"დავით კლდიაშვილის შემოქმედება ყველაფერში სანიმუშაო ჩემთვის..." : მწერალ ჯუმბერ თითმერიას გამოქვეყნებული ინტერვიუ სერგო კლდიაშვილთან : შეხვედრა წლების შემდეგ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ოქტომბერი. - N282 (4661). - 5 გვ.[MFN: 66763]
პერსონალია:  კლდიაშვილი დავით (მწერალი); კლდიაშვილი სერგო (მწერალი).
ხიმშიაშვილების გვართან მჭიდროდ არის გადანასკვული ახალციხის საფაშოსა და აჭარის ისტორია : წიგნი / ამირან დავითაძე ; ალეკო ასლანიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ოქტომბერი. - N282 (4661). - 6,12 გვ.[MFN: 66764]
ანოტაცია:  იოსებ ხიმშიაშვილის კრებულის "ხიმშიაშვილები" გამოცემის შესახებ
პერსონალია:  ხიმშიაშვილი იოსებ (წიგნის ავტორი); სურმანიძე რამაზ (პროფესორი, მწერალი, რედაქტორი).
თემატიკა:  ქართული გვარ-სახელები.
საკვანძო სიტყვები:  ბათუმი, კრებული.
ბაზრობა განაახლებს კულტურულ ცხოვრებას : ფილარმონიის დიდ საკონცერტო დარბაზში დაიხურა კულტურის საერთაშორისო ბაზრობა "კავკასია-2003" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 4 გვ.[MFN: 66765]
პერსონალია:  ლოპუხოვა ოლგა; ზელეცოვა ელენე; არტ-კრიტიკოსები; წერეთელი ვერა (ჟურნალისტი); მელვილი ელენა (ფინანსისტი); გუნია ნინო (სცენოგრაფი); კლდიაშვილი თინა (მხატვარი).
თემატიკა:  კულტურის საერთაშორისო ბაზრობები.
საკვანძო სიტყვები:  კულტურის ბაზრის განვითარება, თანამედროვე არტ-ბაზრობა, მარკეტინგი, ინვესტიციები, საქმიანი ურთიერთობები.
უსახლკარო მოსახლეობა ისევ გარეთაა? : მთავრობა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N117 (5150). - 2 გვ.[MFN: 66766]
ანოტაცია:  ქვეყანაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ
პერსონალია:  ალექსიშვილი ალექსი (ეკონომიკის მინისტრი); ნოღაიდელი ზურაბ (პრემიერ-მინისტრი); ჩეჩელაშვილი ვალერი (ფინანსთა მინისტრი); ბაკურაძე ჯამბულ (განსაკუთრებულ საქმეთა დეპარტამენტის უფროსი).
საკვანძო სიტყვები:  აეროპორტის მშენებლობა, ტენდერი, კონკურსი, სტიქია, დაზარალებული რეგიონები, ზარალის ანაზღაურება, ბიუჯეტი, დახმარება.
1. ტრაპაიძე, ქეთევან
უბერებელი ნოვატორული ხედვა : მიხეილ კალატოზიშვილი - 100 // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ოქტომბერი. - N282 (4661). - 6 გვ.[MFN: 66767]
ანოტაცია:  მიხეილ კალატოზიშვილის შემოქმედების შესახებ. სურათზე: მიხეილ კალატოზიშვილი
პერსონალია:  კალატოზიშვილი მიხეილ (რეჟისორი).
საკვანძო სიტყვები:  კინო, ნამუშევრები, რუსეთი.
მთავრობის ყოველგვარ არჩევნებზე უფრო მნიშვნელოვანია ის, რომ ხალხმა დროზე მიიღოს ხელფასები და პენსიები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 1,2 გვ.[MFN: 66768]
ანოტაცია:  მთავრობის სხდომაზე განხილული საკითხების შესახებ
პერსონალია:  შევარდნაძე ედუარდ (საქართველოს პრეზიდენტი); ბერიძე თეიმურაზ (სტატისტიკის სახელმწიმფო დეპარტამენტის თავმჯდომარე); გამყრელიძე ამირან (შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); ნიკოლაიშვილი მამუკა (სათბობენერგეტიკის მინისტრი); გაბრიჩიძე ნუგზარ (გენერალური პროკურორი); მოლაშვილი სულხან (კონტროლის პალატის ხელმძღვანელი).
საკვანძო სიტყვები:  ეკონომიკური რეფორმები, სასოფლო-სამეურნეო წარმოება, მიწათსარგებლობა, ეკოლოგია, უსაფრთხო გარემო, ტოქსიკური და რადიაციული ნარჩენები, სანიტარული დაცვა, ენერგეტიკული სექტორი, თბორესურსები, კორუფცია, დანაშაული, საბიუჯეტო სახსრები.
სურსათი - ჰაერიდან : დახმარება // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N117 (5150). - 2 გვ.[MFN: 66769]
ანოტაცია:  გაეროს მსოფლიო სასურსათო პროგრამის მიერ, სვანეთის მაღალმთიანი სტიქიით დაზარალებული მოსახლეობისადმი გაწეული ჰუმანიტარული დახმარების შესახებ
თემატიკა:  გაერთიანებული ერების ორგანიზაცია. საქართველოს მთიანი რეგიონები.
საკვანძო სიტყვები:  სასურსათი პროგრამა, სვანეთი, მაღალმთიანი სოფლების მოსახლეობა, სტიქია, დაზარალებული ოჯახები.
1. "სკამი" : კინოდრამატურგია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 20 ოქტომბერი. - N282 (4661). - 11,12 გვ.[MFN: 66770]
ანოტაცია:  იბეჭდება ლაშა იმედაშვილის ნაწარმოების "სკამი" სცენარი
პერსონალია:  ბზვანელი ლევან (რეჟისორი); იმედაშვილი ლაშა (მწერალი).
თემატიკა:  კინოსცენარები.
საკვანძო სიტყვები:  მოკლემეტრაჟიანი მხატვრული ფილმი.
რით ჰგავს ქერა თოჯინა ნინო ბურჯანაძეს? : კანონმდებლები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 19 მაისი. - N117 (5150). - 2 გვ.[MFN: 66771]
ანოტაცია:  მოსკოვში საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარის ნინო ბურჯანაძის მიმართ, გამოხატული პროვოკაციული აქციების თაობაზე
პერსონალია:  ბურჯანაძე ნინო (პარლამენტის თავმჯდომარე); გაბაშვილი კოტე (საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე); ფაფიაშვილი ლალი (ადამიანის უფლებათა დაცვის კომიტეტის თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  საქართველოს პარლამენტი. საქართველოს პარლამენტის თავმჯდომარე.
საკვანძო სიტყვები:  სხდომა, დეპუტატები, რუსეთის აგრესია, სამხედრო ბაზები, მოსკოვი, დოკუმენტი, რუსული მხარე, პროვოკაციული აქციები.
შევქმნათ "9 აპრილის" მუზეუმის აღდგენის ფონდი : პრესკონფერენცია // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 16 ოქტომბერი. - N276 (4655). - 8 გვ.[MFN: 66772]
პერსონალია:  ბიბილური თამაზ (მწერალი).
საკვანძო სიტყვები:  ფოტო და ვიდეო მასალები, ეროვნული მოძრაობის ამსახველი დოკუმენტები.
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6673 | 6674 | 6675 | 6676 | 6677 | 6678 | 6679 | 6680 | 6681 | 6682 | 6683 |  შემდეგი »  ბოლო »»