განცხადებები ტენდერების ჩატარების შესახებ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 7 გვ.[MFN: 66981]
ანოტაცია: ქ. თბილისის მერიის კეთილმოწყობის საქალაქო სამსახური ატარებს ღია ტენდერს ქ. თბილისის ტერიოტრიაზე განსათავსებელი უცხოური წარმოების თავსახურიანი, გორგოლაჭებიანი კონტეინერების სახელმწიფო შესყიდვაზე
ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ანა ლომიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 8 გვ.[MFN: 66983]
ანოტაცია: სურათზე: 51-ე არმიის ვეტერანები მეორე მსოფლიო ომში დაღუპულ თანამებრძოლთა პატივსაცემად თბილისის მთავარ მოედანზე, გიორგი ბესელაშვილი თანამებრძოლებთან ერთად. 1980 წელი
ჩვეულებრივად დიდი სტუმარი : ასი წლის მიხეილ შოლოხოვის გასახსენებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 1,3 გვ.[MFN: 66988]
ანოტაცია: სურათზე: მიხეილ შოლოხოვი, ირაკლი აბაშიძე, დავით მჭედლიშვილი, გიორგი ლეონიძე, გიორგი ჯიბლაძე, გურამ გოგიაშვილი, თამარ ბერიშვილი. გორი. 1961 წელი