"მიმაჩნია, რომ ევროკავშირმა უფრო ღრმად უნდა შეისწავლოს სამხრეთ კავკასიის პრბლემები" : პრეზიდენტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 2 გვ.[MFN: 64829]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძისა და ევროკომისიის კონსულტანტის დენის კორბოის შეხვედრის შესახებ
"ჩვენ ღრმად დავრწმუნდით, რომ ტრასეკას პროექტი რეალურია. ჩვენს ოცნებას ფრთა შეესხა" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 2 გვ.[MFN: 64832]
ანოტაცია: საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძისა და კონცერნ "დაიმლერ-კრაისლერის" ვიცე-პრეზიდენტის კლაუ მაიერის შეხვედრა ტრასეკას დერეფნის გავლით ავღანეთში ჰუმანიტარული ტვირთის გადაზიდვის თაობაზე
"დიდი აბრეშუმის გზა":პირველი ქარავანი თბილისიდან ავღანეთისაკენ დაიძრა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 1,2 გვ.[MFN: 64834]
ანოტაცია: ევროპისა და აზიის დამაკავშირებელი "დიდი აბრეშუმის გზის" ამოქმედების აღსანიშნავად რესპუბლიკის მოედანზე გამართული საზეიმო კონცერტის შესახებ
სრულიად საქართველოს ჭეშმარიტი დღესასწაული : ბაგრატის ტაძრის ათასწლოვანი იუბილე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 სექტემბერი. - N248 (4627). - 1,2 გვ.[MFN: 64836]
კანონმდებლობის გადახედვას ითხოვენ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 3 აპრილი. - N77 (5110). - 3 გვ.[MFN: 64837]
ანოტაცია: "საქართველოს ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის" მოთხოვნა ხელისუფლებისადმი, მსოფლიო ბაზარზე ნავთობის ფასის ზრდასთან დაკაშირებით
პერსონალია:მთვრალაშვილი ვანო ("საქართველოს ნავთობპროდუქტების მწარმოებელთა, იმპორტიორთა და მომხმარებელთა კავშირის" თავმჯდომარე).