"ძველი კოლხეთის დედაქალაქი" და ბევრი სხვა რამ : გამოფენა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ოქტომბერი. - N279-281 (4660). - 24 გვ.[MFN: 66961]
ანოტაცია: პარიზში "ხელოვნების და აქტუალობის" სამხატვრო გალერეაში გამოფენების მოწყობის შესახებ
ვანი - მელორ ტყეშელაშვილის სიცოცხლის არსი : ბლიც-ინტერვიუ არჩევნებამდე 10 დღით ადრე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 ოქტომბერი. - N285 (4664). - 3 გვ.[MFN: 66963]
ანოტაცია: მაჟორიტარი დეპუტატობის კანდიტად ვანო ტყეშელაშვილის საქამიანობის შესახებ
როცა არ ცოდნა არცოდვა არ არის, ცოდვაა / ესაუბრა ალექსანდრე ალექსიძე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 ოქტომბერი. - N285 (4664). - 1,2 გვ.[MFN: 66964]
ანოტაცია: ინტერვიუ მარიამ ცაცანაშვილითან პარლამენტში შექმნილი მდგომარეობის შესახებ
"გადაუჭარბებლად შეიძლება ითქვას, რომ ქართველ ოლიმპიელთა დამსახურებამ დიდად შეუწყო ხელი საქართველოს დამოუკიდებლობის განმტკიცებას და მისი სახელის შორს გატანას" // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 23 ოქტომბერი. - N285 (4664). - 1,2 გვ.[MFN: 66965]
ანოტაცია: თბილისის ზაქარია ფალიაშვილის სახელობის ოპერისა და ბალეტის სახელმწიფო აკადემიურ თეატრში გამართული პირველი ოლიმპიური ფესტივალის შესახებ
რასაც შეხედავ, შენია... : როგორ მუშაობენ იმიჯმეიკერები კლიენტებთან ; არჩევნების წინ / მოამზადა არმაზ სანებლიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ოქტომბერი. - N279-281 (4660). - 4 გვ.[MFN: 66966]
ყოვლისშემძლე სახალხო კომისრის ბედი : გაგრძელება. დასაწყისი იხ. "სრ" N 267-278. (გაგრძელება იქნება) // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ოქტომბერი. - N279-281 (4660). - 21 გვ.[MFN: 66967]
ანოტაცია: იბეჭდება ბორის სოკოლოვის წიგნი "ყოვლისშემძლე სახალხო კომისრის ბედი"
პირუთვნელი მემატიანე : მოღვაწე / გრიგოლ გიორგაძე ; მარიამ ლორთქიფანიძე, როინ მეტრეველი, თინათინ ყაუხჩიშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ოქტომბერი. - N279-281 (4660). - 22 გვ.[MFN: 66968]
ანოტაცია: დავით მუსხელიშვილის შესახებ, დაბადებიდან 75 წელთან დაკავშირებით. სურათზე: დავით მუსხელიშვილი
პერსონალია:მუსხელიშვილი დავით (ივ. ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიისა და ეთნოლოგიის ინსტიტუტის დირექტორი, აკადემიკოსი).
"სუხიშვილების" და "რუსთავის" კვალდაკვალ : ქართული საგალობლები ელადის მიწაზე / მოამზადა სპარტაკ ქობულიამ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 19 ოქტომბერი. - N279-281 (4660). - 23 გვ.[MFN: 66969]
ანოტაცია: ათენში ანსამბლ "ნეკრესის" წარმატებების შესახებ
ბატონ ტუშკისთან... დემოკრატიის წყალობით : წლები - ჩემი სიმდიდოე // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 7 გვ.[MFN: 66970]