აზერბაიჯანში პოლიტიკური პატიმრები შეიწყალეს : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 22 მარტი. - N65-66 (5099). - 8 გვ.[MFN: 64278]
აფხაზეთის ძალოვანი უწყებები რუსული კადრებით დაკომპლექტდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 3 გვ.[MFN: 64279]
პერსონალია:ბაღაფში სერგეი (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის პრეზიდენტი); ზაიცევი ანატოლი (აფხაზეთის თავდაცვის მინისტრის მოადგილე, რუსი გენერალ-ლეიტენანტი); აშუბა იური (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის უშიშროების მინისტრი); სოსნალიევი სულთან (აფხაზეთის თავდაცვის მინისტრი, რუსეთის გენერალ-ლეიტენანტი); ვოინსკი ალექსანდრე (აფხაზეთის უშიშროების საბჭოს მდივნის მოადგილე, რუსეთის ფლოტის პირველი რანგის კაპიტანი).
დაძველება მხოლოდ კონიაკს უხდება : ეკონომიკური ზრდა და სოციალური სამართლიანობა ერთმანეთს განაპირობებს : კომპეტენტური აზრი / ესაუბრა ოთარ ხუციშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მარტი. - N68 (5101). - 3 გვ.[MFN: 64282]
ანოტაცია: ინტერვიუ უშანგი სამადაშვილთან
პერსონალია:სამადაშვილი უშანგი (ეკონომიკის მეცნიერებათა დოქტორი, პროფესორი).
რასულ გამზათოვი-ირაკლის აბაშიძის სახელობის პრემიის ლაურეატი : აღიარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 სექტემბერი. - N238 (4617). - 7 გვ.[MFN: 64283]
ანოტაცია: დაღესტნის სახალხო პოეტს რასულ გამზათის-ძე გამზათოვს მიენიჭა დიდი ქართველი პოეტის, აკადემიკოს ირაკლი აბაშიძის პრემია