შეტევა დაიწყო : ცესკოში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 3 გვ.[MFN: 64528]
ანოტაცია:  საოლქო საარჩევნო კომისიების თავმჯდომარეების კანდიდატების არჩევასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  დევდარიანი ნანა (ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  საოლქო საარჩევნო კომისიები, კანდიდატურების წარდგენა, პოლიტიკური პარტიები.
1. კიკნაველიძე, ზურაბ
მედლები დაღესტნიდან : კრივი / ესაუბრა შალვა ჩიხლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 7 გვ.[MFN: 64529]
ანოტაცია:  მახაჩყალაში გამართული 10 ქვეყნის მოკრივეთა საერთაშორისო ტურნირის შესახებ
პერსონალია:  კიკნაველიძე ზურაბ (საქართველოს კრივის ეროვნული ფედერაციის გენერალური მდივანი); კუპატაძე კონსტანტინე; ჭანტურია ვლადიმერ; ქავთარაძე ანატოლი; კაშია ავთანდილ; იზორია ნიკა (მოკრივეები); მაქარაშვილი დავით (საერთაშორისო არბიტრი).
გეოგ.დასახელება:  დაღესტანი; მახაჩყალა.
თემატიკა:  ქართველი სპორტსმენები. კრივი.
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრება, გამარჯვება, დაჯილდოება, პრიზები.
მეხუთე მთა : ეძღვნება ა. მ., სინათლის მხედარს, და მაურო სალეშს : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 234-241. (გაგრძელება იქნება) / თარგმნა გურამ გოგიაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 4 გვ.[MFN: 64530]
ანოტაცია:  იბეჭდება პაულო კოელიოს რომანი "მეხუთე მთა"
პერსონალია:  კოელიო პაულო (ბრაზილიელი მწერალი).
1. კვარაცხელია, ზაურ
ვის აღზრდას ემსახურება სკოლა? : შენიშვნები და წინადადებები "ზოგადი განათლების შესახებ" კანონპროექტთან დაკავშირებით : განათლება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 4 გვ.[MFN: 64531]
თემატიკა:  სკოლა საქართველოში. განათლების სისტემა საქართველოში. განათლების რეფორმა.
საკვანძო სიტყვები:  12-წლიანი სწავლება, მოსწავლეთა თვითმმართველობის შემოღება.
1. ბაღათურია, გიორგი
ქვეყანა მოღონიერდება და პრობლემებსაც დავძლევთ : სამცხე-ჯავახეთი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N242 (4621). - 4,6 გვ.[MFN: 64532]
ანოტაცია:  სამცხე-ჯავახეთში შექმნილი სოციალურ-ეკონომიკური ვითარების შესახებ
პერსონალია:  კვარაცხელია გელა (პრეზიდენტის რწმუნებული სამცხე-ჯავახეთში).
საკვანძო სიტყვები:  რეგიონი, პოლიტიკური უსაფრთხოება, მოსახლეობა, სოციალ-პოლიტიკური მდგომარეობა, მაჰმადიანი მესხები, ისტორიული წარსული, რუსეთის პოზიცია, ანტიქართული საზოგადოება.
ცხოვრების ჯანსაღი წესის შემადგენელი : რეგიონები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 10 სექტემბერი. - N241 (4620). - 7 გვ.[MFN: 64533]
ანოტაცია:  დედოფლისწყაროში ჩატარებულ კიკბოქსინგელთა შეჯირების შესახებ
პერსონალია:  ყარაგვეზაშვილი თამაზ (მწვრთნელი); გოგილაშვილი თემურ (სოფელ ჯაფარიძის გამგებელი); ბუჩუკური ბადრი; აივაზაშვილი გურამ; ჭოტიშვილი ილია; ოთარაშვილი დათო; ტალახაძე ნოშრევან; ივანიძე რამაზ; ქოქუაშვილი ხვიჩა (სპორტსმენები).
გეოგ.დასახელება:  დედოფლისწყარო.
თემატიკა:  სპორტი. კიკბოქსინგი.
საკვანძო სიტყვები:  შეჯიბრება, გამარჯვება, პრიზები, საპატიო სიგელები.
1. განცხადება : შპს "ჯორჯიანტრანზოილის" ლიკვიდაციის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 მარტი. - N70(5103). - 8 გვ.[MFN: 64534]
ორგანიზაცია:  შპს "ჯორჯიანტრანზოილი".
თემატიკა:  შეზღუდული პასუხისმგებლობის საწარმოები.
საკვანძო სიტყვები:  საწარმოს ლიკვიდაცია.
მთელი ცხოვრება აღმართ-აღმართ : კითხვანი, ყინვანი, რომანსები და ბომბები : ადამიანი დროში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 მარტი. - N72 (5105). - 5 გვ.[MFN: 64535]
ანოტაცია:  ჯუმბერ ლომინაძის შესახებ. სურათზე: ჯუმბერ ლომინაძე
პერსონალია:  ლომინაძე ჯუმბერ (ასტროფიზიკოსი, აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  სასკოლო ხარიტონული კითხვანი, ღონისძიება, მოხსენება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6449 | 6450 | 6451 | 6452 | 6453 | 6454 | 6455 | 6456 | 6457 | 6458 | 6459 |  შემდეგი »  ბოლო »»