"გაზპრომის" წინაშე ამერიკული შლაგბაუმი აღიმათა / იური სიმონიანი, "ნეზავისიმაია გაზეტა", 15 აპრილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 16 აპრილი. - N88 (5121). - 1,2 გვ.[MFN: 65411]
ანოტაცია: საქართველოს ხელისუფლების მიერ ცენტრალური გაზსადენის პრივატიზაციისა და რუსეთის კომპანია "გაზპრომთან" შესაბამისი კონტრაქტის გაფორმებაზე უარის თქმის შესახებ
პერსონალია:მანი სტივენ (ევრაზიის საკითხებში ამერიკის შეერთებული შტატების მრჩეველი); თარგამაძე გივი (პარლამენტის თავდაცვისა და უშიშროების კომიტეტის თავმჯდომარე); ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი ეკონომიკური რეფორმებისა და განვითარების საკითხებში); გამყრელიძე დავით ("ახალ მემარჯვენეთა" ლიდერი); მედვედევი ალექსანდრე ("გაზექსპოტის" კომპანიის გენერალური დირექტორი); სააკაშვილი მიხეილ (საქართველოს პრეზიდენტი); ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს მთავრობის მეთაური).
"ნაციონალები" - სხვისი პასპორტებიდან მასობრივ ხულიგნობამდე : ცხელი თემა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 27 სექტემბერი. - N258(4637). - 1,2 გვ.[MFN: 65415]
ანოტაცია: "ნაციონალური" მოძრაობის წევრების ბოლნისის ამომრჩევლებთან შეხვედრისას წარმოქმნილი დაპირისპირების შესახებ
პოეზიამ გაარღვია საზღვარი : ბოლომდე დაუწერელი ცხოვრების წიგნი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 17 აპრილი. - N89 (5122). - 4 გვ.[MFN: 65419]
ანოტაცია: გამოჩენილი ქართველი პოეტისა და საზოგადო მოღვაწის ირაკლი აბაშიძის მოგონებებისა და რჩეული ლექსების კრებულის - "ზარები ოცდაათიანი წლებიდან" გამოცემის შესახებ