რუსთაველის თეატრალური შემოდგომა : "ოქროს ნიღაბი"-2003 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 სექტემბერი. - N247 (4626). - 5 გვ.[MFN: 64772]
ანოტაცია:  რუსთავში ტრადიციული საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალის "ოქროს ნიღაბის" საზეიმოდ გახსნის შესახებ
პერსონალია:  ტყეშელაშვილი მერაბ (რუსთავის მერი); სტურუა რობერტ (რეჟისორი); ჩხეიძე თემურ (რეჟისორი).
თემატიკა:  საერთაშორისო ფესტივალი "ოქროს ნიღაბი".
საკვანძო სიტყვები:  თეატრალური დასები, საუკეთესო სპექტაკლები, კომპეტენტური ჟიური, პრიზები.
1. რთული ურთიერთობა რუსეთთან : გამარჯვების 60 წლისთავის წინ კვლავ გაიხსენეს მოუშუშებელი იარები : სხვათა პრესიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 აპრილი. - N76 (5109). - 1,2 გვ.[MFN: 64773]
ანოტაცია:  6-10 მაისს აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის ნიდერლანდიაში, რუსეთში, ლატვიასა და საქართველოში ვიზიტთან დაკავშირებით
თემატიკა:  რუსეთი. პოლიტიკა.
საკვანძო სიტყვები:  მოლაპარაკებები, დემოკრატიული პრინციპები.
დღეს ამბროლაურელებს მხარეში პრეზიდენტის ახალ რწმუნებულს წარუდგენენ : დანიშვნა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 1 გვ.[MFN: 64774]
ანოტაცია:  რაჭა-ლეჩხუმში პრეზიდენტის ახალი რწმუნებულის ოთარ სირაძის დანიშვნის თაობაზე
პერსონალია:  სირაძე ოთარ (პრეზიდენტის ახალი რწმუნებული რაჭა-ლეჩხუმში); ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი).
თემატიკა:  პრეზიდენტის რწუნებულები. საქართველოს რეგიონები.
ნაჯახი, რომელიც შეიძლება აილესოს : კვირის თვალსაწიერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 1,2 გვ.[MFN: 64775]
ანოტაცია:  ოპოზიციური ძალების მიერ ერთიანი საკონსულტაციო ცენტრის ჩამოყალიბების შესახებ
პერსონალია:  ბათიაშვილი ირაკლი (ორგანიზაცია "წინ საქართველოს" წევრი); ჯოჯუა გოჩა ("კონსერვატორების" წევრი); მელაშვილი ირაკლი (ტრადიციონალისტი); ნათაძე ნოდარ ("სახალხო ფრონტის" თავმჯდომარე); კობახიძე გიორგი (ქრისტიან-დემოკრატების წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  პარლამეტი, პოლიტიკური ძალები, სოციალური ვითარება, ხელისუფლება, ერთიანი ოპოზიციური ცენტრის ჩამოყალიბება.
1. ალანია, ეკატერინე
დაუვიწყარი კაიყმა : სანთელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 სექტემბერი. - N247 (4626). - 6 გვ.[MFN: 64776]
ანოტაცია:  ეკატერინე ალანიას მოგონებები ივანე ზოდელავაზე
პერსონალია:  ზოდელავა ივანე (ინჟინერ-ქიმიკოსი).
1. მანავლიშვილი, ლელა
კანონი ამოქმედდა, შედეგი არ ჩანს : პრობლემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 სექტემბერი. - N247 (4626). - 6 გვ.[MFN: 64777]
ანოტაცია:  "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ" კანონში ცვლილებებისა და დამატებების თაობაზე
თემატიკა:  "მომხმარებელთა უფლებების დაცვის შესახებ"-საქართველოს კანონი.
საკვანძო სიტყვები:  ანტიმონოპოლიური სამსახური, ქართული ეტიკეტი, შემოტანილი ნაწარმი, კონტრაბანდა, ფალსიფიცირებული ნაწარმი.
გარიგებების წინააღმდეგ ბრძოლა იწყება : ცვლილებები ქონებრივ დეკლარაციაში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 აპრილი. - N76 (5109). - 2 გვ.[MFN: 64778]
პერსონალია:  კემულარია კონსტანტინე (საქართველოს იუსტიციის მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  დამატებითი დოკუმენტები.
რისი გუბერნატორია მიხეილ ქარელი - შიდა ქართლის თუ კონტრაბანდის? : სვამენ კითხვას "ახალი მემარჯვენეები" : ოპოზიცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 2 აპრილი. - N76 (5109). - 2 გვ.[MFN: 64779]
პერსონალია:  ჩიხრაძე ფიქრია ("ახალი მემარჯვენეების" ერთ-ერთი ლიდერი); ოქრუაშვილი ირაკლი (საქართველოს თავდაცვის მინისტრი).
თემატიკა:  პოლიტიკური პარტიები საქართველოში. კონტრაბანდა.
საკვანძო სიტყვები:  გორი, მფარველები, დაჯგუფებები.
1. მეორე თავდასხმა აფხაზთა პრემიერზე : "ბი-ბი-სის" რუსული სამსახური (დიდი ბრიტანეთი), 2 აპრილი : უცხოეთის მედია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 1 გვ.[MFN: 64780]
ანოტაცია:  უცხოეთის პრესა აფხაზეთში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ანქვაბი ალექსანდრე (აფხაზთა პრემიერ-მინისტრი).
საკვანძო სიტყვები:  ინციდენტი, პოლიტიკური სარჩული, კრიმინალური დაჯგუფება, საპროტესტო აქციები.
დიდი ქართველი ემიგრანტი : ვიქტორ ნოზაძის დაბადების 100 წლისთავისათვის / ალექსანდრე ნოზაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 სექტემბერი. - N247 (4626). - 3 გვ.[MFN: 64781]
ანოტაცია:  ვიქტორ ნოზაძის პოლიტიკური და მეცნიერული მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  ნოზაძე ვიქტორ (მეცნიერი); ნოზაძე ვიქტორ (საფრანგეთი).
გეოგ.დასახელება:  საფრანგეთი; პარიზი.
საკვანძო სიტყვები:  რუსთველოლოგიური გამოკვლევები, ნარკვევები საქართველოზე, შრომები, ჟურნალ-გაზეთების გამოცემა.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6474 | 6475 | 6476 | 6477 | 6478 | 6479 | 6480 | 6481 | 6482 | 6483 | 6484 |  შემდეგი »  ბოლო »»