სააშიკოდ, სალაღობოდ... : გამოიცა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 8 გვ.[MFN: 64248]
ანოტაცია:  ლევან ბრეგაძის მიერ მარკუს ვალერიუს მარციალისის კლასიკური ეპიგრამების თარგმანისა და წიგნის "სააშიკო, სალაღობოდ" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ბრეგაძე ლევან (მთარგმნელი); ჩხეიძე როსტომ (მწერალი).
თემატიკა:  ეპიგრამები.
საკვანძო სიტყვები:  უცხოური ეპიგრამები, თარგმანი.
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 5 გვ.[MFN: 64249]
ანოტაცია:  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრო აცხადებს ტენდერს ავტოსატრანსპორტო საშუალებების შეძენასთან დაკავშირებით
"არაფერი მაქვს სათქმელი, რადგან... ვმუშაობთ" : ორდენსანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 6 სექტემბერი. - N237 (4616). - 7 გვ.[MFN: 64250]
ანოტაცია:  მარიამ მეგრელიშვილის საქველმოქმედო საქმიანობის და ღირსების ორდენით დაჯილდოვების შესახებ
პერსონალია:  მეგრელიშვილი მარიამ (რკინიგზის ქალთა საბჭოს თავჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  სოციალურად დაუცველი ადამიანების თანადგომა, დახმარება.
სატენდერო განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 5 გვ.[MFN: 64251]
ანოტაცია:  საქართველოს ახალგაზრდობის საქმეთა დეპარტამენტის აცხადებს ღია ტენდერს საველე ბანაკების კვების პროდუქტებით მომარაგების მომსახურების შესყიდვაზე
1. ქაჯაია, ხ.
განჩინება : კრედიტორთა კრების დანიშვნის შესახებ : 16 მარტი 2005 წელი ქ. ხობი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 5 გვ.[MFN: 64252]
ანოტაცია:  შპს "ახალი ხიბულის მეურნეობის" გაკოტრების შესახებ
პერსონალია:  ქაჯაია ხ. (მოსამართლე).
განცხადებები ღია ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 6 გვ.[MFN: 64253]
ანოტაცია:  საქართველოს ეკონომიკური განვითარების სამინისტროს საავტომობილო გზების დეპარტამენტი, საქართველოს ეროვნული ბანკი აცხადებს ღია ტენდერს 2005 წლის განმავლობაში საქართველოს საავტომობილო გზების დეპარტამენტის ბალანსზე რიცხული ავტომანქანების ტექნიკური მომსახურების შესასყიდად
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ნანი მჭედლიშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 8 გვ.[MFN: 64254]
ანოტაცია:  სურათზე: თელავის მე-2 საშუალო სკოლის მე-10 კლასელები. 1965 წელი
პერსონალია:  ქურციკაშვილი ქეთინო; გრემელაშვილი მერი; მჭედლიშვილი ნანი; ვართანაშვილი ციცინო (მოსწავლეები).
თემატიკა:  ქართველი მოსწავლეები.
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 7 გვ.[MFN: 64255]
ანოტაცია:  სოციალური დახმარებისა და დასაქმების სახელმწიფო სააგენტო აცხადებს ღია ერთეტაპიან ტენდერს "სახელმწიფო შესყიდვების შესახებ"
განცხადება ღია ერთეტაპიანი ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 7 გვ.[MFN: 64256]
ანოტაცია:  საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის სამინისტრო აცხადებს ღია ერთეტაპიან ტენდერს სამინისტრო საჭიროებისათვის პოლიგრაფიული მომსახურების შესყიდვაზე
1. წიკლაური, ვახტანგ
წიკლაურების ოჯახში გამრავლება ვაჟიანობით დაიწყო : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 8 გვ.[MFN: 64257]
პერსონალია:  წიკლაური სერგო; კანდელაკი ნინო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6421 | 6422 | 6423 | 6424 | 6425 | 6426 | 6427 | 6428 | 6429 | 6430 | 6431 |  შემდეგი »  ბოლო »»