დიმიტრი (ჯუნა) მიქატაძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 8 გვ.[MFN: 66855]
ანოტაცია:  დიმიტრი (ჯუნა) მიქატაძის გარდაცვალების გამო. სურათზე: ჯუნა მიქატაძე
პერსონალია:  მიქატაძე დიმიტრი (ჯუნა) (მხატვარი, პროფესორი).
თემატიკა:  ქართველი მხატვრები. ნეკროლოგი.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 8 გვ.[MFN: 66856]
პერსონალია:  მიქატაძე ჯუნა; ღლიღვაშვილი დავით; ლაგვილავა-სამუნაშვილი ციცო; კალაძე გიორგი; გოგავა ილია; ჟვანია-ბაბლუანი ნინო.
ქვები ბოსტანში : თითქმის ნატურიდან // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 8 გვ.[MFN: 66857]
თემატიკა:  იუმორი. ფელეტონი.
1. ქობულაშვილი, ზაზა
როგორ უნდა იყოს საქმე კანონმდებლობის შესაბამისად და როგორია რეალური მდგომარეობა? : ასრულებენ კი თავიანთ მოვალეობას საკონტროლო სალარო-აპარატები? : საგადასახადო სამსახური / ესაუბრა ოთარ ტურაბელიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 3 გვ.[MFN: 66858]
ანოტაცია:  ინტერვიუ ზაზა ქობულაშვილთან
პერსონალია:  ქობულაშვილი ზაზა (ფინანსთა სამინისტროს საგადასახადო დეპარტამენტის თავმჯდომარის მოადგილე).
თემატიკა:  საგადასახადო ინსპექცია.
საკვანძო სიტყვები:  დანერგვა, გამოყენება, თანამშრომლობა, ფინანსური პოლიცია, ობიექტების აღჭურვა, წესების დაცვამომსახურება.
1. ჭოლიკიშვილი, ლელა
03 - შვება მოსახლეობისთვის : მედიცინა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 3 გვ.[MFN: 66859]
ანოტაცია:  26 მაისიდან საქართველოს მთელ ტერიტორიაზე უფასო სამედიცინო დახმარების ამოქმედებასთან დაკავშირებით
პერსონალია:  ჭიპაშვილი ლადო (საქართველოს შრომის, ჯანმრთელობისა და სოციალური დაცვის მინისტრი); სოფრომაძე ზაზა (სოციალური დაზღვევის ერთიანი სახელმწიფო ფონდის გენერალური დირექტორი).
თემატიკა:  სასწრაფო სამედიცინო დახმარება.
საკვანძო სიტყვები:  მაღალი ხელფასი, უფასო მომსახურება.
1. როგავა, ნოდარ
ბორჩალოური ხალიჩა გადარჩა! : სიღნაღში ახალგაზრდები ძვირფას ხალიჩებს ქსოვენ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 3 გვ.[MFN: 66860]
თემატიკა:  ხალიჩების ქსოვა საქართველოში.
საკვანძო სიტყვები:  ფარდაგები, ხელით ქსოვა, ქსოვის ტექნოლოგია, ფერების შერჩევა, დახმარება.
როცა არჩევანის გაკეთება არ ჭირს // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 22 ოქტომბერი. - N284 (4663). - 3 გვ.[MFN: 66861]
ანოტაცია:  მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიდატის ვაჟა თოდრიას საქმიანობის შესახებ
პერსონალია:  თოდრია ვაჟა ("თბილავიამშენის" სამეთვალყურეო საბჭოს თავმჯდომარე).
თემატიკა:  საპარლამენტო არჩევნები საქართველოში, 2003 წლის 2 ნოემბერი.
საკვანძო სიტყვები:  საავიაციო ქარხანა, პროფესიონალები, ექსპორტ-იმპორტი, მეწარმეობის განვითარება, თვითმფრინავის მშენებლობა.
1. გაბროშვილი, თამარ
დროის ტალღას თუ ვერ გავუმკლავდებით, ზედ გადაგვივლის : გვესაუბრება თამარ გაბროშვილი / ჩაიწერა თამარ შაიშმელაშვილმა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 20 მაისი. - N118 (5151). - 4 გვ.[MFN: 66862]
პერსონალია:  შაიშმელაშვილი თამარ (პოეტი).
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6682 | 6683 | 6684 | 6685 | 6686 | 6687 | 6688 | 6689 | 6690 | 6691 | 6692 |  შემდეგი »  ბოლო »»