92 წლების დეკემბერ-იანვრის მოვლენებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 მარტი. - N57 (5090). - 2 გვ.[MFN: 63722]