"მეტეხმა" იტალია განაცვიფრა : ქართული კულტურის ჰორიზონტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 სექტემბერი. - N236 (4615). - 7 გვ.[MFN: 64097]
ანოტაცია:  იტალიაში ნაციონალური ბალეტი "მეტეხის" წარმატებული გასტროლების შესახებ
პერსონალია:  ფოცხიშვილი გელოდი ("მეტეხის" სამხატვრო ხელმძღვანელი); პესტა კარლო (იტალიელი იმპრესარიო).
თემატიკა:  ქართული კულტურა. ქართული სიმღერისა და ცეკვის სახელმწიფო ანსამბლები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ცეკვა, შოუ, არტისტიზმი, თანამედროვე ქორეოგრაფია.
1. უკრაინა-რუსეთის დიალოგი : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მარტი. - N64 (5097). - 7 გვ.[MFN: 64098]
პერსონალია:  პუტინი ვლადიმერ (რუსეთის პრეზიდენტი); იუშჩენკო ვიქტორ (უკრაინის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  უკრაინა. რუსეთი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ვიზიტი, ორმხრივი ურთიერთობები, ხელშეკრულება, მოლაპარაკება.
როდესაც ლექციებიდან იპარებოდნენ მხატვრები : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მარტი. - N64 (5097). - 8 გვ.[MFN: 64099]
ანოტაცია:  ეროვნულ გალერეაში კულტურისა და ხელოვნების სახელმწიფო უნივერსიტეტის საეკლესიო მხატვრობის შემოქმედებითი სახელოსნოს საანგარიშო გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  მოდიბაიძე ვალერი; ანდრიაშვილი ნინო; ჯალაღონია ტიტე; ბაზაევი გიორგი; წიკლაური ია; გოცაძე თემურ (მხატვრები).
საკვანძო სიტყვები:  რელიგიური თემატიკა, ქართული ფრესკა, მოზაიკური ფერწერა, ფერწერა.
1. ჯაჭვაზე, იზა
სოფელი, სადაც პრეზიდენტიც კი არაერთხელ გვსტუმრებია, დღეს ყველასგან მივიწყებულია : კახეთის მხარე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 სექტემბერი. - N236 (4615). - 7 გვ.[MFN: 64100]
ანოტაცია:  სოფელ კარისწყალში შექმნილი მძიმე სოციალურ-ეკონომიკური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  სონღულაშვილი ბიძინა (პრეზიდენტის რწმუნებული კახეთის მხარეში); გაწირიძე შორენა (კარისწყლის სკოლის დირექტორი); ოთიურიძე ამირან (ექიმი).
გეოგ.დასახელება:  კახეთი (კარისწყალი).
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემები, დაცარიელებული სოფელი.
თავადაც ხმალამოწვდილი : ხსოვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მარტი. - N64 (5097). - 8 გვ.[MFN: 64101]
ანოტაცია:  ლევან სანიკიძის საიუბლეო საღამოს შესახებ
პერსონალია:  სანიკიძე ლევან (მწერალი); გონაშვილი მაყვალა (მწერალთა შემოქმედებითი კავშირის თავმჯდომარე); მიშველაძე რევაზ (მწეალი).
საკვანძო სიტყვები:  მოგონებები, საღამო.
რომანტიკული ვარცხნილობა - ათასი მიჩერებული თვალი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მარტი. - N64 (5097). - 8 გვ.[MFN: 64102]
თემატიკა:  მოდა.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მარტი. - N64 (5097). - 8 გვ.[MFN: 64103]
პერსონალია:  ზიბზიბაძე თემურ; ბიწაძე სოსო; კუხიანიძე გია.
ნაბან წყალს გადაყოლებული ბავშვი : როგორ გამოყარა რუსეთის ჯარის შტაბმა შენობიდან ბათუმელი მოსწავლეები და სტუდენტები : დავა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მარტი. - N64 (5097). - 3 გვ.[MFN: 64104]
ანოტაცია:  ბათუმის სამედიცინო-ეკოლოგიური ინსტიტუტის შესახებ
პერსონალია:  სურმანიძე რამაზ (ბათუმის სამედიცინო-ეკოლოგიური ინსტიტუტის დამფუძნებელი, მწერალი, მედიცინის მეცნიერებათა დოქტორი).
საკვანძო სიტყვები:  გამოსახლება, რუსეთის სამხედროები, ძალადობა.
1. ლაზიშვილი, ანზორ
ვატანაბე ქართველებს არ ივიწყებს : ჭიდაობა / ესაუბრა ვაჟა დანელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 5 სექტემბერი. - N236 (4615). - 7 გვ.[MFN: 64105]
ანოტაცია:  ანზორ ლაზიშვილი ქართველი და იაპონელი მოჭიდავეების ურთიერთობებისა და ბუდაპეშტში გამართული ვეტერან ფალავანთა მსოფლიო ჩემპიონატის შესახებ
პერსონალია:  ლაზიშვილი ანზორ; ვატანაბე ოსამუ (მოჭიდავეები); ავსაჯანიშვილი ალეკო (მწვრთნელი); აბაშიძე გიორგი (აჭარის ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტი); გოგიტიძე გურამ (შპს "ბათუმი ოილ ტერმინალის" გენერალური დირექტორი); რუბაშვილი ვლადიმერ (ყოფილი მოჭიდავე).
თემატიკა:  ქართველი მოჭიდავეები.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ჩემპიონატი, შეჯიბრება, დაფინანსება.
აზერბაიჯანელებს "ნოვრუზ ბაირამის" დღესასწაული მიულოცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 1 გვ.[MFN: 64106]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის მიხეილ სააკაშვილის მილოცვა თბილისში მცხოვრებ აზერბაიჯანელებისადმი, მუსულმანურ დღესასწაულთან დაკავშირებით
საკვანძო სიტყვები:  სხვა ეროვნების ხალხთა დღესასწაული, მილოცვა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6406 | 6407 | 6408 | 6409 | 6410 | 6411 | 6412 | 6413 | 6414 | 6415 | 6416 |  შემდეგი »  ბოლო »»