საკვანძო სიტყვები:  კანონპროექტი.
1. "მნათობი" 5-6 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 8 გვ.[MFN: 64456]
ანოტაცია:  ჟურნალ "მნათობის" ახალი ნომრის შესახებ
პერსონალია:  ბარათაშვილი მარიკა (პოეტი); შალამბერიძე ოთარ (პოეტი); მებურიშვილი ირაკლი (პოეტი); შატბერაშვილი ვანო (მწერალი); გაჩეჩილაძე კონსტანტინე (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  მრავალფეროვანი მასალა, პროზაული ნაწარმოებები, ლექსები, მოთხრობები, თარგმანები.
1. ზარიძე, ვლადიმერ
<<საქართველომ და მისმა პრეზიდენტმა უკვე გაიმარჯვეს>> // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 1,3 გვ.[MFN: 64457]
ანოტაცია:  პარიზში, ევროსაბჭოს ოფისში ჩატარებული ევროპის საბჭოს საპარლამენტო ასამბლეის მონიტორინგის კომიტეტის სხდომის შესახებ
პერსონალია:  ახვლედიანი არმაზ (ევროპარლამენტარი).
თემატიკა:  ევროპის საბჭო. ევროპის საბჭოს მონიტორინგის კომიტეტი.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, წინასაარჩევნო პერიოდი, ევპის საბჭოს ექსპერტები, ნაკისრი ვალდებულებები, ევროპული ინტეგრაცია, დემოკრატია.
თბილისში აფხაზეთის ახალ ხელმძღვანელობასთან მჭიდრო თანამშრომლობის იმედი აქვთ : "ნეზავისიმაია გაზეტა" : რას წერენ, რას ამბობენ ჩვენზე / ესაუბრა იური სიმონიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 1,2 გვ.[MFN: 64458]
ანოტაცია:  ინტერვიუ გოგა ხაინდრავასთან. სურათზე: გოგა ხაინდრავა
პერსონალია:  ხაინდრავა გოგა (საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოწესრიგების საკითხებში).
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკება, შეხვედრები, მოსკოვი, თანამშრომლობა, რუსეთის სამხედრო ბაზები.
ჟურნალისტური კვლევის ნიმუში : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 8 გვ.[MFN: 64459]
ანოტაცია:  ელგუჯა ლებანიძის ახალი წიგნის "საით მიიჩქარიან მატარებლები" შესახებ
პერსონალია:  ლებანიძე ელგუჯა (გაზ. "საქართველოს რესპუბლიკის" ეკონომიკის რედაქციის რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართული წიგნები. საქართველოს რკინიგზა.
1. 9 დღეში 9 ბავშვი დაიბადა : გიხაროდენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 1 გვ.[MFN: 64460]
პერსონალია:  კორხაიძე თამაზ (სამშობიარო სახლ "ჰერას" მთავარი ექიმი).
თემატიკა:  ახალხობილები.
1. ჩარკვიანი, გელა
დღეს მსოფლიო პარადიგმული ექსპერტიზმის საცდელი პოლიგონია : მსოფლიო იმ დღის შემდეგ / ესაუბრა ალეკო ასლანიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 1,5 გვ.[MFN: 64461]
ანოტაცია:  ინტერვიუ პრეზიდენტის თანაშემწესთან გელა ჩარკვიანთან, 11 სექტემბერს აშშ-ში მომხდარ ტერორისტულ აქტთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჩარკვიანი გელა (საქართველოს პრეზიდენტის თანაშემწე საერთაშორისო ურთიერთობათა საკითხებში).
თემატიკა:  11 სექტემბრის ტერაქტი ამერიკის შეერთებულ შტატებში.
საკვანძო სიტყვები:  აშშ, ტერორიზმი, პოლიტიზებული რელიგიური ჯგუფები, პოლიტიკური ისლამი, მუსლიმანური სამყარო, ცათაბჯენები, თვითმფრინავის შეჯახება.
მეხუთე რაუნდი 7-8 აპრილს გაიმართება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 1 გვ.[MFN: 64462]
ანოტაცია:  7-8 აპრილს ჟენევაში ქართულ-აფხაზური მოლაპარაკებების მე-5 რაუნდის გამართვა
პერსონალია:  გიენო ჟან მარი (სამშვიდობო ოპერაციების საკითხებში გაეროს გენერალური მდივნის მოადგილე); ალასანია ირაკლი (აფხაზეთის მთავრობის თავმჯდომარე); შამბა სერგეი (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის საგარეო საქმეთა მინისტრი).
აღმოაჩინეს რადიაციული წყარო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 1 გვ.[MFN: 64463]
ანოტაცია:  თეთრ წყაროში, ყოფილი რუსული სამხედრო ბაზის ტერიტორიაზე აღმოჩენილი რადიაციული წყაროს შესახებ
პერსონალია:  გოგუაძე ლევან (გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროს რადიაციული უსაფრთხოების სამსახურის უფროსი).
გეოგ.დასახელება:  თეთრი წყარო.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6442 | 6443 | 6444 | 6445 | 6446 | 6447 | 6448 | 6449 | 6450 | 6451 | 6452 |  შემდეგი »  ბოლო »»