"ტიციანობა" ჭყვიშში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 3 გვ.[MFN: 65410]
ანოტაცია:  ვანის რაიონის სოფ. ჭყვიშში გალაკტიონ და ტიციან ტაბიძეების სახლ-მუზეუმისთვის საჩუქრების გადაცემის შესახებ სახალხო დღესასწაულთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ტაბიძე გალაკტიონ; ტაბიძე ტიციან (პოეტები); ტაბიძე გიორგი (თბილისის საკრებულოს წევრი).
გეოგ.დასახელება:  ვანი (ჭყვივი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. სახალხო დღესასწაულები.
საკვანძო სიტყვები:  სახლ-მუზეუმი, აღდგენითი სამუშაოები, საგამოფენო დარბაზი.
1. "გაზპრომის" წინაშე ამერიკული შლაგბაუმი აღიმათა / იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 15 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 1,2 გვ.[MFN: 65411]
ანოტაცია:  საქართველოს ხელისუფლების მიერ ცენტრალური გაზსადენის პრივატიზაციისა და რუსეთის კომპანია "გაზპრომთან" შესაბამისი კონტრაქტის გაფორმებაზე უარის თქმის შესახებ
პერსონალია:  მანი სტივენ (ევრაზიის საკითხებში ამერიკის შეერთებული შტატების მრჩეველი); თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი ეკონომიკური რეფორმებისა და განვითარების საკითხებში); გამყრელიძე დავით ("ახალ მემარჯვენეთა" ლიდერი); მედვედევი ალექსანდრე ("გაზექსპოტის" კომპანიის გენერალური დირექტორი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს მთავრობის მეთაური).
ორგანიზაცია:  "გაზპრომი".
თემატიკა:  გაზსადენი. სახელმწიფო ქონების პრივატიზაცია.
საკვანძო სიტყვები:  ენერგეტიკული დამოუკიდებლობა, ინვესტიცია, მაგისტრალური გაზსადენი.
ეროვნული უშიშროების საბჭოს სხდომა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 სექტემბერი. - N258(4637). - 1 გვ.[MFN: 65412]
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი).
ორგანიზაცია:  "თბილგაზი".
თემატიკა:  საქართველოს ეროვნული უშიშროების საბჭო.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 8 გვ.[MFN: 65413]
პერსონალია:  ბებია სარდიონ.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 8 გვ.[MFN: 65414]
პერსონალია:  თანდილაშვილი ალექსანდრე.
"ნაციონალები" - სხვისი პასპორტებიდან მასობრივ ხულიგნობამდე : ცხელი თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 სექტემბერი. - N258(4637). - 1,2 გვ.[MFN: 65415]
ანოტაცია:  "ნაციონალური" მოძრაობის წევრების ბოლნისის ამომრჩევლებთან შეხვედრისას წარმოქმნილი დაპირისპირების შესახებ
პერსონალია:  დავითაშვილი დენის (ცესკო-ს კომისიის წევრი); მამალაძე ლევან (ქვემო ქართლის გუბერნატორი); მურადხანოვი ქემალ (ბოლნისის მაჟორიტარი დეპუტატი); სააკაშვილი მიხეილ (ნაციონალური მოძრაობის ლიდერი).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში. ნაციონალური მოძრაობა. პოლიტიკური პარტიები საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  პირადობის მოწმობა, სკანდალი, ინციდენტი, არჩევნების გაყალბება, პროვოკაცია.
მზრუნველობას მოკლებული ბავშვებისთვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 3 გვ.[MFN: 65416]
ანოტაცია:  გლდანის N 2 დამხმარე სკოლა-ინტერნატის აღსაზრდელებსთვის სპეცილური პროექტებისა და საქველმოქმედო აქციის განხორციელების შესახებ
თემატიკა:  ობოლი და მზრუნველობას მოკლებული ბავშვები.
საკვანძო სიტყვები:  საქველმოქმედო აქცია, პროექტი, სკოლა-ინტერნატი, აღსაზრდელები.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 8 გვ.[MFN: 65417]
პერსონალია:  მარგველანი ანზორ.
1. გაეროსათვის გასული წელი ძალზე მძიმე იყო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 25 სექტემბერი. - N256 (4635). - 5 გვ.[MFN: 65418]
ანოტაცია:  გაეროს გენერალური ასამბლეის წინაშე აშშ-ს პრეზიდენტის ჯორჯ ბუშის გამოსვლა ერაყში კოალიციის მოქმედების შესახებ. სურათზე: ჯორჯ ბუში
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ-ს პრეზიდენტი); ანანი კოფი (გაეროს გენერალური მდივანი).
გეოგ.დასახელება:  ერაყი.
საკვანძო სიტყვები:  გაერო, ომისშემდგომი რეკონსტრუქცია, სუვერენიტეტის აღდგენა, პრევენციული ზომები.
1. პოეზიამ გაარღვია საზღვარი : ბოლომდე დაუწერელი ცხოვრების წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 4 გვ.[MFN: 65419]
ანოტაცია:  გამოჩენილი ქართველი პოეტისა და საზოგადო მოღვაწის ირაკლი აბაშიძის მოგონებებისა და რჩეული ლექსების კრებულის - "ზარები ოცდაათიანი წლებიდან" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  აბაშიძე ირაკლი (პოეტი, საზოგადო მოღვაწე); პასტერნაკი ბორის; ტარკოვსკი არსენი; ტიხონოვი ნიკოლოზ; ევტუშენკო ევგენი (რუსი პოეტები); ჯალიაშვილი ელისო (მთარგმნელი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. საზოგადო მოღვაწეები. რუსი პოეტები.
საკვანძო სიტყვები:  რუსი ინტელიგენცია, პოეზია, მწერლობა, მეგობრული ურთიერთობები, მოგონებები, წიგნი.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6537 | 6538 | 6539 | 6540 | 6541 | 6542 | 6543 | 6544 | 6545 | 6546 | 6547 |  შემდეგი »  ბოლო »»