ამნაირ ადამიანებს ტაძრის კედლებზე ხატავდნენ : ექვთიმე თაყაიშვილისა და ეროვნული განძის სამშობლოში დაბრუნების 60 წლისთავი : თარიღი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 9 აპრილი. - N82-83 (5116). - 4 გვ.[MFN: 65121]
ანოტაცია: საზოგადო მოღვაწის ექვთიმე თაყაიშვილის ცხოვრებისა და მოღვაწეობის შესახებ
სანიტარული ინსპექცია საშიში პროდუქტების შემოწმებას ქვეყნის საზღვრებიდან იწყებს : კონტროლი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 3 გვ.[MFN: 65122]
პერსონალია:მესხიშვილი დავით (სახელმწიფო სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციის უფროსი); ლეჟავა თამარ (სახელმწიფო სანიტარული ზედამხედველობის ინსპექციაში საკარანტინო კონტროლის თბილისის აეროპორტის მთავარი სპეციალისტი); მარტიაშვილი თენგიზ ("აღმოსავლეთის" რუსთავის ჯგუფში მთავარი სპეციალისტი).
სიმდიდრე სჯობს თუ სიღარიბე?.. : ბადრი წილოსანი-წარმატებული ბიზნესმენი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 1,3 გვ.[MFN: 65123]
ანოტაცია: ელექტროვაგონშემკეთებელ ქარხნაში მომხდარი გარდაქმნებისა და ბადრი წილოსანის როგორც წარმატებული ბიზნესმენისა და მეცენატის საქმიანობის შესახებ. სურათზე: ბ. წილოსანი
პერსონალია:წილოსანი ბადრი (ელექტროვაგონმშენებელი ქარხნის გენერალური დირექტორი); ჩხაიძე აკაკი (საქართველოს რკინიგზის გენერალური დირექტორი).
რათა ევროატლანტიკური ალიანსის და ევროკავშირის მოთხოვნებს ვაკმაყოფილებდეთ... : საზღვარი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 12 აპრილი. - N84 (5117). - 3 გვ.[MFN: 65126]
ანოტაცია: შინაგან საქმეთა სამინისტროს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის დეპარტამენტში სტრუქტურული გარდაქმნებისა და პრაქტიკული რეფორმების შესახებ
პერსონალია:ბიწაძე ბადრი (საქართველოს სახელმწიფო საზღვრის დაცვის სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); მერაბიშვილი ვანო (საქართველოს შს მინისტრი).
ადრინდელი ეშხი ისევ შემორჩენია : გივი წითლაძე 80 წლისა გამხდარა : სოფელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 21 სექტემბერი. - N252 (4631). - 3 გვ.[MFN: 65127]
ანოტაცია: ნატანების კოლმეურნეობის თავმჯდომარე გივი წითლაძის საქმიანობის შესახებ. სურათზე: გ. წითლაძე
პერსონალია:წითლაძე გივი (ნატანების კოლმეურნეობის თავმჯდომარე).