"ოქროს ნიღაბი" ოვაციური დასასრულით... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 ოქტომბერი. - N268 (4647). - 8 გვ.[MFN: 65889]
ანოტაცია:  პირველი საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალის "ოქროს ნიღაბი" სხვადასახვა ნომინაციებში გამარჯვებულთა დაჯილდოების შესახებ
პერსონალია:  ლორთქიფანიძე გიგა (რეჟისორი); ჩართოლანი გიორგი; ტურიაშვილი მანანა (თეატრმცოდნეები); იოკაშვილი ზურაბ (მუსიკისმცოდნე); სამსონაძე ირაკლი (დრამატურგი); გუნია ნინო (მხატვარი); ჩხიკვაძე რამაზ (მსახიობი); იოსელიანი რამაზ (მსახიობი); ვარსიმაშვილი ავთო (რეჟისორი); გულიაშვილი პაატა (მსახიობი); გოგიძე კახა (მსახიობი); ყანჩელი გია (კომპოზიტორი); მარგველაშვილი გიორგი (რეჟისორი).
თემატიკა:  საერთაშორისო თეატრალური ფესტივალი - "ოქროს ნიღაბი".
საკვანძო სიტყვები:  პრიზები, გამარჯვებულები.
1. რთველაძე, გუჯა
ადიდებული მდინარეები არაფერს ეპუებიან : ბუნება მბრძანებელია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N98(5131). - 1 გვ.[MFN: 65890]
ანოტაცია:  დასავლეთ საქართველოში წყალდიდობის შესახებ
პერსონალია:  წერეთელი გოგი (საქართველოს საავტომობილო გზების სახელმწიფო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
სოხუმის ხელისუფლბა რეფერენდუმს ამზადებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 3 გვ.[MFN: 65891]
პერსონალია:  ბაბურინი სერგეი (რუსეთის სათათბიროს ვიცე-სპიკერი).
საკვანძო სიტყვები:  სარეფერენდუმო ბიულეტენი, რუსი იურისტები, კონსულტაციები.
პრინცესა Lize de Georgie - ელისაბედ ორბელიანი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 23 აპრილი. - N95 (5128). - 6 გვ.[MFN: 65892]
ანოტაცია:  ძველი ქართველი არისტოკრატი ქალის ელისაბედ ორბელიანის შესახებ. სურათზე: ელისაბედ ორბელიანი
პერსონალია:  ორბელიანი ელისაბედ (პოეტი, მთარგმნელი); ბერიძე ვახტანგ (პროფესორი, მეცნიერი).
საკვანძო სიტყვები:  დიდგვაროვანი ქალი, მოგონებები, პარიზი.
1. სახელმწიფო სტიქიით დაზარალებულებს მაქსიმალურ დახმარებას გაუწევს : პრეზიდენტის განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N98(5131). - 1 გვ.[MFN: 65893]
ანოტაცია:  დასავლეთ საქართველოში წყალდიდობის გამო პრეზიდენტის განცხადების შესახებ
მოსკოვი აფხაზეთში სამხედრო ძალებს აძლიერებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 3 გვ.[MFN: 65894]
საკვანძო სიტყვები:  გუდაუთა, რუსული სამხედრო ტექნიკა, საჰაერო სივრცე, სამხედრო ბაზები.
დიტო ცინცაძის ორმაგი ტრიუმფი : კინო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 7 ოქტომბერი. - N268 (4647). - 8 გვ.[MFN: 65895]
ანოტაცია:  საერთაშორისო კინოფესტივალ "პრომეთეს" გამარჯვებულებისა და ნომინანტების შესახებ
პერსონალია:  ცინცაძე დიტო; ესაძე რეზო; ცაავა გენო; ბადურაშვილი ერეკლე; იოსელიანი ოთარ; ჯაფარიძე ოთარ; ტშასკალსკი პიოტრ (რეჟისორები); ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საერთაშორისო კინოფესტივალი - "პრომეთე".
საკვანძო სიტყვები:  კინომატოგრაფია, კონკურსი, ჟიური, პრიზები.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროს განცხადება ტენდერის ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 6 გვ.[MFN: 65896]
ანოტაცია:  საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტრო აცხადებს ღია ტენდერს, ავტოტრანსპორტის სათადარიგო ნაწილების სახელმწიფო შესყიდვაზე
საქართველოს პარლამენტის აპარატის აპარატის სატენდერო კომისისს განცხადება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 26 აპრილი. - N97 (5130). - 6 გვ.[MFN: 65897]
ანოტაცია:  საქართველოს პარლამენტის აპარატის სატენდერო კომისია აცხადებს ღია ტენდერს საქართველოს პარლამენტის 2005 წლის ბიუჯეტით გათვალისწინებული ხარჯების შესაბამისად, ავტომობილების შესყიდვაზე
1. პრემიერმა 50 ოჯახს დახმარება აღუთქვა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 27 აპრილი. - N98(5131). - 1 გვ.[MFN: 65898]
ანოტაცია:  სტიქიით დაზარალებულებთან ზერაბ ნოღაიდელის შეხვედრის შესახებ. სურათზე: ზურაბ ნოღაიდელი
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6585 | 6586 | 6587 | 6588 | 6589 | 6590 | 6591 | 6592 | 6593 | 6594 | 6595 |  შემდეგი »  ბოლო »»