ეძღვნება ქალს : "ლამაზი ქალი რომ დახატო, ბევრი ლამაზი უნდა ნახო" რაფაელი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 ოქტომბერი. - N273 (4652). - 8 გვ.[MFN: 66509]
ანოტაცია:  გალერეა "TMS"-ში მიმდინარე მალხაზ კუხაშვილის პერსონალური გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  კუხაშვილი მალხაზ (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  მსუბუქი ტონალობა, კომპოზიციები, მხატვრული ოსტატობა, გრაფიკული და ფერწერული ხელოვნების ნიმუშები.
1. ალექსანდრე დიუმა ფოთში "დარჩება" : პატივგება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ოქტომბერი. - N272(4651). - 4 გვ.[MFN: 66510]
ანოტაცია:  ფოთის პორტში დიუმას ქანდაკების დადგმის შესახებ
პერსონალია:  დიუმა ალექსანდრე (მწერალი); ინაიშვილი ვალერიან; ქაჯაია ვალერიან (მოქანდაკეები).
თემატიკა:  ფრანგი მწერლები. ფოთის ნავსადგური.
"ახალი ხიდის" ახალი ნომერი : პერიოდიკა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 ოქტომბერი. - N273 (4652). - 8 გვ.[MFN: 66511]
ანოტაცია:  ქართულ-თურქული ყოველკვარტალური ჟურნალის "ახალი ხიდის" მორიგი ნომრის გამოსვლის შესახებ
თბილისის გზების რეაბილიტაცია გრძელდება : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 14 მაისი. - N112-113 (5145-5146). - 4 გვ.[MFN: 66512]
საკვანძო სიტყვები:  გლდანი-ნაძალადევის რაიონი, სანიაღვრე ქსელი, შეკეთება.
ბუტის ბაიკერი და ორმაგი თამაში : 2 ნოემბერი - დღე სახვალიო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 11 ოქტომბერი. - N272(4651). - 5 გვ.[MFN: 66513]
ანოტაცია:  ქვეყნის სოციალურ-პოლიტიკური პრობლემატიკის შესახებ
პერსონალია:  ჯიქია ბონდო (პრეზიდენტის რწმუნებული სამეგრელო-ზემო სვანეთის მხარეში); შაშიაშვილი თეიმურაზ (პრეზიდენტის რწმუნებული იმერეთში); გოგიაშვილი მირიან (ფინანსთა მინისტრი); ჩრდილელი ლევან; ჟვანია ლაშა (ფინანსთა მინისტრის მოადგილეები); ქობლიანიძე დავით (შიდა ქართლში პრეზიდენტის რწმუნებული); შამანაური არმაზ (მცხეთა-მთიანეთში პრეზიდენტის რწმუნებული); ზოდელავა ვანო (თბილისის მერი); ტყეშელაშვილი მერაბ (რუსთავის მერი).
თემატიკა:  საპენსიო დავალიანებები. საქართველოს რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  ფინანსისტები, მინისტრები, პენსიონერები, პოლიტიკური თამაშები, საარჩევნო გარიგებები.
ფინანსთა მინისტრი ინფორმაციას ადასტურებს : ინფორმაცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 15 მაისი. - N114 (5147). - 3 გვ.[MFN: 66514]
ანოტაცია:  ფინანსთა მინისტრის განმარტებები, პრეზიდენტის ფონდიდან თანხების გადახარჯვის თაობაზე
თემატიკა:  საქართველოს ფინანსთა მინისტრი.
საკვანძო სიტყვები:  საპრეზიდენტო ფონდი, გადახარჯული სახსრები, განმარტება, ფინანსები.
1. ტრაპაიძე, ქეთევან
"პრომეთე" ამირანის ქვეყანაში დარჩა : კინოფესტივალის ექო // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 12 ოქტომბერი. - N273 (4652). - 7 გვ.[MFN: 66515]
ანოტაცია:  თბილისის IV საერთაშორისო კინოფესტივალზე "პრომეთე" წარდგენილი ფილმების შესახებ
პერსონალია:  კალატოზიშვილი მიხეილ (კინემატოგრაფისტი); იოსელიანი ოთარ; ტრიერი ფონ; პოლანსკი რომან; კირთაძე ნინო; მაჰმალბაფი მოჰსენ; ტშასკალსკი პიოტრ; მეშაროსი პეტერ (რეჟისორები).
თემატიკა:  საერთაშორისო კინოფესტივალები.
საკვანძო სიტყვები:  კინემატოგრაფისტთა კავშირი, რეპერტუარი, ნამუშევრები, ფილმები, პროფესიონალიზმი, გამარჯვებულები.