ქართველი ინტელიგენტის ცხოვრება და ბედი : სად არის ჩვენი "თანამემამულე"? : ყოველკვირეული ლიტერატურულ-პუბლიცისტური ჩანართი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 5 გვ.[MFN: 65359]
ანოტაცია: სხვადასხვა ქვეყნებში დაქსაქსულ ქართველ ემიგრანტთა შესახებ. სურათზე: ზ. მესხი
ფეხზე წამოვუდგეთ ჩვენს სიმბოლოებს : წმიდათაწმიდა / ესაუბრა ლია ჭიღლაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 სექტემბერი. - N257(4636). - 1,3 გვ.[MFN: 65363]
ანოტაცია: საქართველოს სახელმწიფო დროშის, გერბისა და სახელმწიფო ჰიმნის შესახებ. სურათზე: მიხეილ მაყაშვილი
პერსონალია:მაყაშვილი მიხეილ (არქიტექტორი, ქართველ ჰერალდიკოსთა ასოციაციის თანათავმჯდომარე).
გაეროსთვის რეფორმები აუცილებელია : საზღვარგარეთ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 5 გვ.[MFN: 65364]
პერსონალია:რაისი კონდოლიზა (აშშ-ს სახელმწიფო მდივანი); ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი); ბოლტონი ჯონ (სენატის საერთაშორისო ურთიერთობათა კომიტეტის კანდიდატურა); ჰეიგელი ჩაკ (რესპუბლიკელი სენატორი).
საქართველოს ეროვნული ბანკის ვიცე-პრეზიდენტის განკარგულება : სააქციო საზოგადოების კომერციული ბანკის "აბსოლუტბანკის" გაკოტრებულად გამოცხადებისა და საქართველოს ეროვნული ბანკის რეესტრიდან ამოღების შესახებ : 2003 წლის 25 სექტემბერი. თბილისი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 სექტემბერი. - N257(4636). - 7 გვ.[MFN: 65365]
გმირების სოფელი ახალ გმირებზე ოცნებობს : აღორძინება იწყება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 6 გვ.[MFN: 65367]
ანოტაცია: ახალსოფლის მოსახლეობის გაუმჯობესებული ცხოვრების პირობების შესახებ
ზნეკეთილი, გამჭრიახი, ზრდილი და თავმდაბალი : დავით გურგენიძე - 50 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 26 სექტემბერი. - N257(4636). - 7 გვ.[MFN: 65368]
პერსონალია:გურგენიძე დავით (საერთაშორისო ოსტატი, ჭადრაკის ფედერაციის ვიცე-პრეზიდენტი).