ჩვენი ბუბა - უბრალო, ლაღი, ხუმარა... : საიუბილეო კონცერტები // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 ოქტომბერი. - N284 (4663). - 8 გვ.[MFN: 66853]
ანოტაცია: ბუბა კიკაბიძის დაბადების 65 წლისთავთან დაკავშირებით
როგორ უნდა იყოს საქმე კანონმდებლობის შესაბამისად და როგორია რეალური მდგომარეობა? : ასრულებენ კი თავიანთ მოვალეობას საკონტროლო სალარო-აპარატები? : საგადასახადო სამსახური / ესაუბრა ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 3 გვ.[MFN: 66858]
ანოტაცია: ინტერვიუ ზაზა ქობულაშვილთან
პერსონალია:ქობულაშვილი ზაზა (ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
03 - შვება მოსახლეობისთვის : მედიცინა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 3 გვ.[MFN: 66859]
ანოტაცია: 26 მაისიდან საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე უფასო სამედიცინო დახმარების ამოქმედებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:ჭიპაშვილი ლადო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); სოფრომაძე ზაზა (სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის გენერალური დირექტორი).
დროის ტალღას თუ ვერ გავუმკლავდებით, ზედ გადაგვივლის : გვესაუბრება თამარ გაბროშვილი / ჩაიწერა თამარ შაიშმელაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 4 გვ.[MFN: 66862]