ფესტივალის დღიური // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 ოქტომბერი. - N265 (4644). - 5,6 გვ.[MFN: 65794]
ანოტაცია:  თეატრალურ ფესტივალზე "ოქროს ნიღაბი" გამართული სპექტაკლების შესახებ
პერსონალია:  მუხელაშვილი ნათელა; კახიანი მარინა; კნიპერი ოლგა (მსახიობები); კაპანაძე გოჩა; ვარსიმაშვილი ავთო (რეჟისორები).
თემატიკა:  ფესტივალი - "ოქროს ნიღაბი".
1. შიუკაშვილი, ვაჟა
პრემიერაზე ვოლგოგრადში გეპატიჟებით : ოთარ ჯანგიშერაშვილი 60 წლისაა / ვაჟა შიუკაშვილი ; გურამ ვაშაკაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 ოქტომბერი. - N265 (4644). - 7 გვ.[MFN: 65795]
ანოტაცია:  რუსეთში მოღვაწე ქართველი რეჟისორის ოთარ ჯანგიშერაშვილის შემოქმედების შესახებ
პერსონალია:  ჯანგიშერაშვილი ოთარ (რეჟისორი); ჯანგიშერაშვილი ოთარ (რუსეთი).
გეოგ.დასახელება:  რუსეთი; ვოლგოგრადი.
საკვანძო სიტყვები:  სპექტაკლები, პრემიერები, მაყურებელი, სცენა.
პარლამენტარის ბაღის შესახებ : დეპუტატობის კანდიდატი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 2 გვ.[MFN: 65796]
ანოტაცია:  დეპუტატ ნ. ნავაძის მოღვაწეობის შესახებ. სურათზე: ნუგზარ ნავაძე
პერსონალია:  ნავაძე ნუგზარ (მაჟორიტარი დეპუტატი).
საკვანძო სიტყვები:  პარლამენტი, დეპუტატი, საფეხბურთო კლუბი "მერანი-91".
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 5 გვ.[MFN: 65797]
ანოტაცია:  სსიპ თბილისის ვასო აბაშიძის სახელობის მუსიკალური თეატრის ტენდერი თეატრის შენობის ცენტრალური ფოიეს ტერიტორიაზე სარეკონსტრუქციო-სამშენებლო სამუშაოების ჩატარებაზე
მე რომ ხელმწიფე ვიყო... : პრემიერა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 ოქტომბერი. - N265 (4644). - 7 გვ.[MFN: 65798]
ანოტაცია:  რუსთავის სახელმწიფო საბავშვო და ახალგაზრდულ თეატრში ახალი თეატრალური სეზონის გახსნის შესახებ
პერსონალია:  ძიგუა ვაჟა (რეჟისორი); ელიზბარაშვილი სოსო; შარვაძე ანა; ფიროსმანაშვილი ზურაბ; მიქაძე აკაკი; რევაზიშვილი გიორგი; ტაბატაძე ლეილა; მთვარიშვილი გიორგი (მსახიობები).
საკვანძო სიტყვები:  რომანტიკულ-ზღაპრული სანახაობა, მსახიობები, სცენა.
განცხადება ღია ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 5 გვ.[MFN: 65799]
ანოტაცია:  ბორჯომის რაიონის გამგეობა აცხადებს ღია ტენდერს რაიონის ბაგა-ბაღების კვების პროდუქტების შესყიდვაზე
განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 5 გვ.[MFN: 65800]
ანოტაცია:  საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს საჯარო რეესტრის ეროვნული სააგენტოს ტენდერი დაცვის მომსახურების შესყიდვაზე
რადიოლოგთა კონგრესი თბილისში : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 3 ოქტომბერი. - N264 (4643). - 2 გვ.[MFN: 65801]
საკვანძო სიტყვები:  სხივური თერაპია, ახალი ტექნოლოგიები.
1. ნაგიბინა, მარია
მან იცოდა, რომ ომს წააგებდა : დაიჯესტი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 აპრილი. - N96 (5129). - 6 გვ.[MFN: 65802]
ანოტაცია:  გაზეთ "СОБЕСЕДНИК"-ის ინტერვიუ დუჩო მუსოლინის შვილიშვილთან, ალესანდრა მუსოლონისთან
პერსონალია:  მუსოლინი ბენიტო (იტალიელი დიქტატორი, პოლიტიკური მოღვაწე); მუსოლინი ალესანდრა (ევროპარლამენტის წევრი).
საკვანძო სიტყვები:  მეორე მსოფლიო ომი, ფაშიზმი.
წიგნი "ოქროს ფორტუნას" მფლობელზე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 4 ოქტომბერი. - N265 (4644). - 8 გვ.[MFN: 65803]
ანოტაცია:  ახალი ქართული წიგნის "კვლევის, ძიების გზით...", მიძღვნილი ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის ნადია შალუტაშვილისადმი, გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  შალუტაშვილი ნადია (თეატრმცოდნე); მამულაშვილი გულიკო (წიგნის რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართველი თეატრმცოდნეები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6576 | 6577 | 6578 | 6579 | 6580 | 6581 | 6582 | 6583 | 6584 | 6585 | 6586 |  შემდეგი »  ბოლო »»