ზედაზენზე ასვლა, ანუ უდიდესი გმირობა მიკოლა ბაჟანისა : საქართველოს მეგობრები : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 62, 64-66, 69-70, 73. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 5 გვ.[MFN: 64732]
ანოტაცია:  მოგონებები მიკოლა ბაჟანის შესახებ. სურათზე: ივან დრაჩი და რაულ ჩილაჩავა
პერსონალია:  ბაჟანი მიკოლა (პოეტი); დრაჩი ივან (პოეტი); ჩიქოვანი სიმონ (პოეტი).
თემატიკა:  უკრაინელი მწერლები. ქართულ-უკრაინული ლიტერატურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  პოეტი, მთარგმნელი, უკრაინული ლიტერატურა.
მეხუთე მთა : ეძღვნება ა. მ., სინათლის მხედარს, და მაურო სალეშს / თარგმნა გურამ გოგიაშვილმა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 234-246. გაგრძელება იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 სექტემბერი. - N247 (4626). - 4 გვ.[MFN: 64733]
ანოტაცია:  იბეჭდება პაულო კოელიოს ნაწარმოები "მეხუთე მთა"
საკვანძო სიტყვები:  ახალი თარგმანები.
1. ცქიტიშვილი, ლელა
სიყვარული, ხელის ჭუჭყი და.. ნევროზი : პრობლემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 31 მარტი. - N74 (5107). - 4 გვ.[MFN: 64734]
ანოტაცია:  სამუშაოს მაძიებელთა რეგისტრაციისა და დასაქმების შესახებ
პერსონალია:  ფერაძე ლევან (სოციალური დახმარების დასაქმების სახელმწიფო სააგენტოს დირექტორი); ლომთაძე თეონა (ფსოქოლოგი).
თემატიკა:  უმუშევრობა საქართველოში. დასაქმების სახელმწიფო სააგენტო.
საკვანძო სიტყვები:  სამუშაოს მაძიებელთა რაოდენობა, სტატისტიკური მონაცემები, შრომისუნარიანობა, სოციალური მდგომარეობა, უმუშევარი ახალგაზრდობა.
სამუშაო ვიზიტად ამერიკის შეერთებულ შტატებში : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 სექტემბერი. - N247 (4626). - 1 გვ.[MFN: 64735]
ანოტაცია:  თედო ჯაფარიძის ვიზიტის შესახებ ამერიკის შეერთებულ შტატებში
პერსონალია:  ჯაფარიძე თედო (საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭოს მდივანი).
1. საჯარო სამართლის იურიდიული პირი - დაცვის პოლიციის დეპარტამენტის სახელით სატენდერო კომისია
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 5 გვ.[MFN: 64736]
ანოტაცია:  საქართველოს შს სამინისტროს დაცვის პოლიციის დეპარტამენტი აცხადებს ღია ტენდერს ავტოტრანსპორტის მომსახურების შესყიდვაზე
კიდევ ერთი "თეატრალური სარდაფი" : სიახლე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 8 გვ.[MFN: 64737]
ანოტაცია:  თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტში "ვიდეო სასწავლო სტუდიის" პრეზენტაციის შესახებ
პერსონალია:  დოლიძე გოგი (თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეის პრორექტორი); ჩხეიძე რეზო (რეჟისორი); მარგველაშვილი გია (თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  პრეზენტაცია, ქართული თეატრი, ქართული კინო.
1. საქართველოს მუნიციპალური განვითარების ფონდი : მოწვევა საკონკურსო ვაჭრობაზე (ტენდერზე) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 5 გვ.[MFN: 64738]
ანოტაცია:  ქ. ზესტაფონში ფარნავაზის ქუჩის კაპიტალური შეკეთების სამუშაოების წარმოებაზე
1. განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 6 გვ.[MFN: 64739]
ანოტაცია:  სსიპ "საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის პროექტების განმახორციელებელი ცენტრი" აცხადებს ღია ერთეტაპიან ტენდერს ანტივირუსული მედიკამენტების შესყიდვის მიზნით
საქართველოს პარლამენტის აპარატის სატენდერო კომისიის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 6 გვ.[MFN: 64740]
ანოტაცია:  ღია ტენდერი პარლამენტის 23 უცხოური წარმოების ავტომობილის დაზღვევაზე
1. განცხადება საკონსულტაციო მომსახურების შესყიდვის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 1 აპრილი. - N75 (5108). - 6 გვ.[MFN: 64741]
ანოტაცია:  საქართველოს ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის პროექტების განმახორციელებელი ცენტრის მოწვევა ვაკანსიაზე (საქონლის შესყიდვის კოორდინატორი)
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6470 | 6471 | 6472 | 6473 | 6474 | 6475 | 6476 | 6477 | 6478 | 6479 | 6480 |  შემდეგი »  ბოლო »»