თენგიზი : კინოკოლორიტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 8 გვ.[MFN: 64830]
ანოტაცია:  თენგიზ მაისურაძის საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  მაისურაძე თენგიზ (კინოსტუდია "მემატიანეს" ხმის ოპერატორი, რეჟისორი); თაბუკაშვილი რეზო (რეჟისორი).
თემატიკა:  ქართველი კინორეჟისორები. კინოწარმოება.
საკვანძო სიტყვები:  კინონაწარმოები, პროფესიონალობა, კინოსტუდია, ფილმი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 8 გვ.[MFN: 64831]
პერსონალია:  სანიკიძე გალინა; ინჯია მარიამ; კალანდაძე კლავდია; კაკაბაძე შოთა.
"ჩვენ ღრმად დავრწმუნდით, რომ ტრასეკას პროექტი რეალურია. ჩვენს ოცნებას ფრთა შეესხა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 2 გვ.[MFN: 64832]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძისა და კონცერნ "დაიმლერ-კრაისლერის" ვიცე-პრეზიდენტის კლაუ მაიერის შეხვედრა ტრასეკას დერეფნის გავლით ავღანეთში ჰუმანიტარული ტვირთის გადაზიდვის თაობაზე
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); მაიერი კლაუს (კონცერნ "დაიმლერ-კრაისლერის" ვიცე-პრეზიდენტი).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტი. "დიდი აბრეშუმის გზა".
1. მელიქაძე, შალვა
რითი ვსუნთქავთ? : რაც ყველას აინტერესებს / ესაუბრა ნაზი იმნაიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 3 გვ.[MFN: 64833]
ანოტაცია:  დედაქალაქში არსებული მძიმე ეკოლოგიური მდგომარეობის შესახებ
პერსონალია:  მელიქაძე შალვა (არასამთავრობო ორგანიზაცია კავშირი "XXI საუკუნის" კოორდინატორი).
საკვანძო სიტყვები:  ეკოლოგიური გარემო, ადამიანის ჯანმრთელობა, ჰაერში ტყვიის შემცველობა, იმპორტირებული ბენზინი, ჰიპერტონული დაავადებები.
"დიდი აბრეშუმის გზა":პირველი ქარავანი თბილისიდან ავღანეთისაკენ დაიძრა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 1,2 გვ.[MFN: 64834]
ანოტაცია:  ევროპისა და აზიის დამაკავშირებელი "დიდი აბრეშუმის გზის" ამოქმედების აღსანიშნავად რესპუბლიკის მოედანზე გამართული საზეიმო კონცერტის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); მაიერი კლაუს (კონცერნ "დაიმლერ-კრაისლერის" ვიცე-პრეზიდენტი); დოიჯაშვილი დავით (რეჟისორი); მემანიშვილი ნიკა (კომპოზიტორი).
თემატიკა:  "დიდი აბრეშუმის გზა". სახალხო დღესასწაულები.
საკვანძო სიტყვები:  ჰუმანიტარული ტვირთი, ღირსშესანიშნავი მოვლენა, გრანდიოზული კონცერტი.
"თბილგაზის" გენერალური დირექტორი მიდის? : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 3 გვ.[MFN: 64835]
ანოტაცია:  კომპანია "თბილგაზის" გენერალური დირექტორის, დავით მორჩილაძის თანამდებობის დატოვების თაობაზე
საკვანძო სიტყვები:  თანამდედობის დატოვება.
სრულიად საქართველოს ჭეშმარიტი დღესასწაული : ბაგრატის ტაძრის ათასწლოვანი იუბილე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 1,2 გვ.[MFN: 64836]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); იალია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); შაშიაშვილი თემურ (პრეზიდენტის რწმუნებული იმერეთში); მეტრეველი როინ (ივანე ჯავახიშვილის სახელობის უნივერსიტეტის რექტორი); გამყრელიძე თამაზ; ამაღლობელი ნოდარ (პროფესორები); ჭეიშვილი რეზო (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ისტორიული ძეგლების გადარჩენა, მოვლა-პატრონობა, ეროვნული სიმდიდრე, საიუბილეო ღონისძიებები, საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია.
კანონმდებლობის გადახედვას ითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 3 გვ.[MFN: 64837]
ანოტაცია:  "საქართველოს ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის" მოთხოვნა ხელისუფლებისადმი, მსოფლიო ბაზარზე ნავთობის ფასის ზრდასთან დაკაშირებით
პერსონალია:  მთვრალაშვილი ვანო ("საქართველოს ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის" თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ნავთობი. ნავთობის კომპანიები.
საკვანძო სიტყვები:  მსოფლიო ბაზარი, მომხმარებელი, ბენზინის ფასი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6479 | 6480 | 6481 | 6482 | 6483 | 6484 | 6485 | 6486 | 6487 | 6488 | 6489 |  შემდეგი »  ბოლო »»