როცა მხატვარს მუზა ეწვევა... : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 8 გვ.[MFN: 65119]
ანოტაცია:  თაკო შაშიაშვილის გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  შაშიაშვილი თაკო (მხატვარი).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები. მხატვართა გამოფენები.
საკვანძო სიტყვები:  ნამუშევრები.
მეხუთე მთა : ეძღვნება ა. მ., სინათლის მხედარს, და მაურო სალეშს / თარგმნა გურამ გოგიაშვილიმა : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 234-248, 250, 251. გაგრძელება იქნება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 4 გვ.[MFN: 65120]
ანოტაცია:  იბეჭდება პაულო კოელიოს ნაწარმოები "მეხუთე მთა"
საკვანძო სიტყვები:  ახალი თარგმანი.
1. ცინცაძე, დურმიშხან
ამნაირ ადამიანებს ტაძრის კედლებზე ხატავდნენ : ექვთიმე თაყაიშვილისა და ეროვნული განძის სამშობლოში დაბრუნების 60 წლისთავი : თარიღი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 აპრილი. - N82-83 (5116). - 4 გვ.[MFN: 65121]
ანოტაცია:  საზოგადო მოღვაწის ექვთიმე თაყაიშვილის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
პერსონალია:  თაყაიშვილი ექვთიმე (მეცნიერი, საზოგადო მოღვაწე); კეკელიძე კორნელი; ყაუხჩიშვილი სიმონ; შანიძე აკაკი; ნუცუბიძე შალვა; ინგოროყვა პავლე; ლომთათიძე გიორგი; დონდუა ვარლამ; გრიშაშვილი იოსებ (მეცნიერები).
თემატიკა:  ქართველი მეცნიერები. ქართველი საზოგადო მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ღვაწლმოსილი მამულიშვილი, ბიოგრაფია, ქართული ისტორიული განძი, სამართლის ისტორია, ემიგრაცია, პარიზი, ეროვნული საქმე.
სანიტარული ინსპექცია საშიში პროდუქტების შემოწმებას ქვეყნის საზღვრებიდან იწყებს : კონტროლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 3 გვ.[MFN: 65122]
პერსონალია:  მესხიშვილი დავით (სახელმწიფო სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციის უფროსი); ლეჟავა თამარ (სახელმწიფო სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციაში საკარანტინო კონტროლის თბილისის აეროპორტის მთავარი სპეციალისტი); მარტიაშვილი თენგიზ ("აღმოსავლეთის" რუსთავის ჯგუფში მთავარი სპეციალისტი).
თემატიკა:  სახელმწიფო სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექცია.
საკვანძო სიტყვები:  ბაზრობები, სუპერმარკეტები, ახალი კადრები, ფალსიფიცირებული პროდუქცია.
სიმდიდრე სჯობს თუ სიღარიბე?.. : ბადრი წილოსანი-წარმატებული ბიზნესმენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 1,3 გვ.[MFN: 65123]
ანოტაცია:  ელექტროვაგონშემკეთებელ ქარხნაში მომხდარი გარდაქმნებისა და ბადრი წილოსანის როგორც წარმატებული ბიზნესმენისა და მეცენატის საქმიანობის შესახებ. სურათზე: ბ. წილოსანი
პერსონალია:  წილოსანი ბადრი (ელექტროვაგონმშენებელი ქარხნის გენერალური დირექტორი); ჩხაიძე აკაკი (საქართველოს რკინიგზის გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  საქათველოს რკინიგზა.
საკვანძო სიტყვები:  სატვირთო ვაგონები, ნავთობპროდუქტების ცისტერნები, ვაგონმშენებლები, სარკინიგზო ვაგონ-ავტობუსები.
ქურდობა ბანკის გეგმებზე არ იმოქმედებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 აპრილი. - N81(5114). - 3 გვ.[MFN: 65124]
ანოტაცია:  ბანკის გაქურდვასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ზიგვარტი ფილიპ ("პროკრედიტ ბანკის" გენერალური დირექტორი); შპეტიშვილი თინათინ (ეჭვმიტანილი).
თემატიკა:  ბანკები საქართველოში. კრიმინალური ქრონიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ქურდობა, "პროკრედიტ ბანკი", დანაშაული.
იმერეთში საწვავის დარიგება დაიწყო : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 8 აპრილი. - N81(5114). - 3 გვ.[MFN: 65125]
ანოტაცია:  მოსახლეობისადმი მთავრობის დახმარების შესახებ
პერსონალია:  ქაჯაია ზურაბ (თერჯოლის რაიონის გუბერნატორის მოვალეობის შემსრულებელი).
გეოგ.დასახელება:  თერჯოლა.
საკვანძო სიტყვები:  საგაზაფხულო სამუშაოები, დიზელის საწვავი.
რათა ევროატლანტიკური ალიანსის და ევროკავშირის მოთხოვნებს ვაკმაყოფილებდეთ... : საზღვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 3 გვ.[MFN: 65126]
ანოტაცია:  შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტში სტრუქტურული გარდაქმნებისა და პრაქტიკული რეფორმების შესახებ
პერსონალია:  ბიწაძე ბადრი (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შს მინისტრი).
თემატიკა:  სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტი.
საკვანძო სიტყვები:  გარდაქმნები, რეფორმები, კონფერენცია.
1. ასკურავა, დავით
ადრინდელი ეშხი ისევ შემორჩენია : გივი წითლაძე 80 წლისა გამხდარა : სოფელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 3 გვ.[MFN: 65127]
ანოტაცია:  ნატანების კოლმეურნეობის თავმჯდომარე გივი წითლაძის საქმიანობის შესახებ. სურათზე: გ. წითლაძე
პერსონალია:  წითლაძე გივი (ნატანების კოლმეურნეობის თავმჯდომარე).
გეოგ.დასახელება:  (ნატანები).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. სოფლის მეურნეობის მუშაკები.
ორი უფასო სასადილო უმწეოთათვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 აპრილი. - N82-83 (5116). - 4 გვ.[MFN: 65128]
ანოტაცია:  დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონში უმწეოთათვის ორი უფასო სასადილოს გახსნის შესახებ
პერსონალია:  ქველაძე გიორგი (დიდუბე-ჩუღურეთის რაიონის გამგებლის მოადგილე სოციალურ საკითხებში).
თემატიკა:  სოციალურად დაუცველი ფენები.
საკვანძო სიტყვები:  უფასო სასადილო, კვება.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6508 | 6509 | 6510 | 6511 | 6512 | 6513 | 6514 | 6515 | 6516 | 6517 | 6518 |  შემდეგი »  ბოლო »»