უჩინარი გმირობა : ქართული კულტურის დიდ მოღვაწეთა წვლილი მშობლიური ენისა და ისტორიის დაცვაში XX საუკუნის 80-იან წლებში : უახლესი ისტორია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 აპრილი. - N98 (4827). - 3 გვ.[MFN: 63927]
ანოტაცია:  ქართული ენისა და საქართველოს ისტორის დასაცავი პეტიციის შესახებ
პერსონალია:  ჩიტაია გიორგი; შანიძე აკაკი; ჩიქობავა არნოლდ; ინგოროყვა პავლე; ყაუხჩიშვილი სიმონ (მეცნიერები).
თემატიკა:  ქართული ენა. ქართული ენის დაცვა. უახლესი ისტორია.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ენის სახელმწიფოებრივი სტატუსი, ქართული სკოლები, რუსული ენის გაკვეთილების რაოდენობა, იმპერიის აგრესიული პოლიტიკა, ქართული ენის დაცვის პეტიცია.
რაც ცოცხლებს არ გვეკადრება : ლადო მესხიშვილის სახელი უყურადღებობას არ იმსახურებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 მარტი. - N61 (5094). - 8 გვ.[MFN: 63928]
ანოტაცია:  ლადო მესხიშვილის შესახებ. სურათზე: ლადო მესხიშვილი
პერსონალია:  მესხიშვილი ლადო (მსახიობი, რეჟისორი); დოლიძე გოგი (თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის პრორექტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  მოუვლელი საფლავი, შეხვედრა, გახსენება.
1. ხიმიჩი, ოქსანა
ბელადის მეორე ნახევარი : მწერალი გვიამბობს : დასაწყისი იხ. "სრ" N 96 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 აპრილი. - N97(4826). - 6 გვ.[MFN: 63929]
ანოტაცია:  მოგონებები ნადეჟდა კრუპსკაიას ცხოვრებასა და პოლიტიკური მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  კრუპსკაია ნადეჟდა (პოლიტიკური მოღვაწე).
საკვანძო სიტყვები:  გამოჩენილი ადამიანი, ხელმძღვანელი, პოლიტიკური პარტია, არქივი, დოკუმენტები.
ტაძარში კი კელაპტრები ანთია... : დიდ წინაპართა კვალზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 მარტი. - N61 (5094). - 8 გვ.[MFN: 63930]
ანოტაცია:  თამარ მაჭავარიანის შესახებ. სურათზე: თამარ მაჭავარიანი
პერსონალია:  მაჭავარიანი თამარ (საჯარო ბიბლიოთეკის ყოფილი თანამშრომელი).
თემატიკა:  ქართველი ბიბლიოთეკარები.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 მარტი. - N61 (5094). - 8 გვ.[MFN: 63931]
პერსონალია:  საყვარელიძე შოთა; ჩხეიძე ეთერ.
1. ანთაძე, გიორგი
საკუთარი კუნძული, ანუ მინი-ევროპა ფონიჭალაში : მეწინავენი / ესაუბრა ბელა დურგლიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 მარტი. - N61 (5094). - 3,5 გვ.[MFN: 63932]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გიორგი ანთაძესთან ფარმაცევტული ქარხნის "ჯი-ემ-პი"-ს შესახებ
პერსონალია:  ანთაძე გიორგი (ფარმაცევტული საწარმოს "ჯი-ემ-პი"-ს გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  ფარმაცევტული ქარხნები. ფარმაცევტული კომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  მედიკამენტი, ფარმაცევტული ბიზნესი, პროდუქციის ხარისხი, კონკურენცია, ტაბლეტები, კაფსულები.
კიდევ ერთი აგური სიკეთის კედლის ასაშენებლად : დიდი ლიახვის ხეობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 აპრილი. - N98 (4827). - 3 გვ.[MFN: 63933]
ანოტაცია:  დიდი ლიახვის სოფლების მოსახლეობისათვის წითელი ჯვრის საზოგადოების მიერ გაწეული ჰუმანიტარული დახმარების შესახებ
პერსონალია:  ქარელი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტის რწუმუნებული შიდა ქართლში); ყეინიშვილი ნანა (საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოების პრეზიდენტი); ბიძინაშვილი ნინო (შიდა ქართლის სამხარეო ორგანიზაციის თავმჯდომარე); ყოჩიშვილი ნოდარ (ქურთის თემის გამგებელი).
თემატიკა:  შიდა ქართლი. ქართულ-ოსური კონფლიქტი. საქართველოს წითელი ჯვრის საზოგადოება.
საკვანძო სიტყვები:  დიდი ლიახვის ხეობის სოფლები, მოსახლეობის სოციალური პირობები, ჰუმანიტარული დახმარება, კონფლიქტის ზონა.
1. გაცრეცილი ფურცლები : ჩვენი წინაპრები / რუბრიკას უძღვება ცისანა სიხარულიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 29 აპრილი. - N97(4826). - 6 გვ.[MFN: 63934]
ანოტაცია:  იბეჭდება გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკას" დაარსების მოკლე ისტორია და 1918 წლის 25 ივლისს გაზეთის პირველ ნომერში გამოქვეყნებული ზოგიერთი მასალები
პერსონალია:  სტალინი იოსებ (საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწე); სანებლიძე ბიძინა (გიმნაზიელები).
საკვანძო სიტყვები:  საქართველოს მთავრობა, სახალხო საქმე, ეროვნული საბჭო, ღალატი, დაპირისპირება.
კარგი ამბები ფრონეს ხეობიდან : მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2004. - 30 აპრილი. - N98 (4827). - 3 გვ.[MFN: 63935]
ანოტაცია:  კონფლიქტის ზონაში, კერძოდ, ფრონეს ხეობაში არსებული ვითარების შესახებ
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. შიდა ქართლი. სამაჩაბლო.
საკვანძო სიტყვები:  კონფლიქტის ზონა, ქართული სოფლები, მოთარეშეები, შემოტანა, ადგილობრივი პოლიცია, კონტროლი.
ოპოზიციური პარტიები საკოორდინაციო-საკონსულტაციო ცენტრს ქმნიან : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 მარტი. - N61 (5094). - 3 გვ.[MFN: 63936]
პერსონალია:  ნათელაშვილი შალვა ("ლეიბორისტული პარტიის" ლიდერი); ბათიაშვილი ირაკლი (მოძრაობა "წინ საქართველოს" ერთ-ერთი ლიდერი).
საკვანძო სიტყვები:  ხელისუფლების ვადამდელი შეცვლა, სამედიცინო კოლეჯი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6389 | 6390 | 6391 | 6392 | 6393 | 6394 | 6395 | 6396 | 6397 | 6398 | 6399 |  შემდეგი »  ბოლო »»