წამის დიადი შთანონებით უკვდავყოფილი : ხელოვანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 სექტემბერი. - N245 (4624). - 8 გვ.[MFN: 64607]
ანოტაცია:  მიშა ხერხეულიძის შესახებ
პერსონალია:  ხერხეულიძე მიშა (ფოტოხელოვანი, მსახიობი).
თემატიკა:  ფოტოხელოვანები. ქართველი მსახიობები.
საკვანძო სიტყვები:  ფოტოები, გამოფენები, ნამუშევრები.
1. ტუკვაძე, ეკა
"სუხას" პროფესიონალებიც შეუერთდნენ : თხილამურები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 მარტი. - N73(5106). - 7 გვ.[MFN: 64608]
პერსონალია:  სულხანიშვილი სულხან (აფხაზეთის ომის გმირი, საქართველოს ჩემპიონი სამთო-სათხილამურო სპორტში).
საკვანძო სიტყვები:  მოთხილამურეთა ტურნირი.
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მიგვაწოდა ბექა ქანთარიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 სექტემბერი. - N244 (4623). - 12 გვ.[MFN: 64609]
ანოტაცია:  სურათზე: ანდრონიკე ჭანტურია, მელიტონ ქანთარია, ვლადიმერ ქანთარია, ლუდოვიკო ჭანტურია. წალენჯიხის რაიონი, სოფ. ჯვარი. 1967 წლის 28 დეკემბერი
პერსონალია:  ჭანტურია ანდრონიკე (სოციალისტური შრომის გმირი); ქანთარია მელიტონ (საბჭოთა კავშირის გმირი); ქანთარია ვლადიმერ (სოფ. ჯვრის სასოფლო საბჭოს თავმჯდომარე); ჭანტურია ლუდოვიკო (სოფ. ჯვრის სკოლის დირექტორი).
თემატიკა:  დიდი სამამულო ომის გმირები.
ის კაცი იყო!.. : მოგონებანი გარდასულ დღეთა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 მარტი. - N73(5106). - 8 გვ.[MFN: 64610]
ანოტაცია:  მწერლისა და ჟურნალისტის გოგი გელაშვილის შესახებ. სურათზე: გოგი გელაშვილი
პერსონალია:  გელაშვილი გოგი (მწერალი, ჟურნალისტი).
სიყვარულით შთაგონებული : წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 14 სექტემბერი. - N245 (4624). - 8 გვ.[MFN: 64611]
ანოტაცია:  ლევან ასათიანის წიგნის "დაუვიწყარი სახეების" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ასათიანი ლევან (ვიქტორ) (მწერალი, პედაგოგიკის მეცნიერებათა დოქტორი, აკადმიკოსი, წმინდა ილია მართლის სახელობის თბილისის ეროვნული უნივერსიტეტის რექტორი).
თემატიკა:  ქართველი მწერლები. ქართველი მეცნიერები.
საკვანძო სიტყვები:  გამოცემა, მოგონებები, ნარკვევები, მემუარები.
1. პაქსასი, როლანდას
"ლიტვა-საქართველოს ურთიერთობას უზარმაზარი პოტენციალი აქვს, ამიტომ ოპტიმიზმით შევყურებ მომავალს. მჯერა, თანამშრომლობისაკენ ჩვენს მისწრაფებას გავამდიდრებთ და გავამტკიცებთ ახალი ინიციატივებითა ურთიერთხელსაყრელი პროექტებით" : ლიტვის რესპუბლიკის პრეზიდენტის როლანდას პაქსასის სიტყვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 სექტემბერი. - N243 (4622). - 2 გვ.[MFN: 64612]
პერსონალია:  პაქსასი როლანდას (ლიტვის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველო-ლიტვის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თანამშრომლობა, ვაჭრობა, ტურიზმ, ინვესტიციები.
საპყრობილეში ჩხრეკა ჩატარდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 მარტი. - N73(5106). - 8 გვ.[MFN: 64613]
პერსონალია:  კოპაძე შოთა (სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
საკვანძო სიტყვები:  ღონისძიება, პატიმრები, შემოწმება.
საჩუქარიც ამას ჰქვია! : "წმინდანთა ცხოვრების" ორტომეული - საპატრიარქოს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 13 სექტემბერი. - N244 (4623). - 12 გვ.[MFN: 64614]
ანოტაცია:  აკაკი ჩხაიძის თანადგომითა და დახმარებით წიგნის "წმინდანთა ცხოვრების" ორტომეულის გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ჩხაიძე აკაკი (საქართველო რკინიგზის გენერალური დირექტორი); ილია მეორე (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  წმინდანთა ცხოვრება. საქართველოს საპატრიარქო.
საკვანძო სიტყვები:  წმინდა წიგნი, ქველმოქმედება, სულიერება, სარწმუნოება, მართლმადიდებელი ქრისტიანები.
კონტრაბანდული სიგარეტის შენახვისთვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 მარტი. - N73(5106). - 8 გვ.[MFN: 64615]
საკვანძო სიტყვები:  კანონდარღვევა.