ეძღვნება ქალს : "ლამაზი ქალი რომ დახატო, ბევრი ლამაზი უნდა ნახო" რაფაელი // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 12 ოქტომბერი. - N273 (4652). - 8 გვ.[MFN: 66509 ]
ანოტაცია: გალერეა "TMS"-ში მიმდინარე მალხაზ კუხაშვილის პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია: კუხაშვილი მალხაზ (მხატვარი).
თემატიკა: ქართველი მხატვრები. მხატვართა გამოფენები .
საკვანძო სიტყვები: მსუბუქი ტონალობა, კომპოზიციები, მხატვრული ოსტატობა, გრაფიკული და ფერწერული ხელოვნების ნიმუშები .
ალექსანდრე დიუმა ფოთში "დარჩება" : პატივგება // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 11 ოქტომბერი. - N272(4651). - 4 გვ.[MFN: 66510 ]
ანოტაცია: ფოთის პორტში დიუმას ქანდაკების დადგმის შესახებ
პერსონალია: დიუმა ალექსანდრე (მწერალი); ინაიშვილი ვალერიან ; ქაჯაია ვალერიან (მოქანდაკეები).
თემატიკა: ფრანგი მწერლები. ფოთის ნავსადგური .
"ახალი ხიდის" ახალი ნომერი : პერიოდიკა // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 12 ოქტომბერი. - N273 (4652). - 8 გვ.[MFN: 66511 ]
ანოტაცია: ქართულ-თურქული ყოველკვარტალური ჟურნალის "ახალი ხიდის" მორიგი ნომრის გამოსვლის შესახებ
თბილისის გზების რეაბილიტაცია გრძელდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 14 მაისი. - N112-113 (5145-5146). - 4 გვ.[MFN: 66512 ]
თემატიკა: გზების რეაბილიტაცია .
საკვანძო სიტყვები: გლდანი-ნაძალადევის რაიონი, სანიაღვრე ქსელი, შეკეთება .
მძინარაშვილი, ბონდო
ბუტის ბაიკერი და ორმაგი თამაში : 2 ნოემბერი - დღე სახვალიო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 11 ოქტომბერი. - N272(4651). - 5 გვ.[MFN: 66513 ]
ანოტაცია: ქვეყნის სოციალურ-პოლიტიკური პრობლემატიკის შესახებ
პერსონალია: ჯიქია ბონდო (პრეზიდენტის რწმუნებული სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში); შაშიაშვილი თეიმურაზ (პრეზიდენტის რწმუნებული იმერეთში); გოგიაშვილი მირიან (ფინანსთა მინისტრი); ჩრდილელი ლევან ; ჟვანია ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილეები); ქობლიანიძე დავით (შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებული); შამანაური არმაზ (მცხეთა-მთიანეთში პრეზიდენტის რწმუნებული); ზოდელავა ვანო (თბილისის მერი); ტყეშელაშვილი მერაბ (რუსთავის მერი).
თემატიკა: საპენსიო დავალიანებები. საქართველოს რეგიონები .
საკვანძო სიტყვები: ფინანსისტები, მინისტრები, პენსიონერები, პოლიტიკური თამაშები, საარჩევნო გარიგებები .
ფინანსთა მინისტრი ინფორმაციას ადასტურებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2005. - 15 მაისი. - N114 (5147). - 3 გვ.[MFN: 66514 ]
ანოტაცია: ფინანსთა მინისტრის განმარტებები, პრეზიდენტის ფონდიდან თანხების გადახარჯვის თაობაზე
თემატიკა: საქართველოს ფინანსთა მინისტრი .
საკვანძო სიტყვები: საპრეზიდენტო ფონდი, გადახარჯული სახსრები, განმარტება, ფინანსები .
ტრაპაიძე, ქეთევან
"პრომეთე" ამირანის ქვეყანაში დარჩა : კინოფესტივალის ექო // საქართველოს რესპუბლიკა . - თბილისი, 2003. - 12 ოქტომბერი. - N273 (4652). - 7 გვ.[MFN: 66515 ]
ანოტაცია: თბილისის IV საერთაშორისო კინოფესტივალზე "პრომეთე" წარდგენილი ფილმების შესახებ
პერსონალია: კალატოზიშვილი მიხეილ (კინემატოგრაფისტი); იოსელიანი ოთარ ; ტრიერი ფონ ; პოლანსკი რომან ; კირთაძე ნინო ; მაჰმალბაფი მოჰსენ ; ტშასკალსკი პიოტრ ; მეშაროსი პეტერ (რეჟისორები).
თემატიკა: საერთაშორისო კინოფესტივალები .
საკვანძო სიტყვები: კინემატოგრაფისტთა კავშირი, რეპერტუარი, ნამუშევრები, ფილმები, პროფესიონალიზმი, გამარჯვებულები .