ინფორმაცია: ეკოლოგიური კატასტროფა; ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონაში მოსახლეობამ გზა გავდაკეტა; დუტა სხირტლაძემ ლუდის სმაში გაიმარჯვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 3 გვ.[MFN: 65786]
პერსონალია:  მაღლაფერიძე ვასილ (მცხეთა-მთიანეთის რეგიონში პრეზიდენტის რწმუნებული); სხირტლაძე დუტა (მსახიობი).
გეოგ.დასახელება:  (მეღრეკისი).
თემატიკა:  საქართველოს რეგიონები. ადამიანის გატაცება. კონტრაბანდა. ქართველი მსახიობები.
საკვანძო სიტყვები:  კონტრაბანდული ხორცი, ლარსის საკონტროლო-გამშვები პუნქტიცხინვალის რეგიონი, ალკოჰოლური სასმელი, პრეზენტაცია.
მხოლოდ მამულის მოსიყვარულე, სახელმწიფოებრივად მოაზროვნე ადამიანებს ძალუძთ ქვეყნის ეკონომიკის აღმავლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 ოქტომბერი. - N265 (4644). - 3 გვ.[MFN: 65787]
ანოტაცია:  ქუთაისში გამართული დიდი ქართველი პუბლიცისტის, ეკონომიკის რეფორმატორისა და მოაზროვნის ნიკო ნიკოლაძის 160 წლისთავისადმი მიძღვნილი ეონომიკური ფორუმის - "მომავლის ეკონომიკა ძლიერი საქართველოსათვის" შესახებ
პერსონალია:  შანშიაშვილი თემურ (პრეზიდენტის რწმუნებული იმერეთის მხარეში); პატარკაციშვილი ბადრი (ბიზნესმენი); თოფაძე გოგი (მეწარმე); ადეიშვილი მერაბ (საქართველოს ტრანსპორტისა და კომუნიკაციების მინისტრი).
თემატიკა:  ეკონომიკური ფორუმი. ქართველი ბიზნესმენები. საქართველოს ეკონომიკა.
საკვანძო სიტყვები:  ეროვნული მეწარმეობა, ელექტროფიკაცია, რკინიგზების, ხიდების, გზატკეცილების, ნავსადგურების მშენებლობა, სამთამადნო მრეწველობა, სოფლის მეურნეობა.
1. პეტელინი, ვიქტორ
მიხეილ შოლოხოვის შეხვედრები იოსებ სტალინთან : (გაგრძელება იქნებ) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 4 გვ.[MFN: 65788]
ანოტაცია:  სურათზე: მიხეილ შოლოხოვი მეუღლესთან ერთად
პერსონალია:  შოლოხოვი მიხეილ (მწერალი); სტალინი იოსებ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე); გორკი მაქსიმ (მწერალი); ლენინი ვლადიმერ (საბჭოთა სახელმწიფო და პოლიტიკური მოღვაწე).
თემატიკა:  რუსი მწერლები. საბჭოთა პოლიტიკური მოღვაწეები.
საკვანძო სიტყვები:  ბოლშევიკები, პარტიული მუშაკები, ოქტომბრის რევოლუცია, კრემლი, ტროცკისტები, წითელი ტერორი, ბლანკიზმი.
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : ნოინა მატუას ღირსების ორდენით დაჯილდოების შესახებ : 2003 წლის 29 სექტემბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 2 გვ.[MFN: 65789]
პერსონალია:  მატუა ნოინა ("ქართველთა საზოგადოება რუსეთში" პრეზიდიუმის წევრი და პასუხისმგებელი მდივანი).
საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება : საქართველოს ენერგეტიკისა და ენერგეტიკულ ნაგებობათა სამეცნიერო-კვლევითი ინსტიტუტის თანამშრომელთა საქართველოს ორდენებით, მედლებით დაჯილდოებისა და წახალისების შესახებ : 2003 წლის 1 ოქტომბერი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 2 გვ.[MFN: 65790]
პერსონალია:  გიგიბერია გიორგი; კილასონია ჯემალ; ლეკიშვილი გურამ; ღუდუშაური ირაკლი; ყუბანეიშვილი არჩილ; ცაბაძე ნოდარ; ბიჯამოვი იაკირ; გაგოშიძე შალვა; გვაზავა რომან; თოფურია მანანა; კალანდაძე ვალერიან; ლორთქიფანიძე მერაბ; მესხელი ქართლოს; მეტრეველი თამაზ; ნინიძე გურამ; ჩიხლაძე ნოდარ; ჩრდილელი ომარ; ჭუმბურიძე გიორგი; ხელიძე გრიგოლ; აბრამიშვილი ნელი; ამირიძე ნიკოლოზ; ბარაბაძე ნათელა; გეორქოვი ედუარდ; გველესიანი თეიმურაზ; დოხნაძე კლარა; იოსელიანი შალვა; იურიანტი ალექსანდრე; კიკვილაშვილი გივი; მაისურაძე ლედი; მენაბდიშვილი ოთარ; მიქაშვილი იულონ; ოსტაპენკო გალინა; სიმონიანი მარინა; ურუშაძე ლეილა; ყალაბეგაშვილი ნელი; ჩიქოვანი თენგიზ; ჭიჭაღუა პეტრე; ხეჩიკაშვილი ნანა; ხუნდაძე თამაზ; ჯიშკარიანი ჯემპსონ.
საკვანძო სიტყვები:  დაჯილდოება, ღირსებიმ ორდენი, ღირსების მედალი, მადლობა.
სამყურა - 2005 და სხვ. : [ლექსები] // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 4 გვ.[MFN: 65791]
ანოტაცია:  სურათზე: ფრიდონ ხალვაში
1. აშენე, მართე, გადაეცი! : ახალი აეროპორტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N95 (5128). - 8 გვ.[MFN: 65792]
ანოტაცია:  თბილისის ახალი აეროპორტის მშენებლობასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ნოღაიდელი ზურაბ (საქართველოს პრემიერ-მინისტრი); ერდოგანი რეჯეფ (თურქეთის პრემიერ-მინისტრი).
ორგანიზაცია:  "ჩელები".
საკვანძო სიტყვები:  მშენებლობა, მოლაპარაკებები, თურქეთი.
1. ხომერიკი, მანანა
შეხვედრა თურქეთის პრინცესებთან : ძირები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 4 გვ.[MFN: 65793]
ანოტაცია:  მისი საიმპერატორო უმაღლესობების, პრინცესა ირინა სტაროსელსკაიასა და მისი ქალიშვილის, ნელიფერის საქართველოში ჩამობრძანებისა და მათი ქართული წარმომავლობის შესახებ
თემატიკა:  თურქეთის პრინცესები.
საკვანძო სიტყვები:  ქართული არისტოკრატია, ბაგრატიონთა შთამომავლობა, ემიგრაცია, ქართველი ემიგრანტები, ქართველი მწერლები, ქველმოქმედები, საიმპერატორო უმაღლესობები.