პარიზული კოლორიტი თბილისში : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 8 გვ.[MFN: 64276]
ანოტაცია:  ილია ჭავჭავაძის სახ. ეროვნული ბიბლიოთეკის საგამოფენო დარბაზში მხატვარ რეზო ადამიას პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ადამია რეზო (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  ფერწერული ქმნილებები, კომპოზიციები, მხატვრობა.
მეოთხედი საუკუნის შემდეგ : უნივერსიადა - 2005 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 მარტი. - N67(5100). - 4 გვ.[MFN: 64277]
ანოტაცია:  უმაღლესი სასწავლებლების სპორტული უნივერსიადის გამართვა
პერსონალია:  უდესიანი გია (თბილისის მერიის სპორტის საქალაქო სამსახურის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  სპორტული ღონისძიება, სტუდენტები, უმაღლესი სასწავლებლები.
1. აზერბაიჯანში პოლიტიკური პატიმრები შეიწყალეს : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 8 გვ.[MFN: 64278]
პერსონალია:  ალიევი ილჰამ (აზერბაიჯანის პრეზიდენტი); ქაზიევი რაგიმ (აზერბაიჯანის ყოფილი თავდაცვის მინისტრი); გაჯილი არიფ; იბრაჰიმლი იბრაჰიმ; არიფოღლუ რაუფ (ოპოზიციის ლიდერები).
თემატიკა:  აზერბაიჯანი.
საკვანძო სიტყვები:  ამნისტია, ამბოხებულები, საპროტესტო გამოსვლები.
აფხაზეთის ძალოვანი უწყებები რუსული კადრებით დაკომპლექტდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 3 გვ.[MFN: 64279]
პერსონალია:  ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ზაიცევი ანატოლი (აფხაზეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე, რუსი გენერალ-ლეიტენანტი); აშუბა იური (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის უშიშროების მინისტრი); სოსნალიევი სულთან (აფხაზეთის თავდაცვის მინისტრი, რუსეთის გენერალ-ლეიტენანტი); ვოინსკი ალექსანდრე (აფხაზეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე, რუსეთის ფლოტის პირველი რანგის კაპიტანი).
საკვანძო სიტყვები:  სოხუმი, დანიშვნა.
ვინ მართავს საპროტესტო აქციას? : ხრიკები კონტრაბანდაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 სექტემბერი. - N238 (4617). - 8 გვ.[MFN: 64280]
ანოტაცია:  "ლილო-1" საბაჟო ტერმინალთან აზერბაიჯანელი ეროვნების მოსახელეობის საპროტესტო აქცის შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  კონტრაბანდული საქონელი, დაკავებული ტვირტი.
1. სააკიანი, მარინე
მიზანი - უმაღლეს ლიგაში თამაში : თაობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 მარტი. - N67(5100). - 4 გვ.[MFN: 64281]
ანოტაცია:  18 წლის მოჭადრაკეთა საქართველოს პირველობის შესახებ. სურათზე: მაკა ფურცელაძე
პერსონალია:  ფურცელაძე მაკა; ბაციაშვილი ნინო; მიქაძე მირანდა; სანიკიძე თორნიკე; ზარქუა დავით (მოჭადრაკეები).
თემატიკა:  სპორტი. ჭადრაკი.
1. სამადაშვილი, უშანგი
დაძველება მხოლოდ კონიაკს უხდება : ეკონომიკური ზრდა და სოციალური სამართლიანობა ერთმანეთს განაპირობებს : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 3 გვ.[MFN: 64282]
ანოტაცია:  ინტერვიუ უშანგი სამადაშვილთან
პერსონალია:  სამადაშვილი უშანგი (ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
საკვანძო სიტყვები:  საგადასახადო კოდექსი, პრობლემები, საგადასახადო შემოსავლები, სახსრები, შეღავათები, რუსი ინვესტორები, საბაზრო ეკონომიკა.
1. ქართველ მწერალთა და ლიტერატურისმცოდნეთა დამოუკიდებელი კავშირის სამდივნო
რასულ გამზათოვი-ირაკლის აბაშიძის სახელობის პრემიის ლაურეატი : აღიარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 სექტემბერი. - N238 (4617). - 7 გვ.[MFN: 64283]
ანოტაცია:  დაღესტნის სახალხო პოეტს რასულ გამზათის-ძე გამზათოვს მიენიჭა დიდი ქართველი პოეტის, აკადემიკოს ირაკლი აბაშიძის პრემია
პერსონალია:  გამზათოვი რასულ (პოეტი).
თემატიკა:  დაღესტნელი პოეტები.
კაკუნი საკუთარ კარზე : დრომ მოიტანა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 მარტი. - N67(5100). - 4 გვ.[MFN: 64284]
თემატიკა:  ჰომოსექსუალიზმი. სექსუალური ორიენტაცია.
საკვანძო სიტყვები:  "ცისფერები", "ვარდისფერები", ერთსქესიანი სიყვარული, ტრადიციული ორიენტაცია.
1. საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 მარტი. - N67(5100). - 5 გვ.[MFN: 64285]
ანოტაცია:  ქვეყნდება თავდაცვის სამინისტროს მირ გამოცხადებულ ღია ტენდერში გამარჯვებულ პრეტენდენტთა სია
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6424 | 6425 | 6426 | 6427 | 6428 | 6429 | 6430 | 6431 | 6432 | 6433 | 6434 |  შემდეგი »  ბოლო »»