1. ნუთუ მართლა არსებობს წამი, რისი შეჩერებაც ნამდვილად გვსურს? : რუსუდან ბოლქვაძის შეჩერებული წამები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 აპრილი. - N101(5134). - 6 გვ.[MFN: 66049]
ანოტაცია:  რუსუდან ბოლქვაძის ფოტონამუშევრების შესახებ. სურათზე: რ. ბოლქვაძე
პერსონალია:  ბოლქვაძე რუსუდან (მსახიობი).
საკვანძო სიტყვები:  ფოტოგამოფენა, ფოტოხელოვნება.
1. საქართველოს პრესსამსახური
გულწრფელი მადლობა გერმანელებს... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 აპრილი. - N100 (5133). - 2 გვ.[MFN: 66050]
ანოტაცია:  ნინო ბურჯანაძისა და ბრიგიტე ციპრის შეხვედრის შესახებ. სურათზე: ნინო ბურჯანაძე და ბრიგიტე ციპრი
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); ციპრი ბრიგიტე (გერმანიის ფედერაციული რესპუბლიკის იუსტიციის მინისტრი).
თემატიკა:  საქართველო-გერმანიის ურთიერთობები. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
საკვანძო სიტყვები:  დახმარება, ტექნიკური აღჭურვა.
ჩვენი წარსულის გამცოცხლებელი : გამოიცა აკადემიკოს გიორგი ჩიტაიას ხუთტომეული // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ოქტომბერი. - N270 (4649). - 5 გვ.[MFN: 66051]
პერსონალია:  ჩიტაია გიორგი (აკადემიკოსი).
საკვანძო სიტყვები:  შრომები.
ნოსტალგია ოთარ თაქთაქიშვილზე : იუბილე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 აპრილი. - N101(5134). - 4 გვ.[MFN: 66052]
ანოტაცია:  თბილისის ოპერისა და ბალეტის თეატრში კომპოზიტორ ოთარ თაქთაქიშვილის დაბადებიდან 80 წლისთავის გამო გამართული საიუბილეო საღამოს შესახებ. სურათზე: ო. თაქთაქიშვილი
პერსონალია:  თაქთაქიშვილი ოთარ (კომპოზიტორი); გაბაშვილი გიორგი (კულტურის მინისტრი); ტორაძე გულბათ (მუსიკათმცოდნე); აზმაიფარაშვილი ზაზა; ჭიჭინაძე გოგი (დირიჟორები); ბურჭულაძე პაატა; სოტკილავა ზურაბ (საოპერო მომღერლები).
ჰუმანიტარული ტვირთი დაზარალებულთათვის : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 30 აპრილი. - N101(5134). - 1 გვ.[MFN: 66053]
ანოტაცია:  "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობის" ორგანიზაციების ინიციატივით, სტიქიით დაზარალებული რეგიონების მოსახლეობისათვის ჰუმანიტარული ტვირთის გაგზავნის შესახებ
თემატიკა:  სტიქიური უბედურებები. "ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა". ჰუმანიტარული დახმარებები.
საკვანძო სიტყვები:  დაზარალებული რეგიონები, დახმარება, სტიქია, მესტია, ლენტეხი.
1. დონაძე, სოსო
ისევ სამხედრო ბეგარის შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 29 აპრილი. - N100 (5133). - 2 გვ.[MFN: 66054]
თემატიკა:  სავალდებულო სამხედრო სამსახური.
საკვანძო სიტყვები:  ბეგარის გაზრდა.
ჩემპიონებს - ოლიმპიური ფონდის ჯილდო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 9 ოქტომბერი. - N270 (4649). - 7 გვ.[MFN: 66055]
ანოტაცია:  სპორტის სახელმწიფო დეპარტამენტში ქართველ მოჭიდავეებთან და მათ მწვრთნელებთან მოწყობილი შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ნოზაძე რამაზ; კვირკველია მანუჩარ; ჩაჩუა აკაკი; ვახტანგაძე მუხრან (მოჭიდავეები); ბაგრატიონი ჯანო (სეოკ-ის პრეზიდენტი); ძასოხოვი გოჩა (საქართველოს ჭიდაობის ფედერაციის პრეზიდენტი); ზენაიშვილი ემზარ (სეოკ-ის გენერალური მდივანი); პატარკაციშვილი ბადრი (საქართველოს ოლიმპიური ფონდის პრეზიდენტი).
საკვანძო სიტყვები:  გამარჯვებულები, დაჯილდოება, მსოფლიო ჩემპიონატი.