გადავღებოთ თუ არა თეატრის აბრა? : პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 აპრილი. - N80 (5113). - 8 გვ.[MFN: 64995]
ანოტაცია:  "სარდაფის" თეატრში დადგმული სპექტაკლის "სხვა მთვარის" პრემიერის შესახებ
პერსონალია:  წულაძე ლევან (რეჟისორი); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); პაპუაშვილი ზუკა; მეგრელიშვილი გიორგი; ანდრონიკაშვილი ეკა; ცხაკაია ქეთი; ჩოლოყაშვილი ირაკლი (მსახიობები).
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლი, დაფინანსება.
ეროვნული ანგარიშები უმთავრესი ინფორმაციული ინსტრუმენტია : კრებული // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აპრილი. - N79 (5112). - 4 გვ.[MFN: 64996]
ანოტაცია:  სტატისტიკური კრებულის "საქართველოს ეროვნული ანგარიშები 1996-2003" გამოცემის შესახებ
თემატიკა:  საქართველოს ეკონომიკა. სტატისტიკის სახელმწიფო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური განვითარების პოლიტიკა, სტატისტიკური კრებული, რაოდენობრივი მაჩვენებელი.
1. 21-27 სექტემბერი-ღვთისმშობლობიდან-ჯვართამაღლებამდე : ტრადიციადქცეული დღეები იმერეთსა და ქუთაისში : მიძღვნილი ქუთაისის სიონის (ბაგრატის) ღვთისმშობლის მიძინების ტაძრის ათასწლოვანი იუბილესადმი : პროგრამა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 სექტემბერი. - N250 (4629). - 5,6 გვ.[MFN: 64997]
პერსონალია:  ილია II (საქართველოს კათოლიკოს-პატრიარქი); შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბართლომეოს I (რომის მთავარეპისკოპოსი, მსოფლიო პატრიარქი).
"რუსთავის მეტალურგიული კომბინატით" ინდოეთი დაინტერესდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აპრილი. - N79 (5112). - 4 გვ.[MFN: 64998]
პერსონალია:  ვოჰრამ დეპაკ (ინდოეთის ელჩი კავკასიის რეგიონში).
ორგანიზაცია:  "ლაკში მიტალი".
თემატიკა:  რუსთავის მეტალურგიული კომბინატი.
საკვანძო სიტყვები:  ინდური კომპანია, კომბინატის შესყიდვა, მსხვილი ობიექტები.
მჭიდრო თანამშრომლობის შემდგომი განვითარებისათვის : სამიტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 სექტემბერი. - N250 (4629). - 1,2 გვ.[MFN: 64999]
ანოტაცია:  საქართველოს პრეზიდენტის ედუარდ შევარდნაძის იალტაში ვიზიტის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); კუჩმა ლეონიდ (უკრაინის პრეზიდენტი); ალიევი ილხამ (აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრემიერ-მინისტრი); ქოჩარიანი რობერტ (სომხეთის რესპუბლიკის პრეზიდენტი).
გეოგ.დასახელება:  იალტა.
საკვანძო სიტყვები:  პრობლემები, თანამშრომლობა, გლობალური საკითხები.
უნარშეზღუდულობებს თანხაც შეუზღუდეს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აპრილი. - N79 (5112). - 4 გვ.[MFN: 65000]
ანოტაცია:  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირების პროტესტი, "სოციალური ინტეგრაციის პროგრამის" დაფინანსების შემცირებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ძნელაძე გიორგი (შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე პირთა კოალიციის კოორდინატორი).
თემატიკა:  შეზღუდული შესაძლებლობების მქონე პირთა საზოგადოებები.
საკვანძო სიტყვები:  aსოციალური ინტეგრაციის პროგრამები, დაფინანსების შემცირება, პროტესტი.
1. შავშიშვილი, მაია
მთავარია, ლუკმა ჯამში ჩავარდეს / ესაუბრა ლელა ჭოლიკიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 აპრილი. - N80 (5113). - 3 გვ.[MFN: 65001]
ანოტაცია:  ინტერვიუ მაია შავიშვილთან სოციალური პრობლემების მოგვარების შესაძლებლობების შესახებ
პერსონალია:  შავშიშვილი მაია (სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის იურიდიულ და პარლამენტთან ურთიერთობის დეპარტამენტის უფროსი).
თემატიკა:  სოციალურად დაუცველი პირები. სოციალური უზრუნველყოფა.
საკვანძო სიტყვები:  პენსია, ხელფასი, უმუშევრობა, სახელმწიფო შეღავათები, იურიდიული კონსულტაციები.
მეღვინეობა - პრიორიტეტული დარგი : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 7 აპრილი. - N80 (5113). - 3 გვ.[MFN: 65002]
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); სვიმონიშვილი მიხეილ (საქართველოს სოფლის მეურნეობის მინისტრი).
თემატიკა:  მეღვინეობა საქართველოში. საქართველოს პრემიერ-მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  ფალსიფიკაცია, "ხვანჭკარა".
თეირანში აფასებენ ქართულ ნიჭს... : ქართველები უცხოეთში // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 6 აპრილი. - N79 (5112). - 5 გვ.[MFN: 65003]
ანოტაცია:  თეირანის კონსერვატორიაში მოღვაწე, ქართველი პედაგოგის კლარა ბოკუჩავას შესახებ
პერსონალია:  ბოკუჩავა კლარა (თეირანის კონსერვატორიის ფორტეპიანოს კათედრის გამგე, პროფესორი); მოაფი ბეჰმად (თეირანის კონსერვატორიის რექტორი).
თემატიკა:  ქართველი პედაგოგები. ქართველი მუსიკოს-შემსრულებლები.
საკვანძო სიტყვები:  კლასიკური მუსიკის სწავლება, მუსიკალური განათლება, საშემსრულებლო ტექნიკის ამაღლება, პროფესიონალი, თეირანის კონსერვატორია, თანამშრომლობა.
1. იოსელიანი, ავთანდილ
თურმე ჩვენს პარლამენტში უცხო ქვეყნების დაფინანსებული დეპუტატებიც მოდიან : ნომრის სტუმარია დაზვერვის დეპარტამენტის თავმჯდომარე ავთანდილ იოსელიანი / ესაუბრა ავთო გულიაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 სექტემბერი. - N250 (4629). - 1,2 გვ.[MFN: 65004]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ავთანდილ იოსელიანთან დაზვერვის დეპარტამენტის მუშაობის თაობაზე
პერსონალია:  იოსელიანი ავთანდილ (საქართველოს დაზვერვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საქართველოს დაზვერვის სახელმწიფო დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  ინფორმაცია, რეაქციული ძალები, კონფლიქტები, აფხაზეთის დაბრუნება, საპარლამენტო არჩევნები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6496 | 6497 | 6498 | 6499 | 6500 | 6501 | 6502 | 6503 | 6504 | 6505 | 6506 |  შემდეგი »  ბოლო »»