ხუთიანი პლუსით : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ოქტომბერი. - N278 (4657). - 8 გვ.[MFN: 66724]
ანოტაცია:  დათო ტაბატაძის მინიატურული ქანდაკებების გამოფენის შესახებ
პერსონალია:  ტაბატაძე დათო (მხატვარი, მოქანდაკე); ოჩიაური ირაკლი (მოქანდაკე); ჭინჭარაული კოტე (მხატვარი).
საკვანძო სიტყვები:  გრაფიკული ქმნილებები, ნამუშევრები, ქანდაკებები.
საქართველო რუმინეთშიც არ ავიწყდებოდა : კონტაქტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 ოქტომბერი. - N277 (4656). - 6 გვ.[MFN: 66725]
ანოტაცია:  რუმინეთში მოღვაწე ქართველი განმანათლებლის ანთიმოზ ივერიელის და თბილისის 166-ე საშ. სკოლისთვის რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესიის მიერ წმინდა ანთიმოზ ივერიელის სახელის მინიჭების შესახებ
პერსონალია:  ივერიელი ანთიმოზ (ქართული წარმოშობის რუმინელი საეკლესიო და სახელმწიფო მოღვაწე, საერთაშორისო მასშტაბის განმანათლებელი და ჰუმანისტი); ილია მეორე (საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი); გირბეას კონსტანტინე (რუმინეთის ელჩი საქართველოში); კვირიკაშვილი ნანა (თბილისის 166-ე საშ. სკოლის დირექტორის მოვალეობის შემსრულებელი); რუხაძე თემურ (რუმინეთ-საქართველოს საზოგადოების თავმჯდომარე).
თემატიკა:  ქართველი საზოგადო მოღვაწეები. საქართველო-რუმინეთის ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  რუმინეთის მოღვაწე, პიროვნება, ბიოგრაფია, თარგმნილი სასულიერო ლიტერატურა, ქართული შრიფტი, სტამბა, რუმინეთის მართლმადიდებელი ეკლესია, ერის კონსოლიდაცია.
გაცურებული პაციენტი და ტყემალზე შემომჯდარი გამგებლის მოადგილე : ჩვენ და ექიმი : დასასრული. დასაწყისი იხ: "სრ" N 115 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 18 მაისი. - N116(5149). - 4 გვ.[MFN: 66726]
ანოტაცია:  ჯანდაცვის ომბუდსმენის სამსახურის წარმომადგენელთა მუშაობისა და ქვეყნის რეგიონებში გადაუდებელი სამედიცინო დახმარების პროგრამების შემუშავების აუცილებლობის შესახებ
პერსონალია:  ქუთათელაძე ნაირა (ჯანდაცვის ომბუდსმენი).
თემატიკა:  ჯანდაცვა. პაციენტთა უფლებების დაცვა. საქართველოს რეგიონები. ჯანდაცვის ომბუდსმენი.
საკვანძო სიტყვები:  სამედიცინო მომსახურება, რაიონის მოსახლეობა, სამედიცინო დაწესებულება, სამედიცინო პერსონალი.
1. ზოტიკაშვილი, ნანული
ესმა ონიანის ტალანტის ელვარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 8 გვ.[MFN: 66727]
ანოტაცია:  დიდებული მხატვარის და შესანიშნავი პოეტის ესმა ონიანის შესახებ
პერსონალია:  ჯანბერიძე გია (მხატვართა კავშირის თავმჯდომარე); ზალიშვილი ნინო (ხელოვნებაბათმცოდნე); კალანდია გენო (პოეტი).
თემატიკა:  ქართველი პოეტები. ქართველი პოეტები.
1. ჩხეიძე, პეტრე
აღმოსავლეთის ქვეყნებისაკენ - დასავლეთის ორიენტის შეუცვლელად / ესაუბრა არმაზ სანებლიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 1,3 გვ.[MFN: 66728]
ანოტაცია:  ინტერვიუ საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩთან ავღანეთსა და თურქმენეთში პეტრე ჩხეიძესთან. სურათზე: პ. ჩხეიძე, ა. კარზაი
პერსონალია:  ჩხეიძე პეტრე (საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ავღანეთსა და თურქმენეთში); კარზაი ახმად (ავღანეთის პრეზიდენტი); ნიაზოვი ფარმურატ (თურქმენეთის პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართველი დირლომატები საზღვარგარეთ.
