"ოქროს ნიღაბი" ოვაციური დასასრულით... // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 7 ოქტომბერი. - N268 (4647). - 8 გვ.[MFN: 65889 ]
ანოტაცია: პირველი საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალის "ოქროს ნიღაბი" სხვადასახვა ნომინაციებში გამარჯვებულთა დაჯილდოების შესახებ
პერსონალია: ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი); ჩართოლანი გიორგი ; ტურიაშვილი მანანა (თეატრმცოდნეები); იოკაშვილი ზურაბ (მუსიკისმცოდნე); სამსონაძე ირაკლი (დრამატურგი); გუნია ნინო (მხატვარი); ჩხიკვაძე რამაზ (მსახიობი); იოსელიანი რამაზ (მსახიობი); ვარსიმაშვილი ავთო (რეჟისორი); გულიაშვილი პაატა (მსახიობი); გოგიძე კახა (მსახიობი); ყანჩელი გია (კომპოზიტორი); მარგველაშვილი გიორგი (რეჟისორი).
თემატიკა: საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალი - "ოქროს ნიღაბი" .
საკვანძო სიტყვები: პრიზები, გამარჯვებულები .
რთველაძე, გუჯა
ადიდებული მდინარეები არაფერს ეპუებიან : ბუნება მბრძანებელია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N98(5131). - 1 გვ.[MFN: 65890 ]
ანოტაცია: დასავლეთ საქართველოში წყალდიდობის შესახებ
პერსონალია: წერეთელი გოგი (საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
სოხუმის ხელისუფლბა რეფერენდუმს ამზადებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 3 გვ.[MFN: 65891 ]
პერსონალია: ბაბურინი სერგეი (რუსეთის სათათბიროს ვიცე-სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები: სარეფერენდუმო ბიულეტენი, რუსი იურისტები, კონსულტაციები .
პრინცესა Lize de Georgie - ელისაბედ ორბელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N95 (5128). - 6 გვ.[MFN: 65892 ]
ანოტაცია: ძველი ქართველი არისტოკრატი ქალის ელისაბედ ორბელიანის შესახებ. სურათზე: ელისაბედ ორბელიანი
პერსონალია: ორბელიანი ელისაბედ (პოეტი, მთარგმნელი); ბერიძე ვახტანგ (პროფესორი, მეცნიერი).
თემატიკა: ქართველი ქალები .
საკვანძო სიტყვები: დიდგვაროვანი ქალი, მოგონებები, პარიზი .
სახელმწიფო სტიქიით დაზარალებულებს მაქსიმალურ დახმარებას გაუწევს : პრეზიდენტის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N98(5131). - 1 გვ.[MFN: 65893 ]
ანოტაცია: დასავლეთ საქართველოში წყალდიდობის გამო პრეზიდენტის განცხადების შესახებ
მოსკოვი აფხაზეთში სამხედრო ძალებს აძლიერებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 3 გვ.[MFN: 65894 ]
საკვანძო სიტყვები: გუდაუთა, რუსული სამხედრო ტექნიკა, საჰაერო სივრცე, სამხედრო ბაზები .
დიტო ცინცაძის ორმაგი ტრიუმფი : კინო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 7 ოქტომბერი. - N268 (4647). - 8 გვ.[MFN: 65895 ]
ანოტაცია: საერთაშორისო კინოფესტივალ "პრომეთეს" გამარჯვებულებისა და ნომინანტების შესახებ
პერსონალია: ცინცაძე დიტო ; ესაძე რეზო ; ცაავა გენო ; ბადურაშვილი ერეკლე ; იოსელიანი ოთარ ; ჯაფარიძე ოთარ ; ტშასკალსკი პიოტრ (რეჟისორები); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა: საერთაშორისო კინოფესტივალი - "პრომეთე" .
საკვანძო სიტყვები: კინომატოგრაფია, კონკურსი, ჟიური, პრიზები .
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 6 გვ.[MFN: 65896 ]
ანოტაცია: საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს, ავტოტრანსპორტის სათადარიგო ნაწილების სახელმწიფო შესყიდვაზე
საქართველოს პარლამენტის აპარატის აპარატის სატენდერო კომისისს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 6 გვ.[MFN: 65897 ]
ანოტაცია: საქართველოს პარლამენტის აპარატის სატენდერო კომისია აცხადებს ღია ტენდერს საქართველოს პარლამენტის 2005 წლის ბიუჯეტით გათვალისწინებული ხარჯების შესაბამისად, ავტომობილების შესყიდვაზე
პრემიერმა 50 ოჯახს დახმარება აღუთქვა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N98(5131). - 1 გვ.[MFN: 65898 ]
ანოტაცია: სტიქიით დაზარალებულებთან ზერაბ ნოღაიდელის შეხვედრის შესახებ. სურათზე: ზურაბ ნოღაიდელი
გვერდები: «« პირველი « წინა | 6585 | 6586 | 6587 | 6588 | 6589 | 6590 | 6591 | 6592 | 6593 | 6594 | 6595 | შემდეგი » ბოლო »»