1. ვ. სარაჯიშვილის სახელობის სახელმწიფო კონსერვატორიასთან არსებული ექსპერიმენტული სამუსიკო სკოლის კოლექტივი
ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 ოქტომბერი. - N286 (4665). - 8 გვ.[MFN: 66982]
ანოტაცია:  მზია გურგენიძის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  გურგენიძე მზია (მუსიკოსი).
1. ყველას რაიმე აქვს სახსოვარი : ალბომი / მოგვაწოდა ანა ლომიძემ // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 8 გვ.[MFN: 66983]
ანოტაცია:  სურათზე: 51-ე არმიის ვეტერანები მეორე მსოფლიო ომში დაღუპულ თანამებრძოლთა პატივსაცემად თბილისის მთავარ მოედანზე, გიორგი ბესელაშვილი თანამებრძოლებთან ერთად. 1980 წელი
პერსონალია:  ბესელაშვილი გიორგი (მეორე მსოფლიო ომის ვეტერანი).
1. გაზეთ "საქართველოს რესპუბლიკის" რედაქცია
სახელმწიფო ბიუჯეტის ღალატი : უკანონობა კანონის სახელით // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 1 გვ.[MFN: 66984]
ანოტაცია:  სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს მიერ ჩატარებული ტენდერისა და სატენდერო კომისიის აშკარა ტენდეციურობის შესახებ
პერსონალია:  ბენდუქიძე კახა (სახელმწიფო მინისტრი); ალექსიშვილი ალექსი (ეკონომიკური განვითარების მინისტრი).
თემატიკა:  სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტო. ქართული გაზეთები.
საკვანძო სიტყვები:  კორუფციული გარიგება, ბრალდება, ფულადი სახსრები, რაციონალური ხარჯვა.
მაია თომაძის ფენომენი... : მუზა // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 21 მაისი. - N119 (5152). - 8 გვ.[MFN: 66985]
ანოტაცია:  მომღერალ მაია თომაძის გამო
პერსონალია:  თომაძე მაია (საოპერო მომღერალი).
თემატიკა:  ქართველი საოპერო მომღერლები.
საკვანძო სიტყვები:  სოპრანო, ხელოვანი, ტალანტი, მოღვაწეობა, გახსენება.
1. ნოდარ ოქრუაშვილი : გახსენება / ნინო ოქრუაშვილი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 ოქტომბერი. - N286 (4665). - 8 გვ.[MFN: 66986]
ანოტაცია:  ნოდარ ოქრუაშვილის გარდაცვალების გამო
პერსონალია:  ოქრუაშვილი ნოდარ.
1. ნეკროლოგი // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 ოქტომბერი. - N286 (4665). - 8 გვ.[MFN: 66987]
პერსონალია:  წერეთელი-ბულისკერია ლალი; ჭელიშვილი მარგარიტა.
ჩვეულებრივად დიდი სტუმარი : ასი წლის მიხეილ შოლოხოვის გასახსენებლად // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2005. - 24 მაისი. - N121(5154). - 1,3 გვ.[MFN: 66988]
ანოტაცია:  სურათზე: მიხეილ შოლოხოვი, ირაკლი აბაშიძე, დავით მჭედლიშვილი, გიორგი ლეონიძე, გიორგი ჯიბლაძე, გურამ გოგიაშვილი, თამარ ბერიშვილი. გორი. 1961 წელი
პერსონალია:  შოლოხოვი მიხეილ (მწერალი); სტალინი იოსებ (პოლიტიკური მოღვაწე); ლეონიძე გიორგი (მწერალი); აბაშიძე ირაკლი (პოეტი).
თემატიკა:  რუსი მწერლები. ქართულ-რუსული ლიტერატურული ურთიერთობები.
საკვანძო სიტყვები:  თარიღი, კულტურა, ლიტერატურა, მეგობრობა.
1. ცხრამეტი ჯანსაჯი ბავშვი დაიბადა : გიხაროდენ! // საქართველოს რესპუბლიკა. - თბილისი, 2003. - 24 ოქტომბერი. - N286 (4665). - 1 გვ.[MFN: 66989]
გვერდები:  «« პირველი  « წინა  | 6694 | 6695 | 6696 | 6697 | 6698 | 6699 | 6700 | 6701 | 6702 | 6703 | 6704 |  შემდეგი »  ბოლო »»