"დავით კლდიაშვილის შემოქმედება ყველაფერში სანიმუშაო ჩემთვის..." : მწერალ ჯუმბერ თითმერიას გამოქვეყნებული ინტერვიუ სერგო კლდიაშვილთან : შეხვედრა წლების შემდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ოქტომბერი. - N282 (4661). - 5 გვ.[MFN: 66763]
ხიმშიაშვილების გვართან მჭიდროდ არის გადანასკვული ახალციხის საფაშოსა და აჭარის ისტორია : წიგნი / ამირან დავითაძე ; ალეკო ასლანიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ოქტომბერი. - N282 (4661). - 6,12 გვ.[MFN: 66764]
ანოტაცია: იოსებ ხიმშიაშვილის კრებულის "ხიმშიაშვილები" გამოცემის შესახებ
ბაზრობა განაახლებს კულტურულ ცხოვრებას : ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში დაიხურა კულტურის საერთაშორისო ბაზრობა "კავკასია-2003" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 4 გვ.[MFN: 66765]
მთავრობის ყოველგვარ არჩევნებზე უფრო მნიშვნელოვანია ის, რომ ხალხმა დროზე მიიღოს ხელფასები და პენსიები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 1,2 გვ.[MFN: 66768]
ანოტაცია: მთავრობის სხდომაზე განხილული საკითხების შესახებ
რით ჰგავს ქერა თოჯინა ნინო ბურჯანაძეს? : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N117 (5150). - 2 გვ.[MFN: 66771]
ანოტაცია: მოსკოვში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის მიმართ, გამოხატული პროვოკაციული აქციების თაობაზე
პერსონალია:ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); გაბაშვილი კოტე (საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ფაფიაშვილი ლალი (ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
შევქმნათ "9 აპრილის" მუზეუმის აღდგენის ფონდი : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 8 გვ.[MFN: 66772]