საქართველო რუმინეთშიც არ ავიწყდებოდა : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 ოქტომბერი. - N277 (4656). - 6 გვ.[MFN: 66725]
ანოტაცია: რუმინეთში მოღვაწე ქართველი განმანათლებლის ანთიმოზ ივერიელის და თბილისის 166-ე საშ. სკოლისთვის რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ წმინდა ანთიმოზ ივერიელის სახელის მინიჭების შესახებ
პერსონალია:ივერიელი ანთიმოზ (ქართული წარმოშობის რუმინელი საეკლესიო და სახელმწიფო მოღვაწე, საერთაშორისო მასშტაბის განმანათლებელი და ჰუმანისტი); ილია მეორე (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); გირბეას კონსტანტინე (რუმინეთის ელჩი საქართველოში); კვირიკაშვილი ნანა (თბილისის 166-ე საშ. სკოლის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი); რუხაძე თემურ (რუმინეთ-საქართველოს საზოგადოების თავმჯდომარე).
გაცურებული პაციენტი და ტყემალზე შემომჯდარი გამგებლის მოადგილე : ჩვენ და ექიმი : დასასრული. დასაწყისი იხ: "სრ" N 115 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 18 მაისი. - N116(5149). - 4 გვ.[MFN: 66726]
ანოტაცია: ჯანდაცვის ომბუდსმენის სამსახურის წარმომადგენელთა მუშაობისა და ქვეყნის რეგიონებში გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების პროგრამების შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
აღმოსავლეთის ქვეყნებისაკენ - დასავლეთის ორიენტის შეუცვლელად / ესაუბრა არმაზ სანებლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 1,3 გვ.[MFN: 66728]
ანოტაცია: ინტერვიუ საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ავღანეთსა და თურქმენეთში პეტრე ჩხეიძესთან. სურათზე: პ. ჩხეიძე, ა. კარზაი
პერსონალია:ჩხეიძე პეტრე (საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ავღანეთსა და თურქმენეთში); კარზაი ახმად (ავღანეთის პრეზიდენტი); ნიაზოვი ფარმურატ (თურქმენეთის პრეზიდენტი).
ბიომედიცინა - წარსული, აწმყო და მომავალი : მუშაობას შეუდგა აშშ-საქართველოს ერთობლივი სამეცნიერო სიმპოზიუმი : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ოქტომბერი. - N278 (4657). - 4 გვ.[MFN: 66730]
პერსონალია:გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); კიოში ჯერალდ (ჯანდაცვის ნაციონალური ინსტიტუტის დირექტორი საერთაშორისო კვლევის დარგში, ფოგარტის საერთაშორისო ცენტრის დირექტორი).
ინფორმაცია: რა ხდება წითელ ხიდზე?; გზა საერთაშორისო საბანკო სექტორისკენ; ხიდს აღადგენენ; ერის საგანძურის ნაწილი; პატარებზე ზრუნვით; თანამშრომლებმა რა ქნან, როცა ხელმძღვანელები უკრძალავენ?; ისევ ალალი ღვინლ მიირთვან... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 18 მაისი. - N116(5149). - 4 გვ.[MFN: 66731]
საუკუნის მევიოლინე : 5-13 ნოემბერს სანკტ-პეტერბურგში ლიანა ისაკაძის სახელობის მევიოლინეთა I საერთაშორისო კონკურსი გაიმართება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 ოქტომბერი. - N277 (4656). - 6 გვ.[MFN: 66732]