ჯო ზავინულის მუსიკალური ნოვაციები : კონცერტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 8 გვ.[MFN: 65325]
ანოტაცია:  თბილისში ავსტრიელი კომპოზიტორის ჯო ზავინულის გასტროლების შესახებ
პერსონალია:  ზავინული ჯო (ჯაზმენი).
საკვანძო სიტყვები:  კონცერტი.
1. რამიშვილი, ოთარ
ოთარ რამიშვილი: სიმღერა და გიტარაა ჩემი ცხოვრება : იუბილე / ესაუბრა ლეილა ზაქაიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 8 გვ.[MFN: 65326]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ქართული სიმღერების ცნობილ შემსრულებელთან და თბილისის ჭეშმარიტ კოლორიტ პიროვნებასთან ოთარ რამიშვილთან
პერსონალია:  რამიშვილი ოთარ (მუსიკოსი).
ბოლო ლავგარდანიც აიტანეს... : სულიერება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 1 გვ.[MFN: 65327]
ანოტაცია:  წმიდა სამების საკათედრო აღმოსავლეთის ფასადზე ბოლო ლავგარდანის ატანისა და ამით ტაძრის გარე მოპირკეთების დამთავრების შესახებ
პერსონალია:  ჯაფარიძე გია (მოქანდაკე); თუშურაშვილი ჯემალ (მოქანდაკე).
თემატიკა:  წმიდა სამების ეკლესია თბილისში.
პარლამენტს ანგარიშს აბარებენ : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 1 გვ.[MFN: 65328]
ანოტაცია:  მთავრობის მიერ მომზადებული ანგარიში სახელმწიფო ბიუჯეტის შესრულების შედეგების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  დაფინანსება, დავალიანებები, საბიუჯეტო ორგანიზაციები.
1. ხოზრევანიძე, სანდრო
უცხო ნურავის ვეგონებით. ქართველები ვართ, ბედუკუღმართობით რჯულშეცვლილნი და ენადაკარგულნი : სიტყვა ერის გასაგონად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 1,5 გვ.[MFN: 65329]
ანოტაცია:  მესხების სამშობლოში - საქართველოში დაბრუნების საკითხების შესახებ
საკვანძო სიტყვები:  ისტორიული წარსული, მესხეთელთა გასახლება, მუსლიმანი ქართველები, რეპატრირებული მოსახლეობა, სამშობლოში დაბრუნება, პოლიტიკური შეფასება.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ომარ გველესიანის, ელდარ შალამბერიძისა და გივი კახნიაშვილის დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 19 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 2 გვ.[MFN: 65330]
პერსონალია:  გველესიანი ომარ; შალამბერიძე ელდარ; კახნიაშვილი გივი (ზესტაფონის რაიონის კულტურის მუშაკები).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ზესტაფონის რაიონის ჯანმრთელობის დაცვის მუშაკთა საქართველოს ორდენებითა და მედლებით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 19 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 2 გვ.[MFN: 65331]
პერსონალია:  აბაშიძე ციალა (ექიმი); ასათიანი ელისო (მთავარი ექიმი); ჯოჯუა ეთერი (მედსანნაწილის განყოფილების უფროსი); ედიბერიძე მზია (პედიატრი); კორძახია მაკა (ნევროპათალოგი); შერგელაშვილი ნინო (ბავშვთა განყოფილების გამგე).
თემატიკა:  საქართველოს პრეზიდენტის ბრძანებულებები, განკარგულებები, დებულებები.
ვისწრაფოთ ღმერთისკენ : ცოდნისა და რწმენის ერთიანობისათვის // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 2 გვ.[MFN: 65332]
ანოტაცია:  მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტის თამაზ გამყრელიძის მიერ, საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქისთვის საპატიო აკადემიკოსის დიპლომის გადაცემის შესახებ
პერსონალია:  გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს მეცნიერებათა აკადემიის პრეზიდენტი); ილია II (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი).
თემატიკა:  საქართველოს მეცნიერებათა აკადემია.
საკვანძო სიტყვები:  საპატიო დიპლომი, მეცნიერების განვითარება, ახალგაზრდა კადრების მომზადება.
სერგეი შამბა სამხრეთ ტიროლში გაემგზავრა : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 2 გვ.[MFN: 65333]
პერსონალია:  შამბა სერგეი (სოხუმის საგარეო საქმეთა მინისტრი); ლაკობა სტანისლავ (აფხაზეთის თვითაღიარებული რესპუბლიკის უშიშროების საბჭოს მდივანი).
საკვანძო სიტყვები:  ავტონომიის სტატუსი, ქართულ-აფხაზური მოლაპარაკებები.
1. გელაშვილი, ნიკა
ბლოკი "ახალი საქართველოსათვის" - ჩვენი არჩევანია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 სექტემბერი. - N257(4636). - 1,3 გვ.[MFN: 65334]
ანოტაცია:  ბლოკ "ახალი საქართველოსათვის" წინასაარჩევნო პროგრამის შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ჯორბენაძე ავთანდილ (მოქალაქეთა კავშირის ლიდერი).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში, 2003 წლის 2 ნოემბერი. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  საარჩევნო კომისია, ოპოზიცია, პარტიის წესდება, არასამთავრობო ორგანიზაციები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6529 | 6530 | 6531 | 6532 | 6533 | 6534 | 6535 | 6536 | 6537 | 6538 | 6539 |  შემდეგი »  ბოლო »»