მუქარის მუშტებს ვერავინ მოგვიღერებს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 8 გვ.[MFN: 65109]
ანოტაცია:  პანკისის ხეობაში ხადორის უნიკალური ჰიდროელექტროსადგურის მშენებლობის შესახებ
პერსონალია:  სონღულაშვილი ბიძინა (პრეზიდენტის რწმუნებული კახეთის რეგიონში); მჭედლიშვილი სოსო (ტექნიკურ მეცნიერებათა კანდიდატი).
თემატიკა:  პანკისის ხეობა. ჰიდროელექტროსადგურები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  შინაგანი ჯარები, სპეცრაზმელები, კრიმინალური ბანდები.
1. ქ. ბათუმის ზღვისპირა პარკში ყოფილი საზაფხულო თეატრის ტერიტორიაზე გართობისა და დასვენების ცენტრის მშენებლობისთვის მიწის ნაკვეთის გრძელვადიანი იჯარის საკონკურსო პირობები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 აპრილი. - N82-83 (5116). - 10 გვ.[MFN: 65110]
თემატიკა:  აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკა. კონკურსები.
1. ჭყონია, ლამარა
ქართველებისთვის რიცხვი ცხრა ყოველთვის არცთუ ისე ბედნიერერია... : წერილი ესპანეთიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 აპრილი. - N82-83 (5116). - 3 გვ.[MFN: 65111]
ანოტაცია:  საოპერო მომღერლის ლამარა ჭყონიას წერილი, 9 აპრილის ტრაგედიის თაობაზე
პერსონალია:  ჭყონია ლამარა (საოპერო მომღერალი).
საკვანძო სიტყვები:  კომუნისტური რეჟიმის დამხობა, მომიტინგეები, ეროვნული სულისკვეთება, მოშიმშილე ახალგაზრდობა, რუსეთის შეიარაღებული ჯარისკაცები, ტრაგედია.
1. გაოზარდონ! : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 1 გვ.[MFN: 65112]
პერსონალია:  სიგუა მაყვალა (აკადემიკოს ჩაჩავას სახელობის მეანობა-გინეკოლოგიის სამეცნიერო კვლევითი ინსტიტუტის სარგანიზაციო განყოფილების თანამშრომელი); ერისთავი იამზე (მე-5 სამშობიარო სახლის უფროსი მედდა).
1. ღვინეფაძე, ნანა
ირაკლი გოცირიძემ განაიარაღა გენერალ-პოლკოვნიკი როდიონოვი : სიმართლის კვალდაკვალ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 აპრილი. - N82-83 (5116). - 3,4 გვ.[MFN: 65113]
ანოტაცია:  9 აპრილის ტრაგედიის შესახებ
პერსონალია:  გოცირიძე ირაკლი (პირველი ოპოზიციური გაზეთის "იბერია-სპექტრის" რედაქტორი, ჟურნალისტი).
თემატიკა:  9 აპრილი. ქართველი ჟურნალისტები.
საკვანძო სიტყვები:  მშვიდობიანი დემონსტრაცია, დარბევა, რუსეთის შეიარაღებული ჯარი, დამოუკიდებელი გამოძიება, ჟურნალისტური გამოკვლევა, დოკუმენტური მასალა.
"ბაგრატის ტაძარი ქართველი ხალხის სულში არასდროს დანგრეულა-იგი ცოცხლობდა ერთიან, ძლიერ, გაერთიანებულ, თავისუფალ და დამოუკიდებელ საქართველოზე ოცნების სახით" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 1 გვ.[MFN: 65114]
ანოტაცია:  ედუარდ შევარდნაძის სიტყვა მიძღვნილი ბაგრატის დიდი ტაძრის 1000 წლისთავისადმი
ნაადრევად ჩამქრალი ღიმილი : ხსოვნა გულისა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 8 გვ.[MFN: 65115]
ანოტაცია:  თეიმურაზ მეტრეველის შესახებ
პერსონალია:  მეტრეველი თემურ (ჟურნალისტი).
საკვანძო სიტყვები:  "კაბადონი", გაზეთი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 8 გვ.[MFN: 65116]
პერსონალია:  ბაზაძე ია; ნოდია გივი; ჭითანავა ჭიჭიკო; ქორიძე ბადრი; სულთანიშვილი თამაზ; გულედანი გუჯა; ქოჩიაშვილი გიორგი; მახვილაძე თამარ; ფილფანი შამილ.
ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარება მოუწევთ : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 აპრილი. - N81(5114). - 3 გვ.[MFN: 65117]
ანოტაცია:  ერთიანი ეროვნული გამოცდების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო კოლეჯი, განათლების სამინისტრო.
ქართული მხარე დათანხმდა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 აპრილი. - N81(5114). - 3 გვ.[MFN: 65118]
ანოტაცია:  ქართულ-აფხაზური შეთანხმებების შესახებ
პერსონალია:  ლომაია ვალერი (გალის აფხაზური ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი); არდია კახა (ზუგდიდის რაიონის გამგებელი).
გეოგ.დასახელება:  ზუგდიდი (განმუხური).
საკვანძო სიტყვები:  ქართული ბატალიონი, მოსახლეობის უსაფრთხოება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6507 | 6508 | 6509 | 6510 | 6511 | 6512 | 6513 | 6514 | 6515 | 6516 | 6517 |  შემდეგი »  ბოლო »»