საკვანძო სიტყვები:  დემოკრატიის პრინციპები, სახელმწიფოთა შორის ურთიერთობები, "დიდი აბრეშუმის გზა", ტრასეკას პროექტი, საქართველო-თურქმენეთის ურთიერთობები, საქსპორტო პროდუქცია.
ზღვარი, რომლის იქითაც ცოდოა ადამიანი : დევნილები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 18 მაისი. - N116(5149). - გვ.[MFN: 66729]
ანოტაცია:  ცხინვალიდან ლტოლვილებისა და მათი წარმომადგენლის აშშ-ის პრეზიდენტთან შეხვედრის შესახებ
პერსონალია:  ბუში ჯორჯ (აშშ პრეზიდენტი); მეშვილდიშვილი მარინა (არასამთავრობო ორგანიზაციათა კონფედერაცია "ცხინვალის სახლის" პრეზიდენტი).
თემატიკა:  ქართულ-ოსური კონფლიქტი. ეროვნული უმცირესობები საქართველოში. იძულებით გადაადგილებული პირები.
საკვანძო სიტყვები:  ლტოლვილები, სამაჩაბლო, კონფლიქტის ზონა, ქართველი მოსახლეობა, ოსი მოსახლეობა.
ბიომედიცინა - წარსული, აწმყო და მომავალი : მუშაობას შეუდგა აშშ-საქართველოს ერთობლივი სამეცნიერო სიმპოზიუმი : თანამშრომლობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 18 ოქტომბერი. - N278 (4657). - 4 გვ.[MFN: 66730]
პერსონალია:  გამყრელიძე თამაზ (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ჯორბენაძე ავთანდილ (სახელმწიფო მინისტრი); კიოში ჯერალდ (ჯანდაცვის ნაციონალური ინსტიტუტის დირექტორი საერთაშორისო კვლევის დარგში, ფოგარტის საერთაშორისო ცენტრის დირექტორი).
საკვანძო სიტყვები:  მეცნიერება, შეხვედრები.
ინფორმაცია: რა ხდება წითელ ხიდზე?; გზა საერთაშორისო საბანკო სექტორისკენ; ხიდს აღადგენენ; ერის საგანძურის ნაწილი; პატარებზე ზრუნვით; თანამშრომლებმა რა ქნან, როცა ხელმძღვანელები უკრძალავენ?; ისევ ალალი ღვინლ მიირთვან... // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 18 მაისი. - N116(5149). - 4 გვ.[MFN: 66731]
პერსონალია:  ფაფიაშვილი ლალი (პარლამენტის ადადამიანის უფლებების დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე); ჭიაბერაშვილი ზურაბ (თბილისის მერი); სუხიშვილი თენგიზ (ქართული ნაციონალური ბალეტის ხელმძღვანელი); გეგენავა არჩილ (კომპანია "თელიანი ველის" დამფუძნებელი); ონიანი გოგა (სახალხო დამცველის რწმუნებული); ადეიშვილი ზურაბ (გენერალური პროკურორი).
გეოგ.დასახელება:  თბილისი; ზუგდიდი.
თემატიკა:  ადამიანის უფლებათა დაცვა. ბანკები საქართველოში. ჯანდაცვა. კულტურა. ქართული ღვინო.
საკვანძო სიტყვები:  სადეპუტატო შეკითხვა, ბანკების ასოციაცია, ხიდის მშენებლობა, სუხიშვილების ანსამბლი, სმენადაქვეითებული ბავშვები, ღვინის წარმოება.
1. ირემაძე, ნიკოლოზ
საუკუნის მევიოლინე : 5-13 ნოემბერს სანკტ-პეტერბურგში ლიანა ისაკაძის სახელობის მევიოლინეთა I საერთაშორისო კონკურსი გაიმართება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 17 ოქტომბერი. - N277 (4656). - 6 გვ.[MFN: 66732]
ანოტაცია:  მევიოლინე ლიანა ისაკაძის შესახებ
პერსონალია:  ისაკაძე ლიანა (მევიოლინე).
საკვანძო სიტყვები:  უბადლო შემსრულებელი, მუსიკოსი, ტემპერამენტი,, ნაწარმოები, კონცერტები.