"მოხალისეებს არაოდეს მოუგიათ ომი" : კვირაძალს საკითხავი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 26 მარტი. - N70(5103). - 4 გვ.[MFN: 64464 ]
ანოტაცია: კონსტანტინე გამსახურდიასა და პიროვნული თავისუფლების შესახებ
პერსონალია: გამსახურდია კონსტანტინე (მწერალი); ინგოროყვა პავლე (მეცნიერი); დაისელი ვანლერ (პოეტი).
თემატიკა: ქართველი მწერლები. ქართველი მეცნიერები. რეპრესიები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: თავისუფლება, მონობა, გადასახლება, სოლოვკის ბანაკი, პატიმარი, რეპრესიები .
ლიტვური კინოს დღის მონაწილეებს : მისალმება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 1 გვ.[MFN: 64465 ]
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
თემატიკა: ლიტვური კინო. საქართველო-ლიტვის კულტურული ურთიერთობები .
საკვანძო სიტყვები: რევოლუციური ფილმი, სინამდვილე, გამორჩეული მსახიობები .
ანტიკრიმინალური ოპერაცია დაიწყო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 1 გვ.[MFN: 64466 ]
ანოტაცია: საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ სვანეთში დაწყებული ანტიკრიმინალური ოპერაციის შესახებ
პერსონალია: ნარჩემაშვილი კობა (შინაგან საქმეთა მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები: პოლიციის მუშაკები, სპეცნაზი .
ბაზარს ქართული სიგარეტი მოაკლდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 1 გვ.[MFN: 64467 ]
თემატიკა: თამბაქოს ნაწარმი .
ხუთი საათი - ნათელში, ორი - ბნელში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 1 გვ.[MFN: 64468 ]
ანოტაცია: ელექტროენერგიის გრაფიკით მიწოდების შესახებ
თემატიკა: ენერგოკრიზისი საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: ელექტრომომარაგება, გრაფიკი .
საქართველოს პრეზიდენტის პრესსამსახური - საქინფორმი
ედუარდ შევარდნაძე: "გვახსოვდეს, რომ არსებობს ქართველი კაცის განსაკუთრებული ფენომენი, მისი ღირსება, ნიჭი, რომელიც კიდევ უფრო უნდა განავითაროს ახალგაზრდა თაობამ" : შეხვედრა თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტში // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 1,3 გვ.[MFN: 64469 ]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის მილოცვა სსუ-ის სტუდენტებისთვის სასწავლო წლის დაწყებასთან დაკავშირებით
პერსონალია: შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); ხეცურიანი რამაზ (სსუ-ს რექტორი).
თემატიკა: საქართველოს პრეზიდენტი. უმაღლესი სასწავლებლები საქართველოში .
საკვანძო სიტყვები: სამედიცინო უნ-ტის სტუდენტები, პროფესორ-მასწავლებლები, კომპიუტერული ტექნოლოგია, დიაგნოსტიკური ცენტრი, კოლეჯი, განათლების კონვენცია, პროფესინალიზმი .
შაიშმელაშვილი, გია
"ყოველივე სრულიად აღვადგინე და შევამკუენ აწ" : ედუარდ შევარდნაძე და კულტურული მემკვიდრეობა : ადამიანი დროში : დასასრული. დასაწყისი იხ. "სრ" N 237-240 // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 3 გვ.[MFN: 64470 ]
ანოტაცია: ედუარდ შევარდნაძის თაოსნობით საქართველოს კულტურული მემკვიდრეობის დაცვისა და გადარჩენის საკითხის პოლიტიკურ რანგში აყვანის შესახებ
თემატიკა: კულტურული მემკვიდრეობის დაცვა. საქართველოს პრეზიდენტი .
საკვანძო სიტყვები: დავითგარეჯი, სამეცნიერო პროექტი "ტროა-უდაბნო", ფინანსური მხარდაჭერა, იუნესკოს ექსპერტები, ინტერდისციპლინური ჯგუფები, კოორდინირებული მოქმედება .
შიმშილობის მეთორმეტე დღე : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 1 გვ.[MFN: 64471 ]
ანოტაცია: თბილისის სახელმწიფო სამედიცინო უნივერსიტეტის კოლეჯში სტუდენტების შიმშილობის აქციის შესახებ
საკვანძო სიტყვები: სამედიცინო კოლეჯი, აქცია, სტუდენტები .
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 26 მარტი. - N70(5103). - 6 გვ.[MFN: 64472 ]
ანოტაცია: ხულოს რაიონის გამგეობა აცხადებს ღია ტენდერს სხვადასხვა დიამეტრის პლასტმასისა და ლითონის მილების შესაძენად
გეოგ.დასახელება: ხულო .
ცვლილებები სისხლის სამართლის კოდექსში : კანონმდებლობა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 2 გვ.[MFN: 64473 ]
პერსონალია: ბურჯანაძე ნინო (საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე); ადეიშვილი ზურაბ (გენერალური პროკურორი).
თემატიკა: სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი .
საკვანძო სიტყვები: კანონპროექტი, წინასწარი პატიმრობის ვადები, სასამართლო .
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6443 | 6444 | 6445 | 6446 | 6447 | 6448 | 6449 | 6450 | 6451 | 6452 | 6453 | შემდეგი » ბოლო »»